"Elméleti lehetőségként beszéltem a forint árfolyamsávja és az infláció letörése közötti konfliktusról, a kérdés nincs napirenden, de gazdasági miniszterként valóban azt szeretném, ha a döntéshozók meghallgatnák ebben az ügyben a gazdaság szereplőit - nyilatkozta az MTI-nek szerdán telefonon a miniszter, miután a Bloomberg hírügynökségnek adott nyilatkozatát többen úgy értelmezték, hogy a forint árfolyamsáv eltörlése mellett érvelt.
Nem is mondta
"Tévesek azok a közlések és interpretációk, hogy a forint árfolyamsávjának eltörlése mellett érvelnék, a Bloomberg interjúból is egyértelműen kiderül, hogy elméleti lehetőségként nyilatkoztam az árfolyamsáv és az infláció letörése közötti esetleges konfliktusról" - mondta Kóka az MTI-nek. A miniszter ugyanakkor elmondta, hogy a gazdaság szereplői számára nem közömbös a téma, hiszen az export versenyképességét nagymértékben befolyásolja a forint árfolyamának alakulása. Éppen ezért vetette föl, hogy a döntéshozók hallgassák meg a gazdaság szereplőit, így föltérképezve, hogy az árfolyam ingadozása a különböző szektorokban milyen kockázatokkal járhat.
Kerekasztalt
Kóka a Bloombergnek kedden adott és a hírügynökség által szerdán közölt nyilatkozatában azt mondta, hogy az árfolyamkorlát megköti az MNB kezét az infláció mérséklésében. A Bloomberg megfogalmazása szerint a gazdasági miniszter csatlakozott azokhoz, akik szerint konfliktus jöhet létre a forintsáv adta lehetőség és a jegybank inflációs célkövető rendszere között.
"Szívesen látnék egy kerekasztal-megbeszélést politikacsinálók részvételével arról, hogy mit is tehetnénk közösen az infláció lassítását biztosító feltételek javításáért" - mondta a miniszter a hírügynökségnek.
Simor, Veres
A Bloomberg idézte Simor András MNB-elnök korábbi kijelentését, miszerint a forintárfolyam felszabadítása nélkül is van lehetőség az infláció mérséklésére. Veres János pénzügyminiszter pedig a közelmúltban kifejtette, hogy az árfolyamsáv eltörlése nem "tabutéma", de nincs napirenden.
A forint jelenleg a középárfolyamtól számítva plusz/mínusz 15 százalékos sávban (240,01 és 324,71 forint között) ingadozhat az euróval szemben. Ha a magyar valuta szabadon lebegne, akkor kereskedők szerint gyors erősödésnek indulna, és az importárak csökkenése révén mérséklődne az infláció.