Az eddigi tizenegy pályázati felhívásra összesen beérkezett, 680 pályaműből 579 volt megvalósult, sikeres innováció, és ezek közül 92 kapott különböző innovációs díjat. A 2003. év végén a Magyar Innovációs Alapítvány, a Magyar Innovációs Klub ülésén, tizenkettedik alkalommal hirdette meg a Pályázatot. A tudósokból, elismert gazdasági szakemberekből álló bírálóbizottság elnöki tisztét a mindenkori gazdasági és közlekedési miniszter tölti be.
Az Innovációs Nagydíj (bronz kisplasztika és 1 M Ft pénzjutalom) az elmúlt időszakban a gazdasági élet egyik legjelentősebb elismerésévé vált. A díjat az elmúlt években mindig a miniszterelnök, ill. a köztársasági elnök adta át. A nagy nyilvánosság mellett és a hazai tudományos és gazdasági élet meghatározó személyei jelenlétében lebonyolított díjátadásnak méltó rangot adott az is, hogy az egyes szakminisztériumok is alapítottak innovációs díjakat.
A 2003. év pályázati határidejére 37 pályázat érkezett be. A bírálóbizottság a formai és a tartalmi szempontokat is alaposan mérlegelve nyolc pályázatot részesített díjazásban.
A díjkiosztó ünnepségre 2004. március 30-án a Parlament Kongresszusi Termében került sor. Az ünnepségen dr. Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke és dr. Vizi E. Szilveszter, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke, adta át a 2003. évi Innovációs Nagydíjat.
Az egyhangú pontozás alapján, a zsűri a 2003. évi Innovációs Nagydíjban a 3DHISTECH Kft. által megvalósított „Digitális szövettani laboratórium”c. innovációt részesítette. A pályázat a Nagydíjon kívül elnyerte a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara 2003. évi Innovációs Díját is.
A patológiában az orvosok az üvegtárgy-lemezeken levő szövettani metszeteket vizsgálják, tárolják, archiválják. A leletek nem tartalmaznak képi információt, és nem biztosítják ennek még a lehetőségét sem. A 3DHISTECH kisvállalkozás komoly kutató-fejlesztő munka után, olyan szkennelő-mikroszkópot és hozzá kapcsolódó szoftvereket, egyszer használatos eszközöket fejleszt, gyárt és forgalmaz, amely a teljes üvegtárgy-lemezt és a további feldolgozási lépéseket digitalizálja. A digitális szövettani laboratórium alkalmazásával lehetségessé válik a tárgylemezen található minta egészének vizsgálata, sorozatmetszetek esetén akár három dimenzióban, így gyorsan, pontos vizsgálati eredmények állnak az orvosok rendelkezésére. A HI-SCOPE automata tárgylemez-digitalizáló rendszer és a virtuális mikroszkóp programcsomagok segítségével a világon először lehetővé vált a mikroszkópos kiértékelések elvégzése egy teljesen digitális környezetben.
A Gazdasági és Közlekedési Minisztérium 2003. évi Ipari Innovációs Díját az EGIS Gyógyszergyár Rt. „TALLITON® 6,25 mg, 12,5 mg tabletta” c. innováció nyerte el.
Magyarországon évente kb. 25 000 ember kap szívinfarktust. A Talliton® hatóanyaga, a carvedilol képes olyan gátló hatást kifejteni a ma forgalomban lévő béta-blokkolók közül, ami hatékonyan meggátolja bármely stádiumban a folyamat progresszióját.
A Talliton® tabletta szabadalmilag független, és az EGIS saját gyártású hatóanyagából készül. A hatóanyag-fejlesztés során kidolgozott új gyártóeljárás egyfelől az originátor szabadalommal védett eljárásánál lényegesen jobb hatásfokú, másfelől igen tiszta, szennyezésektől mentes, egyenletesen magas minőségű hatóanyagot eredményez. A 2003. évben, az eladott dobozszám (461 000 doboz) tekintetében az ötödik helyet foglalták el a piacon, messze meghaladva az originális készítmény eladását.
A Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal 2003. évi Innovációs Díját Fodor Erika, egyéni vállalkozó„Legyél Te is Felfedező kémiai tanulókísérleti eszközkészlete” c. innováció nyerte el.
A „Legyél Te is Felfedező” eszközkészlettel a kémiai folyamatok látványosabbak, részletesebben megfigyelhetők. A szokatlan kísérleti körülmények miatt nemcsak a tankönyv egyenletei „elevenednek” meg, hanem új megfigyelések tehetők, azaz a diákok kreativitásuktól függően felfedező szituációba juthatnak. A tanulókísérleti eszközkészletet, egy év alatt, országszerte több száz iskola vásárolta meg.
A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium 2003. évi Környezetvédelmi Innovációs Díját a Bátortrade Kft. „Szerves hulladékok környezetkímélő ártalmatlanítása” c. innováció nyerte el.
A cég olyan környezetvédelmi célú beruházást valósított meg Nyírbátorban, mely méreteit és fermentálási technológiáját tekintve egyedi a maga nemében. Az üzem elsődleges feladata a környezetterhelés csökkentése a környezetvédelmi szempontból problémás, szerves hulladéknak minősülő anyagok energetikai célú újrahasznosításával. a mezőgazdasági és feldolgozó ipari hulladékok kezeléséből származó árbevétel több mint 700 M Ft volt
A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium 2003. évi Agrár Innovációs Díját a Bagodi Mezőgép, Mezőgazdasági Gép- és Fémszerkezetgyártó Kft. és az FVM Mezőgazdasági Gépesítési Intézetének közös pályázata, a „Többfunkciós mezőgazdasági szállítóeszköz” c. innováció nyerte el.
Az egykori nagyüzemek szállítóeszközei részben kiöregedtek, részben pedig szállítóvállalkozások tulajdonába kerültek. A világ mezőgazdasági termelését kiszolgáló belső szállítási rendszer is átalakul: törekvés a nagy sebességű (40-50 km/h), rugózott futóművű, rendkívül flexibilis hajtórendszerű univerzális traktorok fejlesztése, amelyek a szántóföldi műveletek mellett a szállítás feladatát is megoldják. Ezeknek az igényeknek a felismerésével a pályázók kifejlesztették az új cserefelépítményes szállítóeszköz családot. Az elmúlt évben 150 db többfunkciós szállítóeszközt adtak el.
A Magyar Szabadalmi Hivatal 2003. évi Innovációs Díját a Dunaferr Dunai Vasmű Rt. és a Körte Organica Rt. közös pályázata, a „Meleghengerműi revés-olajos szennyvíz kezelése” c. innováció nyerte el.
A világ kohászatában a technológiákból származó szennyvíz és zagy tisztítását 1-1 önálló vízkezelőművel, egymástól függetlenül oldják meg. A pályázók tudományos módszerekkel, laboratóriumi próbák és kísérletek alapján megállapították, hogy a két zagy együttes kezelése egy, a kohászatban eddig még nem ismert és nem használt, egymást semlegesítő hatásmechanizmus következtében kiemelkedő műszaki, gazdasági és környezetvédelmi előnyökkel bír. Az eljárást ipari méretekben megvalósították és a világon elsőként 2003. évben üzembe helyezték.
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara 2003. évi Innovációs Díját a Kaposvári Villamossági Gyár Kft. „Környezetbarát betonházas transzformátorállomás-család” c. innováció nyerte el.
A Kaposvári Villamossági Gyár Kft. másfél éven belül fejlesztette ki és valósította meg a KTW típusjelű betonházas transzformátorállomás-család vezértípusait. A fejlesztés során létrehozott új típusok közös jellemzője: a méretek jelentős csökkentése, az esztétikus megjelenés magasabb szintje, a zajszint csökkentése, az elektromágneses hatások minimalizálása, és ezáltal a környezetvédelem iránti elkötelezettség. Az új termékcsaládból a 2003. évi árbevétel 406 M Ft volt, mely 94 db betonházas transzformátorállomás értékesítését jelentette.
Az Ipar Műszaki Fejlesztéséért Alapítvány 2003. évi Innovációs Díját a BorsodChem Rt. „A BorsodChem új biológiai szennyvízkezelési technológiája” c. innovációja nyerte el.
A BorsodChem Rt. saját K+F tevékenysége eredményeképpen korszerű szennyvíztisztítási technológiát dolgozott ki. A fejlesztés alapjait a meglévő szennyvíztisztítási technológia jelentette, melynek rekonstrukcióját egybekötötték egy új, nemzetközi szinten is mértékadó komplex technológia kidolgozásával. A cég saját laboratóriumaiban, tudományos módszerekkel, modellkísérletek segítségével olyan, az eddig ismert technológiáknál gazdaságosabb eljárást dolgozott ki, amely segítségével lehetővé vált a szennyezőanyagok 90%-nak biológiai úton történő eltávolítása.
Kiosztották a 2003. évi Magyar Innovációs Nagydíjat
Az évente egyszer kiadott Magyar Innovációs Nagydíjat az a Magyarországon bejegyzett társaság vagy egyéni vállalkozó kapja, amely (aki) a díjátadást megelőző évben nagy, illetve a legnagyobb jelentőségű innovációt valósította meg, és ennek révén kiemelkedő hasznot ért el. A Magyar Innovációs Alapítvány kuratóriuma első ízben 1993. januárjában hirdette meg az Innovációs Nagydíj Pályázatot.
Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!
Vegyen részt és kérdezzen Ön is!
2024. november 28. 15:30
Véleményvezér
Sok nagy okos már világháborút lát
Az orosz ballisztikus rakéta bevetése egy teszt volt.
Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat
A büntetés mértéke nevetséges.
Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten
A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt
A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben
Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről
Az elmaradt reformok tragédiája.