Kiigazítás nélkül a májusi növekedés 5,8%, az I–V. havi 6,4% volt. Az előző hónaphoz viszonyítva a májusi értékesítési volumen – szezonális- és naptárhatással kiigazítva – 0,3%-kal csökkent.
Az EU-csatlakozással, 2004 májusától jelentősen megváltoztak a hazai kiskereskedelem körülményei. Az a tény, hogy határaink jelentős része még könnyebben átjárhatóvá vált, szabadabbá tette a „bevásárló turizmust” is. Mind a magyarok, mind a határon kívüliek könnyebben hozhatnak be, illetve vihetnek ki – összességében jelentős mennyiségű – kiskereskedelmi árut. A 2004. május havi kiskereskedelmi adatok összességükben még nem mutatnak jelentős tendenciaváltást, néhány szakterületen (pl.: ital-, dohány, üzemanyag-kiskereskedelem) azonban már jelzik e folyamat erősödését.
2004 első öt hónapjában összesen 1926,7 milliárd forint értékű árut forgalmazott a bolti és csomagküldő kiskereskedelem, amiből a májusi eladások értéke 422,4 milliárd forintot tett ki.
Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem eladásai az első öt hónapban 3,0%-kal, májusban csak 1,7%-kal emelkedtek. Utóbbin belül a vegyes termékkört forgalmazó üzletek (hipermarketek, szupermarketek) értékesítési volumene 1,9%-kal nőtt, míg az élelmiszer-szaküzleteké csak 0,1%-kal haladta meg az egy évvel korábbi szintet. A szaküzletek közül a jövedéki termékekre szakosodott (dohányáru, illetve ital) üzletek forgalma mérséklődött.
A nem élelmiszertermékek kiskereskedelmi forgalmának bővülési üteme 2004-ben folyamatosan az átlagost meghaladó volt: az első öt hónapban 10,2%-kal, májusban 10,8%-kal nőttek az eladások az előző év azonos időszakához képest. Májusban a legdinamikusabban (17,9%-kal) – főként az építőanyag-kiskereskedelem értékesítésének felfutása következtében – a bútor-, háztartásicikk-, vasáru-kiskereskedelem eladásai emelkedtek. Dinamikusan (10,3%-kal) nőtt – az egyébként kis súlyú – használtcikk-forgalom. A gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszer-kiskereskedelem (8,3%-os) növekedésében az illatszerüzletek értékesítésének gyors bővülése játszott szerepet. Számottevően (7,4%-kal) emelkedett a könyv-, újság-, papíráru- és egyébiparcikk-kiskereskedelem forgalma is. Vesztett korábbi lendületéből a textil-, ruházati és lábbeli-kiskereskedelem, melynek I–V. havi eladásai 5,5%-kal, májusi eladásai 3,3%-kal nőttek.
Az Európai Unióban májusban romlott a kiskereskedelmi konjunktúra. Az eurózónára 0,9%-os csökkenést, míg az eurózónán kívüli régebbi tagországokkal együtt (az EU-15-ben) 1,4%-os, illetve az újonnan csatlakozott országokkal együtt (az EU-25-ben) 1,6%-os kiskereskedelmi forgalomnövekedést becsült az Eurostat az előző év azonos időszakához képest. Ezek az indexek rendre alacsonyabbak az áprilisinál: az eurózónában 1,4 százalékponttal, az EU-15-ben és az EU-25-ben 0,4-0,4 százalékponttal.
Visszaesést regisztráltak májusban Németországban, Franciaországban és Portugáliában, illetve a még csak áprilisra rendelkezésre álló adatok szerint Olaszországban és Hollandiában. A legfrissebb publikált adatok szerint az Európai Unió legdinamikusabb térségét továbbra is a balti államok jelentik, ahol folyamatosan kétszámjegyes a növekedés. 5–10% közötti növekedési ütemet ért el (Magyarországon kívül) az Egyesült Királyság, Dánia, Finnország, Szlovákia, Görögország, Írország és Svédország. A többi ország 5% alatti növekedési ütemről számolt be.
Az Európai Unió tevékenységi besorolása szerint a jármű- és üzemanyag-kereskedelem nem tartozika kiskereskedelmi ágazatba, ezért adatai az eddigiekben tárgyalt kiskereskedelmi forgalomban sincsenek figyelembe véve. A korábbi hazai gyakorlatnak megfelelően azonban a KSH adatgyűjtése erre a területre is kiterjed.
A gépjármű- és járműalkatrész-kiskereskedelem értékesítése 2004-ben jelentős havi különbségeket mutatott. Az első három hónapban tapasztalt gyengélkedés után áprilisban rendkívüli (42%-os) mértékben megnőttek az eladások, mely dinamizmus még májusra is áthúzódott, amikor a forgalom volumene 27%-kal haladta meg az egy évvel korábbi szintet
A gépjárműüzemanyag-kiskereskedelemforgalmának (3,1%-os) növekedése elmaradt a gépjármű-értékesítés növekedésétől. Ebben szerepet játszhat a magánbehozatal, az „üzemanyag-turizmus” növekedése is.
A fogyasztási cikkek javítószolgáltatásának forgalmi volumene 2004 első öt hónapjában 1,4%-kal, májusban, 2,9%-kal maradt el az egy évvel korábbitól.
Kisebb ütemben nő a kiskereskedelmi forgalom
Lassan mérséklődik a kiskereskedelmi forgalom növekedési üteme. Az előző év 8,9%-os éves átlagos növekedését követően, idén májusban, illetve az első öt hónapban egyaránt 6,8-6,8%-kal emelkedett a kiskereskedelmi forgalom volumene az előző év azonos időszakához viszonyítva a naptárhatásoktól megtisztított adatok alapján.
Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!
Klasszis Befektetői Klub
2025. május 27. 17:00, Budapest
Véleményvezér

Donald Trump hivatalos közösségi oldalán pápának öltözve látható, sokan kiakadtak
Rossz vicc, vagy egy politikusi tréfa?

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből
Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát
Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek
Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.