Az adatszolgáltatásra kijelölt szállodák közül az adatszolgáltatást teljesítő (augusztusban 163) szálloda az év első nyolc hónapjában átlagosan 61%-os szobafoglaltsággal működött. A budapesti szállodák mindhárom vizsgált csoportja 60% fölötti, ezen belül a budapesti négycsillagos szállodák – kiemelkedően magas – 68%-os szobafoglaltsággal működtek. A többi vizsgált csoportra jellemző volt, hogy a balatoni, illetve a nyugat-magyarországi szállodák magasabb (55–59%-os), a Kelet-Magyarországon működő egységek alacsonyabb (42–52%-os) szobakapacitás-kihasználtságot jelentettek.
Egy kiadott szállodai szoba bruttó átlagára (Gross ARR) január–augusztusban 13 600 forint volt, ami az előző év azonos időszakához képest – folyó áron, az aktuális árfolyamon számítva – 300 forint növekedést jelent. Az öt- és négycsillagos szállodákban az érvényesített átlagár minden vizsgált csoportban meghaladta a 12 ezer forintot. A háromcsillagos egységekben – a területi elhelyezkedéstől függően – 6400–8800 forintba került egy szoba egy éjszakára.
Az év első nyolc hónapjában egy kiadható szállodai szobára átlagosan 8300 forint bruttó szobaár-bevétel (REVPAR) jutott, szemben az elmúlt évi 7200 forinttal. Az egy kiadható szobára jutó szobaárbevétel – a júliusi visszaesés után – augusztusban újra jelentősen megemelkedett, sőt megközelítette a 11 ezer forintot. Ez a mutató kiemelkedően magas (január–augusztusban 19 ezer forint) volt a legmagasabb kategóriájú budapesti hotelekben*, a többi csoport egyikében sem emelkedett 10 ezer forint fölé.
A januártól augusztus végéig tartó időszakban a bruttó szobaárbevétel folyó áron átlagosan 14%-kal haladta meg a 2003 azonos időszakit. A szobaárbevétel – a Balatonnál és Nyugat-Magyarországon üzemelő háromcsillagos szállodák kivételével – a szállodák minden vizsgált csoportjában emelkedett. A növekedés a megfigyelt fővárosi, illetve a kelet-magyarországi szállodákban volt a legnagyobb mértékű.
A vizsgált időszakban átlagosan 11%-kal emelkedett a vendégéjszakákszáma az előző év január–augusztushoz képest. A budapesti szállodákban 15–27%-kal töltöttek több éjszakát a vendégek. Nyugat-Magyarország szállodáiban kisebb mértékű bővülés figyelhető meg. A balatoni négycsillagos szállodákban egytizedével kevesebb éjszakát vettek igénybe a vendégek, mint az előző év hasonló időszakában.
*A budapesti ötcsillagos szállodák augusztusi adatai nem tartalmazzák a Corinthia Grand Hotel Royal, a Four Seasons Gresham Palace és a Budapest Hilton Westend adatait, mivel a felsorolt házak a statisztikai törvényt megsértve nem tettek eleget adatszolgáltatási kötelezettségüknek.
Jobb a szállodák kihasználtsága
A vendégéjszakák száma és a bruttó szobaárbevétel január–augusztusban növekedett, a szobakapacitás-kihasználtság hét százalékponttal magasabb volt a tavalyi év azonos időszakához képest.
Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!
Klasszis Befektetői Klub
2025. május 27. 17:00, Budapest
Véleményvezér

Donald Trump hivatalos közösségi oldalán pápának öltözve látható, sokan kiakadtak
Rossz vicc, vagy egy politikusi tréfa?

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből
Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát
Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek
Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.