Ingatlanpiac: jönnek a kínaiak!

A közép-kelet-európai régió ingatlanbefektetési forgalma 2010 harmadik negyedévben elérte a 1,5 milliárd eurót (410 milliárd forintot), ami 60 százalékos növekedést jelent a második negyedévhez képest. - derül ki a CB Richard Ellis (CBRE) legfrissebb kutatási eredményeiből. A régió negyedéves forgalma kétéves csúcson áll, hiszen az idén befektetett 3,3 milliárd euró jelentősen meghaladja 2009-es év teljes forgalmát (2,6 milliárd euró).

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A kereskedelemi ingatlanbefektetések negyedévről-negyedévre történő, ilyen mértékű megugrását főleg a befektetők aktivitásának Lengyelországban és Oroszországban regisztrált jelentős megugrása támogatta. Ezen két ország együttesen 75 százalékkal részesedett a teljes régiós forgalomból 2010-ben, míg a többi kelet-közép-európai ország az alacsony likviditással volt kénytelen szembenézni az elmúlt negyedév során is.

Az átlagos tranzakció a régióban 70 millió euróra (20 milliárd forint) emelkedett néhány jelentős eszköz, illetve portfolió eladásának köszönhetően. A legnagyobb önálló tranzakció a régióban egy orosz üzleti park eladása volt 285 millió euróért (78 milliárd forint). Két portfolió is gazdát cserélt: a Pannattoni eladta logisztikai portfolióját a Standard Life Investment-nek, az Unibail-Rodamco pedig két bevásárló-központot is megvásárolt Varsóban a Simon Ivanhoe-tól, egy pán-európai ügylet részeként. A növekvő aktivitás és vele együtt emelkedő tranzakció-értékek alátámasztják azt a vélekedést, hogy egyes bankok újra érdeklődést mutatnak a régió egyes piacainak finanszírozására.

 „A német nyíltvégű alapok aktivitásának lelassulása 2010 harmadik negyedében a szektor változásának következménye. A 2010 első két negyedévével ellentétben az elmúlt időszakban a német alapok egyetlen üzletet sem kötöttek a régióban. Mindazonáltal, más befektetők részéről, egyre növekvő érdeklődést érzékelünk a régió iránt. Jó példa erre a Kínai Állami Befektetési Alap, amelyik az első ilyen üzletét kötötte Közép-Kelet-Európában, amikor megvásárolta a Greenwood Business Parkot Moszkvában." - kommentálta Jos Tromp, a CBRE közép és kelet európai régióért felelős kutatási igazgatója a jelentést.

Lengyelország és Kelet-Európa piacain az első osztályú ingatlanok hozamainak csökkenése folytatódott a harmadik negyedévben. A hozamszint Kelet-Európában 50-100 bázispontot esett, Varsóban is az irodáknál 35 bázisponttal csökkent a minimális hozam. A legtöbb piacon azonban nem volt változás a negyedév során. A másik irányban volt kivétel Bukarest, ahol az első osztályú bevásárlóközpontok elvárt hozama 25 bázispontot emelkedett az áfa-emelés és a közalkalmazotti bércsökkentés okozta gyengülő fogyasztási kilátások következtében.

Borbély Gábor, a CBRE régiós elemzője mindehhez még az fűzte hozzá, hogy „a kiskereskedelmi ingatlan volt a negyedév legkeresettebb ingatlaneszköze az egész régióban. Magyarországon is csak ebben a szegmensben történt komolyabb tranzakció, ami még így is nagyságrendekkel maradt el a lengyel volumentől. Már októberre, azaz az utolsó negyedévre esett egy igen jelentős kiskereskedelmi ingatlan-tranzakció Budapesten, ami jól mutatja, hogy a megfelelő lokációjú és bérlői összetétellel rendelkező ingatlanok iránt van kereslet."

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo