A májusi növekedést kisebb ütemű fejlődés követi, ami az ebben a hónapban induló nyári szezonális hatás következménye. Az idei év első négy hónapjának növekedése elmaradt az előző évitől, de a májusi és júniusi indexek nagyobb fejlődést jeleznek, mint 2003 azonos időszakában. A júniusi index 1,5 százalékponttal nagyobb, mint a tavalyi (51,4), és meghaladja a felmérés júniusi indexértékeinek átlagát is (52,6). A feldolgozóipar átlagos teljesítménye az első negyedévben még visszaesést mutatott (48,8), de a második negyedév átlagos növekedése (52,6) meghaladja az egy évvel korábban mért értéket (52,5). Emellett az év első félévének növekedése (50,7) továbbra is elmarad a korábbi időszakokra jellemző értékektől (2003 I. félév: 51,5; az előző három év I. félévek átlaga: 52,7). A kedvezően alakuló részindexek közül ebben a hónapban is kiemelkedik a foglalkoztatási index (54,1), ami a májusban indult növekedés után nagyobb létszámbővülést jelez. Az index további 3,6 százalékponttal javult májusi értékéhez képest, ami annak az eredménye, hogy 5,2 százalékkal nőtt a létszámnövekedést jelző vállalatok aránya. A felmérés részindexeinek többsége kisebb növekedést mutat, mint egy hónappal korábban. A termelési index májusban 54,2 százalékos növekedést jelez. A kibocsátás, bár csökkenő ütemben, továbbra is növekedést jelez, míg a tavalyi év azonos hónapjára csökkenés volt jellemző (48,2). Visszaesett az új megrendelések növekedési üteme is, az index júniusi értéke: 52,0. Ez 5,2 százalékponttal kisebb ütemű növekedést jelent, mint egy évvel korábban (57,2). Így az első félév átlagos rendelésnövekedési üteme (52,4) továbbra is kisebb, mint a 2003-ban mért (54,2). Továbbra is töretlen a beszerzési mennyiség (59,0) növekedési üteme. Az index 1,9 százalékponttal nagyobb ütemű növekedést mutat, mint egy hónappal korábban, és a 2003 júniusára jellemző beszerzés-növekedést is meghaladja (54,0). A beszerzések első félévi átlagos növekedése azonos fellendülést jelez, mint egy évvel ezelőtt (52,9). Immár harmadik hónapja csökkenő ütemű növekedést jelez a beszerzési árak indexe (61,0). Az index értéke továbbra is jelentősen nagyobb, mint az elmúlt három év azonos időszakaiban (átlag: 55,8). A válaszadó vállatok ebben a hónapban a finom szesz, a liszt és a nátrium-hidroxid árának csökkenését jelezték. A szállítási átfutási idő februártól májusig a kiszállítások idejének lelassulását mutatta. Június hónapban ez a tendencia megfordult, és az index gyorsulást jelez (50,6). Az import index (50,4) és az export index (52,6) továbbra is növekedést mutat. A feldolgozóipari ágazatok közül a faipart jellemzi a legnagyobb ütemű növekedés, az ország régióit tekintve, pedig a Nyugat-dunántúli körzetet.
Forrás: Az Üzleti Jelentések a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT) havonta megjelenő kiadványa
Kedvezően alakuló gazdasági várakozások
A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított júniusi értéke: 52,9. Az index értéke 0,6 százalékponttal kisebb, mint egy hónappal korábban (53,5).
Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!
Vegyen részt és kérdezzen Ön is!
2024. november 28. 15:30
Véleményvezér
Sok nagy okos már világháborút lát
Az orosz ballisztikus rakéta bevetése egy teszt volt.
Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat
A büntetés mértéke nevetséges.
Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten
A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt
A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben
Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről
Az elmaradt reformok tragédiája.