Az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) pedig arról számolt be közleményében, hogy a Firtas által irányított regionális gázvállalatok három vezetőjét gyanúsították meg károkozással az ukrán államnak. A három vezetőt hűtlen kezeléssel, sikkasztással, hivatali helyzettel való visszaéléssel, valamint bűncselekménnyel megszerzett vagyon legalizálásával gyanúsítják.
A nyomozás szerint Dmitro Firtas a Regional Gas Company (RGC) elnevezésű vállalatán keresztül megszervezte a gáz jogtalan kivonását Ukrajna gázszállító rendszeréből. A vállalat húsz önkormányzati és regionális gáztársaságot kezel, ami Ukrajna összes gázelosztó hálózatának 70 százalékát teszi ki.
A valós gázszállítási költségnél jóval több pénzt utaltak át a regionális gázszolgálató vállalatok vezetői a Firtas által ellenőrzött vállalkozásnak, ily módon jelentős állami támogatást vontak el, amellyel az állam a lakosság szükségleteinek kielégítéséhez szükséges gázvásárlásokhoz járult hozzá. A hatóságok közlése szerint bizonyítékaik vannak arra vonatkozóan, hogy Firtas miként adott utasításokat a regionális gáztársaságok vezetőinek, ezenfelül a köztük lévő kapcsolatra, a pénzkivonási mechanizmusokra és a rendszer eltitkolását célzó kísérletekre.
Az ukrán gázszállító rendszerből (GTS) a regionális gáztársaságok által elkövetett gázlopás ügyében már 15 embert gyanúsítottak meg - beleértve Firtast is -, és közülük hatan vannak előzetes letartóztatásban. Hat gáztársaság vezetője van őrizetben. A bűncselekményekért, amelyekkel gyanúsítják őket, akár 12 év börtönbüntetést is kaphatnak - mutatott rá az Ukrajinszka Pravda hírportál. Az államnak okozott kár miatt a 15 gyanúsított ingóságait és ingatlanvagyonát lefoglalták. A lefoglalt vagyon teljes összege 246 millió hrivnya, azaz csaknem 2,3 milliárd forint. Most Firtas vállalati aktívumait foglalták le, aminek értéke több mint 7,4 milliárd hrivnya. A törvényszéki gazdasági szakértői vizsgálat szerint csak 2021-ben a gyanúsítottak tevékenysége több mint 4,2 milliárd hrivnya (több mint 39 milliárd forint) kárt okozott az államnak. A 2016-2022 közötti időszakban a károk teljes összege meghaladhatja a 18 milliárd hrivnyát (168 milliárd forint) - közölte az SZBU.