Az üzlet működési engedélyét továbbra is a helye szerinti települési jegyző adja ki. Új elem, hogy a kereskedő az engedély iránti kérelemben helyszíni szemlét kérhet. A jegyzőnek ezt meg kell tartania, de a szemléről - előre - értesítenie kell a szakhatóságokat is, hogy részt vehessenek rajta. A jegyzőnek a kérelem beérkezését követő 30 napon belül döntenie kell a működési engedély megadásáról vagy elutasításáról. Az üzlet bezárását a megszüntetési időpont előtt egy hónappal kell bejelenteni az engedélyt adott jegyzőnek, és a vásárlókat is tájékoztatni kell erről. Ha bezárt a bolt, akkor haladéktalanul vissza kell adni a működési engedélyt.
20 nap
Külön szól az új rendelet az alkalmi árusításokról, amelyeket közterületen - annak kezelője hozzájárulásával - lehet végezni. Ezek a húsvéti, karácsonyi, szilveszteri vásárok, valamint évi egy alkalommal a helyi hagyományos vásár - ezek az ünnep előtti 20. napon kezdődhetnek.
A kétezer lakosnál kisebb településen működő postahivatal továbbra is árusíthat csomagolt élelmiszert, dohányt, de kimaradt a listából a kávé és az alkoholmentes ital.
Érdekesen változott a csomagküldő kereskedésre vonatkozó szabály. Eddig is kellett rendelkeznie egy olyan üzlettel, ahol fel lehetett keresni. Ennek legalább 4 négyzetméteresnek kell lennie az új rendelet szerint.
Szexuális áru: nem értelmezhető
A szexuális termékek forgalmát hasonlóan szabályozza az új rendelet, mint a régi (iskolától, templomtól 200 méteren belül ilyen üzlet nem nyitható), viszont kimaradt a fogalom-meghatározásból a szexuális áru.
A kereskedő csak az általa forgalmazott betétdíjas termékek csomagolóanyagait köteles visszavenni továbbra is. Külön jogszabály szerint - a gyártói felelősség alapján - a háztartási gépeket vásárlóktól a kereskedő köteles visszavenni a régi berendezéseket. Ezt megismétli a mostani rendelet is, lerontva azzal a szabállyal, hogy ha az adott kereskedőnek nincs visszavételi szerződése a gyártóval, akkor csak arról kell tájékoztatnia a vevőjét, hogy hol és miképpen adhatja le a régi készülékét.
Nincs nyugalmas időszak
A működési engedélyt a jegyző továbbra is visszavonhatja, ha az üzlet zavarja a környékbeli lakók nyugalmát. A jelenleg élő rendelet a nyugalmas időszakot este 10 és reggel 6 óra között határozza meg, az új rendeletből ez kimaradt.
Az új rendelet is mellékletben sorolja fel az üzletköröket (ezekbe kell besorolni azokat, a kiskereskedelemtől a vendéglátáson át a borkimérésig). A ma még hatályos rendelethez képest az új jogszabály más struktúrában veszi sorra az üzletköröket.