Az üzleti aktivitás növekedésérõl tanúskodik a szektorösszes mérlegfõösszeg várhatóan reál 6-7%-os növekedése, sõt ennél is plasztikusabban a kockázati súlyos mérlegfõösszeg kiemelkedõ, 10 százalék körüli reál dinamikája.
A mérlegen kívüli kötelezettségek reál 15-16%-kal, tehát a mérlegfõösszeg növekedését meghaladóan nõttek, de volumenük még mindig korlátozott ahhoz viszonyítva, hiszen az orosz válság óta a bankok óvatosabbak az expozíció tekintetében.
A növekedés motorja az ügyfélállományok lendületes, a vállalati ügyfélkörben éven belüli lejáraton reál 1015%-os, éven túlin 30%-ot meghaladó, összesen mintegy 20%-os növekedése. A lakossági hosszúlejáratú hitelállomány alacsony bázisról indult, de kiugró dinamikájú bõvülése tovább folytatódik, alapvetõen a lakáshitelezésnek és az autófinanszírozásnak köszönhetõen mintegy 120140 MdFt-os állománybõvülés várható 2000-ben. Mindez azt is jelenti, hogy a bankszektor mérlegszerkezetén belül tovább folytatódott az átstruktúrálódás az ügyfélállományok súlyának növekedését eredményezve.
A vállalati számla és betétállomány is összesen várhatóan reál 11%-kal bõvül 2000 során. Nem mondható el ugyanilyen kedvezõ kép a lakossági források dinamikájáról: a folyószámla állomány reálértéken szinten maradt, a lekötött betétállomány egy évre visszamenõleg ugyan még 6-7%-os reálnövekedést mutat, miközben a betéti okirat állomány nominálisan is csökkent. Összességében az állomány növekedés dinamikája kifejezetten kedvezõtlen lesz 2000-ben.
A bankok saját tõke helyzete reálértéken 6%-kal erõsödött, ebben súlyánál fogva alapvetõen a jegyzett tõke 15%-os növekedésének volt szerepe, jóllehet a mérleg szerinti eredmény is látványosan, 40%-kal, reálértéken 30%-kal haladja meg a tavalyi idõarányosat.
A jegyzett tõke növekedése sem tudta ellensúlyozni a korrigált mérlegfõösszeg jelentõs növekedését, ezért a Magyar Számviteli Szabályok szerinti tõkemegfelelés 0.5 százalékkal csökkent 1999-hez képest.
A lélegzetvétel éve kifejezés egyértelmûen az 1999-hez képest várható abszolút eredményjavulás miatt állja meg a helyét, ez nemcsak a szektor egészére, de egyedi banki szinten is igaz lesz, a látványos veszteségek jelentõsen mérséklõdnek illetve nem ismétlõdnek meg, miközben a nyereséges bankok tovább erõsítik pozíciójukat. Az általános javulás tehát változatlanul az erõs differenciálódás mellett történik. Mik az idei várhatóan kedvezõbb össz-szektoreredmény fõbb tényezõi?
A nettó kamateredmény reál 3-5%-kal haladhatja meg a tavalyit, ami nem elhanyagolható, ha figyelembe vesszük, hogy 1999-ben nominális csökkenés volt tapasztalható.
Számottevõen nõtt, várhatóan reálértéken 22%-ot meghaladóan a nettó díj és jutalékbevétel, ami az eredmény oldalon igazolja az üzleti aktivitás növekedését.
A mûködési költségekre növelõ hatással volt a bérleti díjak reál 67%-os, a magas beruházási tevékenység miatti amortizáció reál 15%-os növekedése, amit az egyéb tételeknél végrehajtott reál 5%-os megtakarítás, valamint a bérjellegű költségeknek az inflációt minimálisan meghaladó növekedése ellensúlyozott illetve tompított.
A jövedelmezõség javítása érdekében minden szereplõ számára a legkeményebb feladat a költség-bevétel ráta szigorú kontrollja, részben az erre való törekvést tükrözi a szigorúan inflációhoz kötött bérnövekedés mellett 2000 fõ leépítése a bankszektorban 1999-hez képest (létszám: 27 ezer fõ).
Az adózás elõtti eredmény reál 15-20 százalékos növekedéséhez a legnagyobb mértékben a számottevõen lecsökkent céltartalékképzés járult hozzá, tekintettel arra, hogy a kimutatott portfolióminõség szinte minden banknál javult, a rossz, kétes, átlag alatti kategóriák aránya eltérõ mértékben, de csökkent 0.9, 1.1 és 0.7 százalékra a szektor szintjén.
A kedvezõ várható eredmény ellenére a szektor profitabilitása továbbra is gyenge, miközben, mint arra utaltunk, az egyedi különbségek változatlanul fennmaradtak. Az aggregált ROAE az 1999. évi 4%-hoz képest a háromnegyedévi eredmények alapján várhatóan 11% körül alakul 2000-ben.
Forrás: MKB E-mail futár
Gyorsjelentés a bankszektor 2000. évi eredményeiről
2000. háromnegyedéves adatok alapján 1999. szeptemberével összehasonlítva
Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?
Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!
2025. április 22. 15:30
Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak
Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia
Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak
Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.

Szijjártó Péter nagyon megdicsérte magát az USA vámok felfüggesztése kapcsán, bár semmi köze nem volt hozzá
Szijjártó Péter rettenetesen büszke önmagára.

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja
A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.