Jelentős az ipari áremelkedés

A forintban mért exportértékesítési árak októberi alakulását 12 havi összehasonlításban tekintve (1,1%-os csökkenés) jelentős mértékben továbbra is a forintárfolyam alakulása határozta meg.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Az ipar belföldi értékesítésének árszintje októberben 2004. szeptemberhez mérten 0,6%-kal, 2003 októberéhez viszonyítva 9,2%-kal emelkedett. Az árnövekedés mértéke mindkét bázis esetében gyakorlatilag megegyezett az első 9 hónapban mért átlagos értékekkel. Az exportértékesítés termelői árai októberben az előző hónaphoz viszonyítva nem változtak.

A belföldi értékesítésen belül a legmagasabb havi áremelkedést (4,3%) ismét a kőolaj-feldolgozás területén mérték. A kőolaj és olajtermékek világpiaci ára az ismert politikai és gazdasági okokból tovább nőtt. Hatására a hazai vegyipari ágazatok árszintje átlagosan 2,3%-kal lett magasabb.

A belföldi értékesítés több mint egynegyedét képviselő élelmiszer-ágazatban az árak 0,4%-kal emelkedtek. Az árnövekedésben elsősorban a hús- (2,3%) és tejfeldolgozásban (0,8%) bekövetkező áremelések hatottak. Emellett, a korábbi hónapokhoz hasonlóan, folytatódott a malomipari termékek akciós árakon történő értékesítése 2,6%). Az energiaintenzív kohászati ágazatokban tovább mérséklődött az áremelkedési ütem. Az árnövekedés a korábbiakhoz hasonlóan főként az alapanyagokat -elsősorban a vas-, acél-, vasötvözet-alapanyagokat (1,2%), valamint a nemvasfém-alapanyagokat (alumínium és réz) - előállító ágazatokat jellemezte. A feldolgozóipar átlagosan 0,8%-os árnövekedésétől elmaradva 0,2%-kal emelkedett a belföldi értékesítés közel 30%-át képviselő szabályozott áras villamosenergia-,  gáz-, gőz- vízellátás árszintje. Az emelkedést nagyobb részt a Budapesti Távhőszolgáltató Rt.-nek a lakossági fogyasztók körében átlagosan 7% körüli, a nem háztartási fogyasztók körében 12%-os áremelése okozta, mely - a többi távhőszolgáltató változatlan árai mellett - 1,3%-kal emelte meg az alágazat októberi árindexet.

Az ipari termékek belföldi értékesítésének 12 havi alakulására októberben is a korábbi piaci folyamatok hatottak. A feldolgozóipari ágazatokban a szeptemberi tendenciához hasonlóan változatlanul a kőolaj-feldolgozás (137,2%), és a fémalapanyag, fémfeldolgozási termékek gyártása (126,1%), valamint a vegyi anyagok, termékek gyártása (111,2%) árszintje a legmagasabb az előző év októberéhez viszonyítva. A legerősebb 12 havi árnövekedést továbbra is a kohászati alágazatok mutatták: a vas-, acél-, vasötvözet-alapanyagok (57,2%), valamint csőgyártás (44,8%). Az ipari átlagtól (109,2%) csak némileg marad el a szabályozott áras villamosenergia-, gáz-, gőz- vízellátás 12 havi árindexe (108,4%). Az élelmiszerek belföldi értékesítése termelői árának színvonala 12 hónap alatt közel 6%-kal emelkedett, az árnövekedés üteme csillapodott. A viszonylag mérsékelt átlagos 12 havi árnövekedés több élelmiszer-ipari alágazatban az importár-verseny következtében kialakult 100 alatti indexnek köszönhető (növényiolaj-gyártás, tejfeldolgozás, malomipar), annak ellenére is, hogy a húsfeldolgozásban az ágazati átlag felett nőttek az árak.

Áralakulásukban a belföldi értékesítés rendeltetés szerinti csoportjai is a fenti folyamatokat tükrözik. Az energiatermelő és intermedier ágazatok 12 havi 12,3%-os árnövekedésével szemben a beruházási javak esetében 4,2%, míg a fogyasztási cikkeknél átlagosan 5,3%-os árnövekedést figyelhettünk meg. 

A forintban mért exportértékesítési árak októberi alakulását 12 havi összehasonlításban tekintve (1,1%-os csökkenés) jelentős mértékben továbbra is a forintárfolyam alakulása határozta meg. A forint októberi árfolyama 2003 októberével összevetve az euróval szemben 3,4%-kal, a dollárral szemben 9,6%-kal erősödött. Az export 70%-át kitevő gépipari ágazatok kiviteli árai forintban kifejezve az előző év októberéhez mérten közel 4%-kal estek.

A belföldi és export árváltozást is magába foglaló termelőiár-index az előző hónaphoz viszonyítva 0,3%-kal nőtt, és 3,5%-kal haladta meg a 12 hónappal korábbi szintet.

Az Európai Unió 25 tagországa ipari termelőiár-indexének 2004. október havi alakulásáról szóló Eurostat sajtóközlemény 2004. december 2-án (csütörtökön) jelenik meg (www.europa.int/comm/eurostat).

Véleményvezér

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba

Ömlik az uniós pénz Lengyelországba 

Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo