Hogyan passzolta el az állam a bankját?

Az ÁPV Zrt. gyorsított részvényértékesítés keretében nemzetközi és magyar intézményi befektetőknek értékesítette szerdán az állam FHB Jelzálogbankban birtokolt, 50 százalék + 1 szavazatnyi "A" sorozatú részvénypakettjét, részvényenként 2.025 forintos áron. Ebből 66,825 milliárd forint bevételre tesz szert a büdzsé. Az állam tulajdonában 4,1 százaléknyi "B" sorozatú szavazatelsőbbségi részvény maradt.

Hamarabb hazahozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A tranzakciós árfolyam mintegy 5 százalékkal alacsonyabb a szerdai 2.145 forintos záróárnál, és mintegy 13 százalékkal marad alatta az elmúlt 12 havi 2.343 forintos csúcsnak. A részvényértékesítés meglepte a piacot, ugyanis a kormány tavaly október végén hozott jegyzőkönyvi határozata szerint az FHB-pakettet szakmai befektetőnek kell értékesíteni, s a piaci szereplők arra számítottak, hogy erre nyílt vagy zártkörű pályázat útján kerül sor.

Pichler Ferenc, a Pénzügyminisztérium (PM) szóvivője az MTI-nek elmondta: a kormány augusztus 2-án módosította korábbi határozatát. A szóvivő a határozat tartalmáról nem adott felvilágosítást. Hozzáfűzte: a határozatot azért nem hozták nyilvánosságra, mert a tranzakciót veszélyeztette volna. A privatizáció részleteiről pénteken, sajtótájékoztatón számolnak be.

Szakmai befektetőt akartak

A Kormányszóvivői Iroda egyébként tavaly a szakmai befektetőnek való értékesítést az MTI-nek azzal indokolta, hogy egy szakmai befektető jobban biztosíthatja a bank eredményes működését; kisebb a kockázata annak, hogy romlik az FHB hitelminősítésének besorolása, továbbá, hogy a verseny révén magasabb ár érhető el.  

Az FHB privatizációjának második szakasza tavaly került újból napirendre, ami ugyancsak hozott meglepetéseket: a privatizációs szervezet október 24-én zártkörű, egyfordulós pályázatot hirdetett meg a befektetési szolgáltató kiválasztására, a tanácsadói feladatok ellátásához, ám a pályázatot vissza kellett vonnia, mert a kormány egy héttel később úgy döntött, hogy az FHB törzsrészvényeket szakmai befektetőnek kell értékesíteni.

Az ÁPV az idén nyílt közbeszerzési eljárás keretében ki is választotta a privatizációs tanácsadót, a nyertes a Raiffeisen Investment AG lett. A tanácsadónak az MTI korábbi információi szerint július közepére kellett elkészítenie javaslatát, ám ez hivatalosan vélhetően már nem kerülhetett az ÁPV igazgatósága elé. A testület tagjainak mandátuma ugyanis június végén lejárt, az új testület pedig a közelmúltban alakult meg, és várhatóan a jövő héten ülésezik először. (A privatizációs szervezetnél azért volt szükség új igazgatóságra, mert az állami vagyonról szóló törvényt az államfő visszaküldte a parlamentnek, így nem volt, aki dönthetett privatizációs ügyekben.)

Nem tudni, kinek

A tranzakció előkészítése ettől függetlenül folytatódott, amit jelez, hogy az FHB "A" és "B" sorozatú részvényeinek többségi tulajdonosai, az ÁPV valamint az Allianz Hungária Biztosító Zrt. július 11-én együttműködési megállapodást írtak alá. Ennek lényege: az Allianz szavazatával támogatja, hogy a 10 százalékos szavazati korlát az FHB-nál ne lépjen hatályba. 

A megállapodásra azért volt szükség, mert az FHB alapszabálya szerint jelenleg egy részvényes vagy részvényesi csoport sem gyakorolhat 10 százaléknál nagyobb szavazati jogot, ez a korlátozás azonban csak akkortól lép hatályba, amikor a magyar állam részesedése 50 százalék alá csökken. (Ezt a rendelkezést semlegességvédelmi okokból építették be korábban az alapszabályba.) 

Egyelőre nem tudni, kiknek értékesítették a stratégiai pakettet. Június végén az FHB-nak az államon kívül három 5 százalék feletti tulajdonosa volt: Allianz Hungária Biztosító (9,91), VCP Finanz Holding Kft. (9,85), Silvermist Estate S.A. (9,55). 

A nagy tulajdonosok közül az Allianz kivételes helyzetben van, ugyanis ő birtokolja a fontos kérdésekben vétójogot biztosító szavazatelsőbbségi részvények többségét. Mivel a "B" részvényosztály papírjaival kapcsolatban - legalábbis a júliusi megállapodás keretében - nem született megegyezés, a biztosító társaság gyakorlatilag minden fontos döntést továbbra is megvétózhat. Az Allianz egyébként júliusban, az MTI azon érdeklődésére, szakmai vagy pénzügyi befektetőnek tekinti magát az FHB-ban, közölte: mindig is szakmai befektetőként viselkedett, ez most sincs másként.

Az FHB 2007 első félévében 2,787 milliárd forint konszolidált adózott profitot ért el, 25,7 százalékkal kisebbet a tavalyi első félévinél a nem auditált, konszolidált, nemzetközi pénzügyi jelentési szabvány (IFRS) alapján összeállított tőzsdei gyorsjelentése szerint. A bank konszolidált mérlegfőösszege június végén 581,6 milliárd forint volt, egy év alatt 10,8 százalékkal bővült. A konszolidált részvényesi vagyon június végén meghaladta a 28,5 milliárd forintot.

Véleményvezér

Végleges, nem lesz Kneecap a Szigeten

Végleges, nem lesz Kneecap a Szigeten 

Kitoloncolják őket, ha mégis jönnének.
Szijjártó Péter meghívott egy homoszexuális házaspárt Budapestre

Szijjártó Péter meghívott egy homoszexuális házaspárt Budapestre 

Szijjártó Péter szerint szabad a szerelem Magyarországon.
Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda 

Pokorni Zoltán annak idején kéz levágást ígért azoknak, akik lopnak.
Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással

Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással 

Orosz-magyar közös titkosszolgálati akció?
A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo