Lízing-kínálat

Nem sok szó esik mostanában a lízingről, ami egyfelől baj, hiszen az eszköz-, az ingatlan, valamint a gépjármű-finanszírozás területén a különböző banki konstrukciók mellett igencsak jelen vannak a lízingcégek termékei is; másfelől jó, mert azt jelzi, hogy nem változtak az ezzel kapcsolatos adószabályok, tehát lehet hozzájuk igazodni. A főbb konstrukciókra hívjuk fel a figyelmet.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A bankok kínálják a különböző hiteleket, míg a lízingcégek általában a pénzügyi lízinget és az operatív lízinget. A pénzügyi lízing és a banki hitelek között az ügyfél szempontjából nincs lényegi különbség, mivel mindkét esetben már a kezdő részlet (önrész) megfizetése után használatba vehető a lízingelt gépjármű, ingatlan esetleg munkagép. A különbség mindössze annyi, hogy míg pénzügyi lízing esetében a hitelező a lízingdíjak megfizetése után maradványértéket határoz(hat) meg, és csak ezek megfizetése után száll végleg a lízingbe vevő tulajdonába az autó, addig hitel esetében illetve részletfizetéskor a törlesztőrészletek megfizetése után kerül a hitelfelvevő tulajdonába a gépkocsi, illetve az eszköz. Abban szintén nincs már különbség a kétféle konstrukció között, hogy amíg a szerződés él, addig a finanszírozók – gépjármű-finanszírozás esetén – a jármű forgalmi engedélyébe az érvényben lévő szabályozás alapján tulajdonosként szerepelnek, míg a gépjármű használója üzembentartóként kerül bejegyzésre.

Operatívan
Ami az operatív lízinget illeti: ebben az esetben a finanszírozó az induló bérleti díj megfizetése után havi bérleti díjat számol fel a tulajdonában lévő gépjármű, eszköz, vagy ingatlan után. Gépjármű operatív lízingelése esetén a forgalmi engedélybe általában a lízingbevevő egyáltalán nem kerül be, s a futamidő végén a bérbevevő hivatalosan nem szerezhet tulajdonjogot a bérelt eszközön. A gyakorlatban azonban az a jellemző, hogy már a bérleti szerződés megkötésekor aláírnak a felek egy majdani vételi jogot biztosító szerződést is, amelyben a bérbeadó vállalja, hogy amennyiben a bérbevevő maradéktalanul megfizeti a bérleti díjakat, akkor a szerződés tárgyát képező eszközt az ő általa kijelölt harmadik személy maradványértéken megvásárolhatja. Van a tulajdonba kerülésnek egy másik lehetősége is: amikor a bérbeadó a gépjármű-kereskedővel (!) köt egy visszavásárlási szerződést, mely szerint a bérlet futamidejének lejártával a kereskedő előre meghatározott összegért visszavásárolja a gépjárművet. A kereskedő pedig a bérbevevővel köt egy olyan szerződést, hogy az csakis az ő számára értékesítheti a járművet, szintén előre meghatározott összegért.

Nincs külön fedezet
A bankok és a lízingcégek jellemzően nem kérnek a lízingelt autón, ingatlanon kívül egyéb, külön fedezetet, de a termelőeszközök lízingelése esetében elég gyakran kikötnek kezest, adóstársat, jelzálogfedezetet. Gépjármű-finanszírozás esetén külön fedezetnek számít a teljes körű Casco-biztosítás is. Mivel azonban a biztosítás díját természetesen a hitelfelvevőnek kell fizetnie, gyakran előfordul, hogy a díj befizetésének az elmaradása miatt a lízingszerződést is felmondja a finanszírozó társaság.

Nem beszéltünk még róla, de érdemes megemlíteni azt a szolgáltatást, amikor a bank vagy jellemzőbben a lízingcég flottafinanszírozást vállal. Ez általában azt jelenti, hogy a havi törlesztő részletek megfizetésével a hitelt nyújtó vállalja a szervizelés költségeit, valamint a biztosítás díját is. A havi törlesztő részletek természetesen lényegesen magasabbak, mint a hagyományos finanszírozási formák esetében.

Devizaalapon
Végül, de nem utolsó sorban: közel három éve van jelen a lízingfinanszírozás hazai piacán az úgynevezett devizaalapú pénzügyi lízing. A konstrukció lényege, hogy a forinttartozást valamely külföldi valutára, általában euróra számolják át, majd ehhez rendelik hozzá a változó kamatot, mely általában a Euribor változásának függvénye. Az aktuális lízingdíj-fizetést a lízingelő cég eladási árfolyamon forintra számolja át, így a lízingügyletben a lízingbe vevő árfolyamkockázattal néz szembe. A forint leértékelési ütemének csökkenésével azonban az árfolyamkockázat egyre kisebb.

Ferenczi Réka

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo