A kiskereskedelmi forgalom volumene szeptemberben 5,0%-kal, a III. negyedévben 5,6%-kal, az első kilenc hónapban átlagosan 6,6%-kal haladta meg az előző év azonos időszakit a naptárhatástól megtisztított adatok alapján. Az egy hónappal korábbihoz képest 0,3%-kal nőtt a szezonális és naptárhatástól megtisztított szeptemberi volumenindex.
Az országos kiskereskedelmi üzlethálózatban, valamint a csomagküldő kiskereskedelemben az első kilenc hónapban folyóáron 3761,8 milliárd forint, ezen belül szeptemberben 453,6 milliárd forint értékű árut forgalmaztak.
Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem forgalma szeptemberben az átlagos növekedési ütemnél lassabban, az előző év azonos hónapjához viszonyítva 3,0%-kal bővült. Az első kilenc havi átlagos növekedés 3,2%-os volt.
A nem élelmiszer-kiskereskedelem értékesítése az átlagos növekedési ütemnél gyorsabban, szeptemberben 6,4%-kal, az első kilenc hónapban 9,8%-kal bővült.
Ezen belül leggyorsabban - a kis súlyú használtcikk- és csomagküldő forgalom mellett - az illatszer- kiskereskedelem (szeptemberben 18,2%-kal, az I-IX. hónapban 24,0%-kal), valamint a számítástechnikai termék és a mobiltelefon forgalmazását is magába foglaló egyébiparcikk-kiskereskedelem (8,8, illetve 11,9%) értékesítése emelkedett. Szeptemberre 6,3%-ra mérséklődött a korábbi hónapokban magasabb növekedést elért bútor-, háztartásicikk- és építőanyag-kiskereskedelem bővülése. A könyv-, újság-, papíráru-kiskereskedelem szeptemberi eladásai 9,1%-kal, a gyógyszer-, gyógyászatitermék-kiskereskedelemé 6,8%-kal haladták meg az egy évvel korábbit.
A textil-, ruházati és lábbeliüzletek forgalmi volumene szeptemberben az előző évi szinten maradt, az első kilenc havi forgalma 2,1%-os növekedést mutat.
Az Európai Unióban szeptemberben folytatódott a kiskereskedelmi forgalom mérsékelt ütemű növekedése. Míg a májusban csatlakozott tagországokkal együtt (az EU-25-ben) 2%-os, az EU-15-ben 1,8%-os növekedést mértek az egy évvel korábbihoz képest, addig az eurózóna országaiban a forgalom stagnált.
A kiskereskedelmi ágazatba nem tartozó gépjármű- és járműalkatrész-forgalom szeptemberben 6,8%-kal, az első kilenc hónapban 8,1%-kal haladta meg az előző évit. A gépjárműüzemanyag-töltő állomások forgalma csak kis mértékben bővült (szeptemberben 2,1%-kal, az I-IX. hónapban 3,1%-kal).
A kiskereskedelmi forgalom jármű és üzemanyag forgalommal együtt szeptemberben 4,9%-kal, az első kilenc hónapban 6,5%-kal nőtt az előző év azonos időszakához képest.
A szokásos rend szerint megtörtént a 2004. II. negyedévi adatok felülvizsgálata, a pótlólag beérkezett, valamint javított adatokkal való ismételt feldolgozása. Az előzetesen publikálthoz képest a II. negyedéves összesített kiskereskedelmi fogalom nem változott, a tevékenységcsoportonkénti volumenindexek valamelyest elmozdultak.
A felülvizsgált adatokból számított országos kiskereskedelmi forgalom területi megoszlására továbbra is a közép-magyarországi régió (36%-os) túlsúlya jellemző. A többi régió részesedése 9-12% közötti volt. A kiskereskedelmi forgalom volumenének növekedése az átlagosnál gyorsabb volt a közép-magyarországi régióban (8,4%), az átlaggal megegyező (8,2%) volt a dél-alföldi régióban, a többi régióban az országos átlag alatt maradt.