Hogyan passzolta el az állam a bankját?

Az ÁPV Zrt. gyorsított részvényértékesítés keretében nemzetközi és magyar intézményi befektetőknek értékesítette szerdán az állam FHB Jelzálogbankban birtokolt, 50 százalék + 1 szavazatnyi "A" sorozatú részvénypakettjét, részvényenként 2.025 forintos áron. Ebből 66,825 milliárd forint bevételre tesz szert a büdzsé. Az állam tulajdonában 4,1 százaléknyi "B" sorozatú szavazatelsőbbségi részvény maradt.

A tranzakciós árfolyam mintegy 5 százalékkal alacsonyabb a szerdai 2.145 forintos záróárnál, és mintegy 13 százalékkal marad alatta az elmúlt 12 havi 2.343 forintos csúcsnak. A részvényértékesítés meglepte a piacot, ugyanis a kormány tavaly október végén hozott jegyzőkönyvi határozata szerint az FHB-pakettet szakmai befektetőnek kell értékesíteni, s a piaci szereplők arra számítottak, hogy erre nyílt vagy zártkörű pályázat útján kerül sor.

Pichler Ferenc, a Pénzügyminisztérium (PM) szóvivője az MTI-nek elmondta: a kormány augusztus 2-án módosította korábbi határozatát. A szóvivő a határozat tartalmáról nem adott felvilágosítást. Hozzáfűzte: a határozatot azért nem hozták nyilvánosságra, mert a tranzakciót veszélyeztette volna. A privatizáció részleteiről pénteken, sajtótájékoztatón számolnak be.

Szakmai befektetőt akartak

A Kormányszóvivői Iroda egyébként tavaly a szakmai befektetőnek való értékesítést az MTI-nek azzal indokolta, hogy egy szakmai befektető jobban biztosíthatja a bank eredményes működését; kisebb a kockázata annak, hogy romlik az FHB hitelminősítésének besorolása, továbbá, hogy a verseny révén magasabb ár érhető el.  

Az FHB privatizációjának második szakasza tavaly került újból napirendre, ami ugyancsak hozott meglepetéseket: a privatizációs szervezet október 24-én zártkörű, egyfordulós pályázatot hirdetett meg a befektetési szolgáltató kiválasztására, a tanácsadói feladatok ellátásához, ám a pályázatot vissza kellett vonnia, mert a kormány egy héttel később úgy döntött, hogy az FHB törzsrészvényeket szakmai befektetőnek kell értékesíteni.

Az ÁPV az idén nyílt közbeszerzési eljárás keretében ki is választotta a privatizációs tanácsadót, a nyertes a Raiffeisen Investment AG lett. A tanácsadónak az MTI korábbi információi szerint július közepére kellett elkészítenie javaslatát, ám ez hivatalosan vélhetően már nem kerülhetett az ÁPV igazgatósága elé. A testület tagjainak mandátuma ugyanis június végén lejárt, az új testület pedig a közelmúltban alakult meg, és várhatóan a jövő héten ülésezik először. (A privatizációs szervezetnél azért volt szükség új igazgatóságra, mert az állami vagyonról szóló törvényt az államfő visszaküldte a parlamentnek, így nem volt, aki dönthetett privatizációs ügyekben.)

Nem tudni, kinek

A tranzakció előkészítése ettől függetlenül folytatódott, amit jelez, hogy az FHB "A" és "B" sorozatú részvényeinek többségi tulajdonosai, az ÁPV valamint az Allianz Hungária Biztosító Zrt. július 11-én együttműködési megállapodást írtak alá. Ennek lényege: az Allianz szavazatával támogatja, hogy a 10 százalékos szavazati korlát az FHB-nál ne lépjen hatályba. 

A megállapodásra azért volt szükség, mert az FHB alapszabálya szerint jelenleg egy részvényes vagy részvényesi csoport sem gyakorolhat 10 százaléknál nagyobb szavazati jogot, ez a korlátozás azonban csak akkortól lép hatályba, amikor a magyar állam részesedése 50 százalék alá csökken. (Ezt a rendelkezést semlegességvédelmi okokból építették be korábban az alapszabályba.) 

Egyelőre nem tudni, kiknek értékesítették a stratégiai pakettet. Június végén az FHB-nak az államon kívül három 5 százalék feletti tulajdonosa volt: Allianz Hungária Biztosító (9,91), VCP Finanz Holding Kft. (9,85), Silvermist Estate S.A. (9,55). 

A nagy tulajdonosok közül az Allianz kivételes helyzetben van, ugyanis ő birtokolja a fontos kérdésekben vétójogot biztosító szavazatelsőbbségi részvények többségét. Mivel a "B" részvényosztály papírjaival kapcsolatban - legalábbis a júliusi megállapodás keretében - nem született megegyezés, a biztosító társaság gyakorlatilag minden fontos döntést továbbra is megvétózhat. Az Allianz egyébként júliusban, az MTI azon érdeklődésére, szakmai vagy pénzügyi befektetőnek tekinti magát az FHB-ban, közölte: mindig is szakmai befektetőként viselkedett, ez most sincs másként.

Az FHB 2007 első félévében 2,787 milliárd forint konszolidált adózott profitot ért el, 25,7 százalékkal kisebbet a tavalyi első félévinél a nem auditált, konszolidált, nemzetközi pénzügyi jelentési szabvány (IFRS) alapján összeállított tőzsdei gyorsjelentése szerint. A bank konszolidált mérlegfőösszege június végén 581,6 milliárd forint volt, egy év alatt 10,8 százalékkal bővült. A konszolidált részvényesi vagyon június végén meghaladta a 28,5 milliárd forintot.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo