Globális pénzügyi válság esélye: 10 százalék

A piac hajlamos elfeledkezni arról, hogy az amerikai háztartások vagyona és főleg a lakóingatlanok összértéke többszörösen meghaladja a lakossági szektorban kint lévő jelzáloghitel-tömeg értékét, áll a Moody's Investors Service nemzetközi hitelminősítő hétvégi londoni elemzésében. Ugyanakkor az Economist Intelligence Unit (EIU) londoni gazdaságelemző ház átfogó helyzetértékelése éppen az amerikai ingatlanbuborék óriási felduzzadását tartja a jelenlegi hitelválság központi elemének, és az általa felvázolt lehetséges forgatókönyvek közül nem hiányzik a globális pénzügyi összeomlásé sem.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Nem csak tartoznak

A Moody's által rendszeresen összeállított amerikai és európai hitelfolyamat-elemzések hétvégi kiadása szerint a "mostani pánik közepette" a piaci szereplők rendre átsiklanak azon tény felett, hogy az amerikai háztartások összesített nettó vagyona 2007 első negyedében 56 200 milliárd dollár volt, több mint a négyszerese a 12 900 milliárd dolláros lakossági adósságállománynak.     

A lakóingatlanok nemzetgazdasági szintű összértéke 20 800 milliárd dollár volt, több mint a kétszerese a kint lévő 9800 milliárd dollárnyi lakossági jelzáloghitel-tömegnek, áll a Moody's elemzésében. (Ebből a szempontból a magyar jelzálogpiacnak van hova fejlődnie...)

A Bloomberg szerint a törlesztési nehézségekkel küszködő, nem elsőrendű amerikai jelzálogkölcsön-adósok száma 8,5 millió, az érintett kintlevőségek összege 1400 milliárd dollár.

Ingatlanpiaci buborék

Az EIU által Londonban kiadott átfogó helyzetértékelés szerint azonban a jelenlegi, 20 ezer milliárd dollárt meghaladó összesített amerikai lakóingatlan-érték az elmúlt kilenc évben végbement 12 ezer milliárd dolláros piaci értéknövekedéssel alakult, ki, és az ilyen értékbuborékoknak "csaknem mindig sírás a vége".

Az EIU szerint a korábbi időszakokban az ingatlanbuborékok kipukkadásának hatásai rendre a hitelezők és hitelfelvevők saját országának határain belül maradtak, nem így azonban ezúttal: a befektetők az egész világon igyekeztek szeleteket kihasítani maguknak az amerikai ingatlanpiacból, amely a "világ legnagyobb gazdaságának leggyorsabban növekvő szektorává vált".

A befektetési bankok értékpapírosították és világszerte árulni kezdték a magas kockázatú - nem elsőrendű, "subprime" - amerikai jelzálogpiachoz kötődő adósságpiaci termékeket is, gyakran biztonságosabbnak tartott kötelezettségekkel "egybecsomagolva", és a befektetők mindenhol "zabálták" ezeket a termékeket, áll az EIU elemzésében.#page#

A ház szerint az elmúlt évek jelentősen csökkenő vagyonérték-volatilitása és az ehhez járuló árnövekedés, valamint a fejlett ipari országok alacsony kockázatú szuverén adóssága által ígért gyenge megtérülés mind vonzóbbá tette a kockázatos befektetési konstrukciókat, miközben a piac "félreárazta" a kockázatot.

Kockázat és áresés

Az elemzés szerint most a legnagyobb piaci és világgazdasági kockázat - amely nemcsak a pénzpiacot, hanem a reálgazdaságot is fenyegeti - a kockázatos konstrukciók hirtelen átárazódása, amelyben minden elképzelhető befektetési termék - részvény, cég- és államadósság, nyersanyag, sőt, a műalkotások is - új, alacsonyabb árszintre áll be.

Az EIU három fő forgatókönyvet vázolt fel a várható fejleményekről. A "központinak" nevezett forgatókönyv, amelynek a ház 60 százalékos valószínűséget ad, a legkedvezőbb: eszerint a vezető jegybankok hathatós beavatkozásai közepette rendezett formában zajlik a befektetői kockázatleépítés az adósságpiacokon, és a világgazdasági hatás enyhe marad.

A második, "fő kockázati forgatókönyvnek" nevezett lehetséges eseménysor bekövetkezte esetén, amelynek az EIU szerint 30 százalék a valószínűsége, az Egyesült Államok gazdasága recesszióba süllyed, ami még nagyobb jelzálog-törlesztési nehézségekkel, vállalati csődök sorával, és a bankhitelek reálgazdasági kihatású, szigorú "adagolásának" bevezetésével járna.

Legrosszabb esetben

A harmadik, legrosszabb forgatókönyv, amelynek az EIU 10 százalékos bekövetkezési valószínűséget ad, globális rendszerszintű pénzügyi válságot vázol fel, bankcsődökkel, piaci árzuhanásokkal és széles körre kiterjedő fizetésképtelenséggel.

Az EIU szerint a pénzügypolitikának kulcsszerepe lesz annak meghatározásában, hogy melyik forgatókönyv valósul meg. Sokan azt szeretnék, ha a jegybankok agresszív mértékben és gyorsan csökkentenék kamataikat. A központi bankok azonban nehéz választás előtt állnak: nyilván nem akarnak olyan színben feltűnni, hogy "a morális hazardírozást" bátorítják a kockázatos tétekre fogadó befektetők és spekulánsok kisegítésével, áll az elemzésben.

Véleményvezér

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó 

Az eladósodás rögös út, már sok ország megtapasztalhatta.
Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke

Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke 

Hirtelen felébredt a magyar kémelhárítás, legalábbis ha ukránokról van szó.
Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek

Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek 

Szegény patriótákat már Csehországban is üldözik.
A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns

A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns 

Nem olcsó mulatság az adófizetőknek a Harcosok Klubja.
Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát

Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát 

A putyinista Orbán Viktor hatalmas kisebbségben van az uniós tagság kérdését illetően.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo