"Ez egy bölcs és progresszív kompromisszum" - fogalmazott Gyurcsány Ferenc, hozzátéve, hogy ez a javaslat érdemi, határozott elmozdulás a biztosítási reform irányába. A miniszterelnök kijelentette: azt várják a szabad demokratáktól, hogy ők is tegyenek két ponton lépést előre.
Gyurcsány Ferenc azt mondta, az egészségügyben van helye a versenynek, de a biztonságos átmenet érdekében a regionális alapokon megszervezett pénztárakon keresztül kell elindítani a változást. Hozzátette: később ezeket kinyitva más régiók biztosítottai számára is tehetnek majd ajánlatot a pénztárak.
Magántőke
A pártelnök-miniszterelnök a javaslatot ismertetve hangsúlyozta: a megyei egészségbiztosítási pénztárakba beengednék a magántőkét - akár üzleti biztosítókat is - de csak kisebbségi tulajdonosként. Azt azonban nem lehet megengedni - mondta Gyurcsány Ferenc -, hogy az üzleti biztosító azért szálljon be a rendszerbe, hogy betegadatokhoz hozzájutva később a saját társaságában felhasználja azokat.
Az üzleti tulajdonostárs vagy a befektető tőkeemeléssel "szállhat be" a regionális pénztárba, és ebből a tőkéből fejleszthet. A profit nagyobb részét pedig vissza kell forgatni az ágazatba. A rendszer jellemzője, hogy a járulékok mértékét továbbra is az állam szabja meg és mindenkinek jár az alapcsomag, ami megfelel a jelenlegi ellátási szintnek. Verseny ott lesz, hogy a szolgáltatók különböző árakon fogják kínálni a gyógyítást.
Regionális biztosítók
A regionális biztosítók nagyon hamar kiegészítő biztosításokat is fognak ajánlani. Kiemelte: az óvatos, csillapított versenyre többek között azért van szükség, mert "még nem tudjuk, hogyan viselkednének többségben a magántulajdonosok", és a többségi részesedésre ígéretet sem szabad adni. "Az egészségügyben terápia kell, sokkterápia viszont nem kell", mert a tét nagy - mondta Gyurcsány Ferenc.
A most javasolt rendszer nagy előnyének nevezte, hogy nem kényszerít, hanem lehetőséget ad. Kérdésre válaszolva a pártelnök elmondta: őszre elkészülhet az átalakulásról szóló törvényjavaslat és várhatóan az új rendszer 2008-tól indulna.
Arra a kérdésre, hogy a szakmai befektetők mikortól léphetnének be a piacra, Gyurcsány Ferenc azt válaszolta, ha a törvényeket elfogadja a parlament, akkor jogilag nem lesz akadálya a magántőke megjelenésének, azonban mivel kevés lesz a működési tapasztalat, nehéz megítélni, valójában mikortól indulhatnak a befektetők.