Bár az MNB már 2025 januárjában megadta a lehetőséget a változtatásra, a bankok eltérő feltételeket szabtak meg, és van olyan pénzintézet is, amelyik egyáltalán nem alkalmazza ezt a megengedőbb szabályozást:
- OTP: január 20-tól alkalmazza a kedvezőbb szabályokat zöld ingatlan esetén.
- ERSTE: csak akkor alkalmazza a kevésbé szigorú feltételeket, ha a megvásárolt/épített ingatlan az egyetlen fedezet a hitelnél.
- K&H: az önerő pontos mértéke mindig egyedi ügyfélminősítés alapján dől el, tehát nem garantált a 10 százalék önerő lehetősége mindenkinek.
- MBH: van 10 százalék önerőre lehetőség zöld vásárlásnál, építésnél, és energiamegtakarítási célú felújításnál, de vegyes hitelcéloknál nem (pl. ha rossz besorolásút vennénk és azt újítanánk fel korszerűre ugyanabból a hitelből).
- Raiffeisen: 2025. március 1-től alkalmazza a 90 százalék HFM szabályt. Szigorú feltételekhez kötik azonban: a fedezetnek a célingatlannak kell lennie és minimum A+ besorolásúnak, csak társasházi lakásra, csak bizonyos településeken, minimum 20 millió forint piaci értékkel, és az adósok együttes nettó jövedelme is minimum 600 ezer forint kell legyen.
- UniCredit: 2025. április 1-től elérhető a kedvezőbb feltételekkel igényelhető konstrukció. Csak zöld fedezet és zöld hitelcél esetén lehetséges (vásárlás, építés), de nem felújításra. A 90 százalék HFM maximum, a hitelbiztosítéki érték továbbra is korlátozhatja (pl. alacsonyabb besorolású településen lévő ingatlannál a 90 százalék HFM sem biztos, hogy elérhető).
„Bár az MNB megteremtette a jogi keretet a 10 százalék önerős és 60 százalék JTM-es zöld hitelekhez 2025 januártól, ez nem jelenti azt, hogy minden banknál és minden zöld célra automatikusan járnak ezek a kedvezmények. Nagyon alaposan össze kell hasonlítani a bankok konkrét ajánlatait, mert a feltételek (milyen ingatlan, milyen hitelcél, milyen jövedelem) bankonként nagyon eltérőek lehetnek, és több esetben jóval szigorúbbak, mint az MNB által meghatározott maximum lehetőség”– tette hozzá Korponai Levente, a money.hu vezetője.