Az Alapítvány és négy partnere szerdán mutatta be a spanyol jogtulajdonos engedélyével magyarországi használatra is bevezetendő, úgynevezett Lantegi módszert, amely alkalmas a sérült emberek munkaképességének kimutatására.
Ezzel a módszerrel pontos kép alakul ki a sérült ember részképességeiről, készségeiről, például a személyes autonómiájáról, az információ feldolgozásáról, a munkához való hozzáállásáról és a fizikai alkalmasságáról.
A vizsgálat során ötfokú skálán értékelik az egyes személyi részképességeket, és összevetik a munkakörök elvárásaival. A két oldal grafikus ábrájának egymásra illesztésével kiderül, mely területeken azonosak, illetve hol térnek el a képességek az elvárásoktól. Így könnyen megállapítható, milyen munkaterületen tud dolgozni a sérült ember.
A Lantegi módszert a magyarországi adaptálás folyamata alatt különböző szakmákban próbálták ki a programban résztvevő partnerszervezetek, a sérült emberek így például dolgoztak konyhai felszolgálóként, kertészként és állatgondozóként.
Jelenleg Magyarországon több mint 60 ezer értelmi és halmozottan fogyatékos, autista ember él. Az értelmi sérült emberek foglalkoztatásának kulcskérdése az, hogy megtalálják számukra a képességeinek megfelelő munkakört. Ehhez egy új nézőpont, a munkahelyek személyre szabása nyújthat segítséget - hangoztatja a Kézenfogva Alapítvány.