Gyurcsánynak nagy mértékben segítségére van az a tény, hogy a fő ellenzéki párt, a nacionalista konzervatív Orbán Viktor által vezetett Fidesz gyenge és megosztott, továbbá nem tudott valós alternatívát kínálni a kormányfő gazdasági programjával szemben" - írta a liberális lap budapesti tudósításában Judy Dempsey. "A magyar koalíció kitart a megszorító intézkedések mellett a nagy tiltakozások ellenére" című cikk szerzője bevezetőjében azt írja, hogy a parlament körüli acélkerítés sok mindent elárul a magyar demokrácia állapotáról három évvel azután, hogy az ország az Európai Unió tagjává vált, és 17 évvel azt követően, hogy megszűnt a szovjet
katonai megszállás.
Kordon és gumilövedék
"A miniszterelnök védi a rendőrség fellépését" alcímű írásában Judy Dempsey így folytatja: a kormány tavaly októberben emelt magas fémkordont a törvényhozás épülete köré, amikor hetek át több tízezren tüntettek a szocialista-liberális kormánykoalíció megszorító intézkedései ellen, és mert a kormány hazudott a választóknak a gazdaság helyzetéről.
A cikk szerzője szerint a gazdag Gyurcsány Ferenc, aki volt üzletemberből lett a szocialista párt vezetője, azt hangoztatja, hogy gyűlöli a kerítést, de arra azért van szükség, hogy megvédjék a képviselőket a radikális és potenciálisan erőszakos tiltakozóktól. Gyurcsány Ferenc szerint "ha valaki meghal, akkor ő lesz a felelős." A cikket nagy fotó kíséri a magyar parlament előtt álló védősisakos rohamrendőrökről azzal az aláírással, hogy a rohamrendőrség összecsapott a tiltakozókkal, akik a szocialista-liberális kormány gazdasági intézkedései ellen tüntettek. Egy vizsgálat során megállapították, hogy a rendőrök tavaly októberben több tüntetőt provokáció nélkül súlyosan bántalmaztak és gumilövedékeket lőttek a tömegbe. Gyurcsány Ferenc védelmébe vette az alkalmazott rendőri intézkedések nagy részét. A The New York Times azt írta, hogy az egykori kommunisták és a piaci szemléletű szabad demokraták "szokatlan koalíciója" ragaszkodik a gazdasági megszorító intézkedésekhez, amelyek kiváltották a tiltakozásokat.
Hazudtunk reggel...
A közvélemény gyűlöli a megszorításokat, a kormány népszerűsége jelentősen apadt. S bár Gyurcsány Ferenc azt állítja, nem népszerűségre törekszik, a koalícióval szembeni ellenérzést nem csak a megszorító program váltotta ki. Az antipátia jelentős része arra vezethető vissza, hogy a koalíciós politikusok nem megszorító intézkedésekkel, hanem populista ígéretekkel kampányoltak, és miután megválasztották őket, következetesen jobb állapotúnak festették le a közvéleménynek a gazdaságot, mint amilyenben valójában volt. Az újság nem felejtette el megemlíteni Gyurcsány Ferenc önmaga által "igazságbeszédnek" nevezett májusi őszödi szónoklatát, amelyben azt mondta, "Hazudtunk reggel és hazudtunk este" a gazdaság állapotáról. A The New York Times szerint a kormányfőnek arról kell meggyőznie a választókat, hogy a megszorításokra szükség van és hogy "ismét hinni lehet neki".