Németh Szilárd, a rezsicsökkentés fenntartásáért felelős kormánybiztos a kormányinfón elmondta, hogy egy átlagfogyasztó, “rezsivédetten”, 7750 forintot fizet havonta a villanyért. Ha nem lenne rezsicsökkentés, ez 50 833 forint lenne. Jelenleg egy átlagfogyasztó 15 833 forintot fizet havonta a gázért, rezsicsökkentés nélkül ez 131 441 forint lenne – tette hozzá a politikus. Németh Szilárd számítása szerint tehát a többletfogyasztás ára áram esetében hat és félszeresre növekedik, a gázár esetében pedig majd nyolc és félszeresére. Gulyás Gergely szerint az áremelkedés oka a háború.
A jelenlegi háborús energiaválságban “egész egyszerűen nem fér bele”, hogy mindenki korlátlanul kapja a csökkentett árú gázt és áramot.A gázár esetében nagyon megbicsaklik ez a logika, hiszen január 22-én már magasabb volt a gáz ára, mint most és mint egész pontosan tudható a háború február 24-én kezdődött.
Inkább az az igazság, hogy január 22-én még az országgyűlési választások előtt voltunk és akkor még az volt a legfontosabb jelszó, hogy a Fidesz megvédi a rezsicsökkentést, szemben az ellenzékkel. A politikus füllentőkkel szemben a valóság az, hogy a gázár tavaly nyáron kezdett el emelkedni, miután elmúlt a pandémia és a gyárak újra teljes kapacitásban kezdtek el termelni.
A gázárhoz képest az áramár esetében a kormány már közelebb áll a valósághoz. Az elmúlt egy hónapban körülbelül kétharmaddal nőtt a tarifa.
E területen azért színezi a képet, hogy az áram körülbelül 70 százalékát megtermeljük magunk, az import aránya a legrosszabb hónapokban sem haladja meg a 33 százalékot. A rezsicsökkentést 2013-ban vezette be a Fidesz. Azóta az energiaárak összességében hét és félszeresére emelkedtek.
Németh Szilárd tehát nagy átlagban nézve jó számokat közölt. Ami kevésbé érthető, hogy biztos jó politika volt-e majd 10 évig elhitetni az emberekkel az olcsó energia mítoszát, majd egyszerre rájuk zúdítani a pucér valóságot. Aztán további kérdés, hogy eddig azt mondta a Fidesz, kiváló szerződéseket kötöttünk Oroszországgal. Ennek semmiféle árelőnye nem látszik a Németh Szilárd által közölt számokban. És persze hol van a saját termelés ár és költség kedvezménye, ami az áram esetében nagyon komoly tétel lehetne.