A májusi növekedést kisebb ütemű fejlődés követi, ami az ebben a hónapban induló nyári szezonális hatás következménye. Az idei év első négy hónapjának növekedése elmaradt az előző évitől, de a májusi és júniusi indexek nagyobb fejlődést jeleznek, mint 2003 azonos időszakában. A júniusi index 1,5 százalékponttal nagyobb, mint a tavalyi (51,4), és meghaladja a felmérés júniusi indexértékeinek átlagát is (52,6). A feldolgozóipar átlagos teljesítménye az első negyedévben még visszaesést mutatott (48,8), de a második negyedév átlagos növekedése (52,6) meghaladja az egy évvel korábban mért értéket (52,5). Emellett az év első félévének növekedése (50,7) továbbra is elmarad a korábbi időszakokra jellemző értékektől (2003 I. félév: 51,5; az előző három év I. félévek átlaga: 52,7). A kedvezően alakuló részindexek közül ebben a hónapban is kiemelkedik a foglalkoztatási index (54,1), ami a májusban indult növekedés után nagyobb létszámbővülést jelez. Az index további 3,6 százalékponttal javult májusi értékéhez képest, ami annak az eredménye, hogy 5,2 százalékkal nőtt a létszámnövekedést jelző vállalatok aránya. A felmérés részindexeinek többsége kisebb növekedést mutat, mint egy hónappal korábban. A termelési index májusban 54,2 százalékos növekedést jelez. A kibocsátás, bár csökkenő ütemben, továbbra is növekedést jelez, míg a tavalyi év azonos hónapjára csökkenés volt jellemző (48,2). Visszaesett az új megrendelések növekedési üteme is, az index júniusi értéke: 52,0. Ez 5,2 százalékponttal kisebb ütemű növekedést jelent, mint egy évvel korábban (57,2). Így az első félév átlagos rendelésnövekedési üteme (52,4) továbbra is kisebb, mint a 2003-ban mért (54,2). Továbbra is töretlen a beszerzési mennyiség (59,0) növekedési üteme. Az index 1,9 százalékponttal nagyobb ütemű növekedést mutat, mint egy hónappal korábban, és a 2003 júniusára jellemző beszerzés-növekedést is meghaladja (54,0). A beszerzések első félévi átlagos növekedése azonos fellendülést jelez, mint egy évvel ezelőtt (52,9). Immár harmadik hónapja csökkenő ütemű növekedést jelez a beszerzési árak indexe (61,0). Az index értéke továbbra is jelentősen nagyobb, mint az elmúlt három év azonos időszakaiban (átlag: 55,8). A válaszadó vállatok ebben a hónapban a finom szesz, a liszt és a nátrium-hidroxid árának csökkenését jelezték. A szállítási átfutási idő februártól májusig a kiszállítások idejének lelassulását mutatta. Június hónapban ez a tendencia megfordult, és az index gyorsulást jelez (50,6). Az import index (50,4) és az export index (52,6) továbbra is növekedést mutat. A feldolgozóipari ágazatok közül a faipart jellemzi a legnagyobb ütemű növekedés, az ország régióit tekintve, pedig a Nyugat-dunántúli körzetet.
Forrás: Az Üzleti Jelentések a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT) havonta megjelenő kiadványa
Kedvezően alakuló gazdasági várakozások
A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított júniusi értéke: 52,9. Az index értéke 0,6 százalékponttal kisebb, mint egy hónappal korábban (53,5).
Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!
Klasszis Befektetői Klub
2025. május 27. 17:00, Budapest
Véleményvezér

Donald Trump hivatalos közösségi oldalán pápának öltözve látható, sokan kiakadtak
Rossz vicc, vagy egy politikusi tréfa?

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből
Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát
Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek
Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.