Pólus-polgármesterek a szalonban
Bajnai Gordona magyarországi fejlesztési pólusprogramban részt vevő hét város közül öt képviselőiből álló delegáció élén érkezett a francia fővárosba a csütörtökön megnyíló Európai Kutatási és Innovációs Szalonra. Debrecent Kósa Lajos polgármester, Miskolcot Káli Sándor polgármester, Szegedet Nagy Sándor alpolgármester, Pécset Gonda Tibor alpolgármester, Budapestet pedig Hagyó Miklós főpolgármester-helyettes képviseli. A polgármesterek szakmai delegációkkal érkeztek Párizsba.
A 48 fős delegáció tagjai szerdán a Francia Gyáriparosok Szövetségének székházában a legnagyobb francia befektetőknek szolgáltak városaikról ajánlatokkal; milyen iparágban és milyen tudományágban terveznek az ott lévő egyetem bázisán kutatásfejlesztést kezdeményezni. Ezt követően a francia gazdasági és pénzügyi minisztérium nemzetközi technikai együttműködési ügynökségén francia pólusvárosok képviselőivel folytattak tapasztalatcserét, mert Európán belül a pólusvárosok közti közös projektek elindítására is vannak lehetőségek.
Európa magyar fároszai
A fejlesztéspolitikai kormánybiztos szerint a következő hétéves fejlesztési terv egyik legfontosabb gazdasági célkitűzése, hogy a legnagyobb magyar városok Európából is szabad szemmel látható gazdasági növekedési erőcentrumokká váljanak. Ehhez a városok képviselői számos tapasztalatot gyűjthetnek Franciaországban, ahol a versenyképességi pólusprogram egyik leghíresebb modelljét valósították meg összesen 66 helyen - mutatott rá az államtitkár.
A francia jó és rossz tapasztalatok átszűrésén keresztül Magyarország célja Bajnai szerint az, hogy a magyar városok befektetések révén alkalmassá váljanak a modern iparágak befogadására. Másrészről viszont az innovatív magyar kis- és középvállalatok ösztönzése is fontos azért, hogy a kutatásfejlesztési eredményeiket a gyakorlatban tudják hasznosítani. A kereslet és a kínálat ily módon való ötvözése során létrejöhetnek olyan magyar városok, amelyekről majd egy-egy iparág jut mindenkinek eszébe, mint például Szeged kapcsán a biotechnológia, vagy Debrecen esetében az élettudományok.
Fejlesztési, kutatási pólusoké a jövő
A francia pólusok viszont már nem egyszerűen egy-egy iparágra specializálódtak, hanem egy-egy betegség kutatásával vagy élelmiszertípus fejlesztésével foglalkoznak, s ez elkerülhetetlen lesz Magyarország számára is - hangsúlyozta a kormánybiztos.
A Franciaországban két éve megrendezett magyar gazdasági évet követően az ország a negyedik legnagyobb befektetővé vált Magyarországon. Jelenleg 350 francia cég 60 ezer magyar munkahelyet biztosít. A francia jelenlét ugyanakkor nagyon koncentrált Magyarországon, mert a többi országhoz képest relatíve kevés, de jelentős nagyvállalat fektetett be. A mozgékonyabb és innovatívabb középvállalatok Magyarországra való csábítása még kiaknázatlan.