Hiába a gyenge forint, nem jönnek a turisták

19, illetve 11 százalékkal csökkent a kereskedelmi szálláshelyeken a külföldi és a belföldi vendégek száma január-márciusban, a vendégéjszakáké 17, illetve 12 százalékkal esett vissza, a szálláshelyek árbevétele pedig folyó áron 12 százalékkal mérséklődött a bázishoz képest - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Kínálat
Március 31-én az országban működő szálláshelyek száma 1.893 volt, ezen belül a 745 szálloda 44 ezer szobával, 859 panzió 10 ezer szobával működött. Az egyéb szálláshelyek száma (turistaszálló, ifjúsági szálló, üdülőház és kemping) 289 volt. A szálláshely-szolgáltatást nyújtó, több ágazatban működő vállalkozások a szálláshelyeken márciusban közvetlenül közel 26 ezer főt foglalkoztattak.

Az első három hónapban 622 ezer belföldi vendéget és 1,359 millió vendégéjszakát regisztráltak, ami 11 és 12 százalékkal kisebb a tavalyinál. Az első negyedévben 458 ezer külföldi vendég 1,236 millió vendégéjszakát töltött el, a vendégek száma 19, a vendégéjszakáké 17 százalékkal csökkent.

Ötödével kevesebb külföldi, 40 százalékkal kevesebb amerikai

A szállodák szobakihasználtsága átlagosan 33,7 százalékos volt, a legnagyobb, 49,7 százalékos mutatót a gyógyszállodáknál mérte a KSH, de e  hotelek kihasználtsága is 10 százalékponttal elmaradt a 2008-ban mérttől. A kereskedelmi szálláshelyek összesen 40 milliárd forint bruttó árbevételt értek el a megfigyelt  időszakban, ezen belül a szállásdíj bevétel 21 milliárd forint volt. Az összes bevétel folyó áron 12 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. Az idén az első két hónapban a kereskedelmi szálláshelyeken a külföldi vendégek száma 19, a belföldieké 9 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest, a szálláshelyek árbevétele folyó áron 11 százalékkal mérséklődött.

Tavaly január-márciusban a kereskedelmi szálláshelyek bruttó bevétele az előző év azonos időszakához képest folyó áron 3,2 százalékkal emelkedett. Az idén az első negyedévben az öt legjelentősebb küldő ország közül háromból - Németország, Románia, Nagy-Britannia - visszaesett a venfégek száma, míg Ausztria és Olaszország esetében a forgalom csekély mértékben meghaladta a 2008-ban mért értéket. Nagy-Britannia esetében 35 százalékos visszaesést regisztráltak a kereskedelmi szálláshelyek.

Az első negyedévben az amerikai országok - Amerikai Egyesült Államok, Kanada és egyéb amerikai országok - vendégforgalma 38 százalékkal esett vissza. Az Amerikai Egyesült Államokból érkező vendégek 40 százalékkal kevesebb vendégéjszakát töltöttek el a kereskedelmi szálláshelyeken. A külföldivendég-forgalom 91 százalékát realizáló szállodákban minden kategóriában mérséklődött az eltöltött vendégéjszakák száma.

A panziók forgalma nagyot esett

A KSH adatai szerint az idén január-márciusban a belföldivendég-forgalom 77 százalékát fogadó szállodákban 12 százalékkal visszaesett az éjszakák száma az előző évhez viszonyítva. A belföldi vendégek körében szintén népszerű, a vendégéjszakák 14 százalékát regisztráló panziók esetében 19 százalékos mérséklődést mért a KSH.

A kereskedelmi szálláshelyekre érkező vendégek többsége egyénileg foglalta le szállását, mindössze 27 százalékuk vette igénybe az utazási irodák segítségét. Az elektronikus úton bonyolított szállásfoglalás egyre jelentősebb, január-márciusban 30 százalékos volt. A vizsgált időszakban a Balatonon és Budapesten eltöltött vendégéjszakák száma január-márciusban 13, illetve 22 százalékkal volt kevesebb, mint egy évvel korábban.

A kiadott szállodai szobák bruttó átlagára 14.829 forint, az egy kiadható szállodai szobára jutó bruttó árbevétel (REVPAR) pedig 5.003 forint volt. Tavaly ugyanez az érték 14.521, illetve 5.701 forint volt. A KSH szerint az egy kiadható szobára jutó bruttó árbevétel jelentős csökkenését a szállodák szobakapacitás-kihasználtságának 6 százalékpontos visszaesése is befolyásolta. Bár 2009 első három hónapjában a forintárfolyam gyenge volt, a szállodai vendégéjszakák jelentős csökkenésének következtében a bevételi adatok is mérséklődtek.

Mínusz 9 százalék bevétel

A kereskedelmi vendéglátóhelyek az év első két hónapjában 76 milliárd forint bruttó árbevételt értek el, ami folyó áron 9 százalékkal elmaradt az előző év azonos időszaki értékétől. A szálláshely- és vendéglátó-szolgáltatások 2009. január-márciusra számított árindexe 5,7 százalékos növekedést jelzett az egy évvel korábbi szinthez képest.

Véleményvezér

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó 

Az eladósodás rögös út, már sok ország megtapasztalhatta.
Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke

Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke 

Hirtelen felébredt a magyar kémelhárítás, legalábbis ha ukránokról van szó.
Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek

Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek 

Szegény patriótákat már Csehországban is üldözik.
A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns

A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns 

Nem olcsó mulatság az adófizetőknek a Harcosok Klubja.
Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát

Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát 

A putyinista Orbán Viktor hatalmas kisebbségben van az uniós tagság kérdését illetően.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo