Gyurcsány már új vasfüggönytől tart

Négyféle teendőt foglal magában az a Közép-Európának szóló, 180 milliárd euró értékű stabilizációs és integrációs program, amelyet Magyarország kezdeményezett a gazdasági válság leküzdésére, jelentette be vasárnapi brüsszeli sajtótájékoztatóján Gyurcsány Ferenc miniszterelnök.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A program célja pénzt biztosítani az országoknak, megerősíteni a bankokat tőkével, átalakítani magánszemélyek és vállalatok rövid lejáratú hiteleit hosszabb távú hitelekké, valamint közvetlenül segíteni a reálgazdaságot új hitelekkel, támogatásokkal, beruházásokkal.  A miniszterelnök egyszersmind megerősítette azt a magyar álláspontot, hogy fel kell gyorsítani az euróövezeti csatlakozást.

Az európai uniós állam- és kormányfők informális találkozója előtt nyilatkozva a miniszterelnök leszögezte: fel kell hívni a nyugati EU-tagok figyelmét arra, hogy az egyes bankoknak nyújtott támogatásnak ki kell terjednie a kelet-európai leánybankokra is. - Az nem járja, hogy Közép-Európára csak akkor van szükség, amikor lehetőséget teremt a régebbi EU-tagok számára - intett a kormányfő. Úgy vélte, a külföldi befektetéssel felelősség is jár, a támogatásnak a leánybankokra is ki kell terjednie. Emlékeztetett: a 15 régebbi tagország bankjai, pénzintézetei jelenleg összesen 700 milliárd euró beruházással, vagyonnal vannak jelen az érintett tizenkét országban, és ez a tizenkét állam összesített nemzeti jövedelmének a 70-80 százaléka.

Brown és Pahor
Bejelentette Gyurcsány Ferenc azt is, hogy Brüsszelben kétoldalú találkozót folytat Gordon Brown brit miniszterelnökkel, aki a kormányfő keddi londoni látogatása idején külföldön tartózkodik majd. Londonban Gyurcsány Ferenc más kormánytagokkal, valamint pénzügyi intézmények és szervezetek vezetőivel konzultál a magyar gazdaság versenyképességének, stabilitásának javítása érdekében tett és teendő lépésekről. Szerepelt a miniszterelnök brüsszeli napirendjében egy négyszemközti találkozó Borut Pahor új szlovén miniszterelnökkel is. A megbeszélés egyik témája a horvát csatlakozás volt, amellyel kapcsolatban - Gyurcsány Ferenc szavai szerint - "Ljubljanának vannak kritikus megjegyzései". Magyarország felelősséget érez a Nyugat-Balkánért, a régióért, és közre kíván működni abban, hogy elhárítsák az akadályokat a horvát belépés elől - hangoztatta a kormányfő.
Vasfüggyöny helyett feltőkésítés

Gyurcsány Ferenc elmondta, hogy a 180 milliárdos csomag - amely a tíz kelet- és közép-európai EU-tagországon kívül Horvátországra és Ukrajnára is vonatkozik - az eddig elhangzott valamennyi kezdeményezésből próbál átfogó programot alkotni. Külföldi újságíróknak nyilatkozva úgy fogalmazott: nem szabad engedni, hogy újabb vasfüggöny válassza el Kelet- és Nyugat-Európát.

A számítások szerint a térség országainak központi bankjait, illetve a nyugati bankok térségi leányainak tőkével való erősítését összesen 50-60 milliárd, a szerkezetüket átalakító bankoknak nyújtandó tőkesegítséget 35-45, a reálgazdaság élénkítését 75-85 milliárd euró szolgálná a csomagon belül.

Kevés a 24 milliárd

A program nagyságrendjével kapcsolatban Gyurcsány Ferenc megemlítette, hogy a Világbank, az EBRD és az Európai Beruházási Bank (EIB) pénteken bejelentett, 24,5 milliárd eurós nemzetközi támogatási programját - amely maga is részben már korábban ismert támogatási elemeket gyúrt egybe - az első reakciók kevésnek ítélik. De leszögezte, hogy megítélése szerint helyes irányú, jó kezdeményezésről van szó.

A vasárnapi, informális jellegű csúcstalálkozó a miniszterelnök megítélése szerint "a hétköznapi életben két legfontosabb dologról szól, munkahelyről és pénzről". Beleilleszkedik emellett egy hosszabb folyamatba is, a világ húsz fejlett és feltörekvő országát, valamint nemzetközi szervezeteket magában foglaló csoport munkájába, amelynek célja a globális pénzügyi-gazdasági rendszerépítés. "Európának meghatározó szerepet kell játszania abban, hogy miképpen alakítják át a pénzintézményeket, hogyan alakulnak ezek a folyamatok" - hangsúlyozta Gyurcsány Ferenc. A csúcstalálkozót meglátása szerint befolyásolja két pénteken megjelent adat is, részint az amerikai gazdaság utolsó negyedévi, éves szintre számolva 6,2 százalékos visszaeséséről, részint a nagyon egészséges európai gazdaságnak számító Svédország mélyülő recessziójáról: ott a tavalyi utolsó negyedévben már 4,9 százalékos volt a GDP-csökkenés az egy évvel azelőttihez képest.

Merkel adna, de nem egyszerre
Elvetette Angela Merkel vasárnap a brüsszeli EU-csúcson azt a felvetést, hogy nagyszabású külön támogatással siessen az Európai Unió a nehezebb helyzetbe került közép- és kelet-európai tagországok segítségére.
A német kancellár szerint a helyzet nem azonos a térség egyes tagállamaiban: "A helyzet nagyon különböző Magyarországon és más országokban - idézték médiabeszámolók a kancellárt a tanácskozás helyszínén. Merkel amellett érvelt, hogy helytelen lenne a térség országait egy kalap alá venni, és e térségre egységes támogatási csomagot szabni. Mindazonáltal kétségtelennek mondta, hogy amiképp az EU segített Magyarországnak, azonképp ezentúl is segíteni fog a rászoruló országoknak európai eszközökkel és a nemzetközi szervezeteken keresztül.

A német kancellár - aki a német kormányrepülőgép hibája miatt késve érkezett az EU-csúcsra - arról szólt, hogy fontos válságenyhítő intézkedés lenne megreformálni a bankok számára a tőkemegfelelési követelményeket, mert az úgynevezett nem realizált veszteséggel szembeni tartalékolás is csökkenti a hitelezésre használható pénzt a bankoknál.

Egyre rosszabb előrejelzések

Ma ott tartunk, hogy hétről hétre, hónapról hónapra minden elemzői várakozásnál rosszabb adatok látnak napvilágot - fejtette ki. Eközben - a közelmúlt történelmében most először - idén várhatóan a világkereskedelem is szűkülni fog. Gyurcsány szerint érdemi viták vannak az unióban arról is, lehetséges-e, hogy egy-egy ország csak saját bankjait vagy iparát támogassa, hiszen ezzel versenyelőnybe juttathatja állami pénzekből, sértve a tisztességes verseny alapelveit.

A visegrádi négyek, a három balti tagország, Románia, Bulgária és Szlovénia vezetőinek ugyancsak vasárnapi különtalálkozójával kapcsolatban Gyurcsány Ferenc bejelentette: a konzultációt - amelyen José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke is részt vesz - Magyarország kezdeményezte annak egyeztetésére, hogyan érvényesítheti legjobban saját érdekeit Közép-Európa.  A miniszterelnök megerősítette, hogy Magyarország továbbra is azon az állásponton van: lehetőség szerint fel kell gyorsítani az euróövezeti csatlakozás folyamatát. Leszögezte: ez nem azt jelenti, hogy az ország nem kívánja teljesíteni a csatlakozás kritériumait. "Nem akarunk előszobázni, ott akarunk lenni, ahol az események történnek" - fogalmazott.

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo