A kereskedelemi ingatlanbefektetések negyedévről-negyedévre történő, ilyen mértékű megugrását főleg a befektetők aktivitásának Lengyelországban és Oroszországban regisztrált jelentős megugrása támogatta. Ezen két ország együttesen 75 százalékkal részesedett a teljes régiós forgalomból 2010-ben, míg a többi kelet-közép-európai ország az alacsony likviditással volt kénytelen szembenézni az elmúlt negyedév során is.
Az átlagos tranzakció a régióban 70 millió euróra (20 milliárd forint) emelkedett néhány jelentős eszköz, illetve portfolió eladásának köszönhetően. A legnagyobb önálló tranzakció a régióban egy orosz üzleti park eladása volt 285 millió euróért (78 milliárd forint). Két portfolió is gazdát cserélt: a Pannattoni eladta logisztikai portfolióját a Standard Life Investment-nek, az Unibail-Rodamco pedig két bevásárló-központot is megvásárolt Varsóban a Simon Ivanhoe-tól, egy pán-európai ügylet részeként. A növekvő aktivitás és vele együtt emelkedő tranzakció-értékek alátámasztják azt a vélekedést, hogy egyes bankok újra érdeklődést mutatnak a régió egyes piacainak finanszírozására.
„A német nyíltvégű alapok aktivitásának lelassulása 2010 harmadik negyedében a szektor változásának következménye. A 2010 első két negyedévével ellentétben az elmúlt időszakban a német alapok egyetlen üzletet sem kötöttek a régióban. Mindazonáltal, más befektetők részéről, egyre növekvő érdeklődést érzékelünk a régió iránt. Jó példa erre a Kínai Állami Befektetési Alap, amelyik az első ilyen üzletét kötötte Közép-Kelet-Európában, amikor megvásárolta a Greenwood Business Parkot Moszkvában." - kommentálta Jos Tromp, a CBRE közép és kelet európai régióért felelős kutatási igazgatója a jelentést.
Lengyelország és Kelet-Európa piacain az első osztályú ingatlanok hozamainak csökkenése folytatódott a harmadik negyedévben. A hozamszint Kelet-Európában 50-100 bázispontot esett, Varsóban is az irodáknál 35 bázisponttal csökkent a minimális hozam. A legtöbb piacon azonban nem volt változás a negyedév során. A másik irányban volt kivétel Bukarest, ahol az első osztályú bevásárlóközpontok elvárt hozama 25 bázispontot emelkedett az áfa-emelés és a közalkalmazotti bércsökkentés okozta gyengülő fogyasztási kilátások következtében.
Borbély Gábor, a CBRE régiós elemzője mindehhez még az fűzte hozzá, hogy „a kiskereskedelmi ingatlan volt a negyedév legkeresettebb ingatlaneszköze az egész régióban. Magyarországon is csak ebben a szegmensben történt komolyabb tranzakció, ami még így is nagyságrendekkel maradt el a lengyel volumentől. Már októberre, azaz az utolsó negyedévre esett egy igen jelentős kiskereskedelmi ingatlan-tranzakció Budapesten, ami jól mutatja, hogy a megfelelő lokációjú és bérlői összetétellel rendelkező ingatlanok iránt van kereslet."