2004. első nyolc hónapjában összesen 3308 milliárd forint értékű árut forgalmazott a bolti és a csomagküldő kiskereskedelem, amiből az augusztusi eladások értéke 465 milliárd forintot tett ki.
Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem eladásai az átlagosnál lassabban, augusztusban 3,2 százalékkal, az első nyolc hónapban 3,3 százalékkal növekedtek. Ezen belül a vegyes termékkört forgalmazó üzletek (hipermarketek, szupermarketek) eladásai augusztusban 3,1 százalékkal, a kisebb súlyt képviselő szaküzleteké 4,9 százalékkal múlták felül az előző évit. A szaküzleteken belül tovább folytatódott a hús- és az italüzletek forgalmának dinamikus bővülése, miközben a dohányáru- és a kenyér-, pékáruszaküzletek eladásai csökkentek az előző évhez képest.
A nem élelmiszertermékek kiskereskedelmi forgalmának bővülése továbbra is az átlagost meghaladó volt, augusztusban 6,6 százalékos, az első nyolc hónapban 10,1 százalékos növekedést mértek az előző év azonos időszakához képest. Leggyorsabban augusztusban az egyébként csekély súlyú használtcikk-kiskereskedelem (18,5 százalékkal) és a csomagküldő kereskedelem (13,1 százalékkal) eladásai emelkedtek. Az átlagost meghaladóan növekedett a bútor-, háztartásicikk-, építőanyag-kiskereskedelem (9,5 százalékkal), a könyv-, újság-, papíráru- és egyébiparcikk-kiskereskedelem (7,3 százalékkal), valamint a gyógyszer-, gyógyászati termék-, illatszerkiskereskedelem (5 százalékkal) változatlan áron számított forgalma. Folytatódott a textil-, ruházati és lábbeli üzletek forgalmának visszaesése, az augusztusi eladások 5,4 százalékkal csökkentek az előző év azonos hónapjához képest.
Az eurózóna országaiban augusztusban 0,4 százalékos csökkenést, az eurózónán kívüli régebbi tagországokkal együtt (az EU-15-ben) 1,6 százalékos, a májusban csatlakozott tagországokkal együtt (az EU-25-ben) 1,8 százalékos kiskereskedelmi forgalomnövekedést becsült az Eurostat az előző év azonos időszakához képest.
Az Európai Unióban tevékenységi besorolása szerint a jármű- és üzemanyag-kereskedelem nem tartozik bele a kiskereskedelem ágazatba, ezért adatai az eddigiekben tárgyalt kiskereskedelmi forgalomban nincsenek figyelembe véve. A korábbi hazai gyakorlatnak megfelelően azonban a KSH adatgyűjtése erre a területre is kiterjed.
A gépjármű- és járműalkatrész-kiskereskedelem augusztusi forgalmában mérsékelt növekedést mértek, 2,7 százalékkal haladta meg az előző évit. A gépjármű-üzemanyag kiskereskedelem forgalmának volumene 2,9 százalékkal emelkedett.
A kiskereskedelmi forgalom jármű- és üzemanyag-forgalommal együtt augusztusban 4,9 százalékkal, az első nyolc hónapban 7 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest.