Miért nehezebb a menedzseréletmódot folytató embereknek fenntartaniuk az egészségüket, életerejüket, mint bárki másnak a 21. században?
A kérdésben több állítás és megkülönböztetés van. Először is, kezdjük azzal, hogy a menedzser létforma mit jelent. A menedzserek, vállalkozók állandó bizonytalanságban, folyamatosan változó feltételek között, fokozódó versenyhelyzetben, hatalmas felelősség állandó terhe alatt, erős munkaterheléssel, naponta az átlagosnál jóval több időt töltve munkával, folyamatos döntéskényszerben élnek. Mindennapjaik állandó velejárója a kiszámíthatatlanság, a rohanás, a zaklatott környezeti feltételek miatt tervezhetetlen munkabeosztás. A fennmaradásnak, az eredményességnek egyáltalán nem biztosítéka az előző év eredményessége. A folyamatos feszültséggel, szorongással járó mindennapokban nagyon kevés idő jut a lazításra, a töltekezésre. Sok ember, alkalmazott egzisztenciája függ a sikeres ténykedésüktől, napról napra biztosítaniuk kell az általuk vállalt emberek, alkalmazottak fizetését, megélhetését.
Stresszre jó reakcióvalEz a korántsem nyugodt életvezetés hamar kikezdi az egészséget. A felsoroltak mindegyike stresszt vált ki, jó néhány közülük nagy dózisban (persze alkatilag eltérő stressztűrő-képességet feltételezve) pedig negatív stresszt okoz, tehát alkotó energiánkat pusztítja, fogyasztja, s nem gyarapítja. A kihívást, az egészséges izgalmat, az egyénenként eltérő optimális stressz-szintet túllépő izgalmi állapot először fáradtsághoz, majd betegséghez vezet mind pszichés, mind tudati és testi szinten egyaránt.
Ma már a gyógyszerfogyasztáson alapuló orvostudomány is elismeri, hogy számtalan betegség alapja a stresszel való hibás megbirkózás. Ilyen betegség például a magas vérnyomás, a szívritmuszavarok, a szívinfarktus, az agyi stroke, a fekély-, az emésztőrendszeri és az anyagcsere-betegségek, az idegrendszeri problémák, a mozgásszervek elváltozásai, a lélek betegségei: a pánikbetegségek, a fóbiák stb.
A régi-modern holisztikus felfogású gyógyítás szerint még szélesebb a köre azoknak a betegségeknek, amelyeknek az okai az életmódban, a gondolkodásban, a lelki alkatban, a személyiségben bekövetkezett zavarok, problémák. Tehát az életünkhöz társuló stresszekre adott hibás válaszok. S egyre több hivatalos orvoslással gyógyító sorolja ide még a rákbetegségeket is.
Csak testi szintenAz immunrendszerünk állapota erősen függ életmódunktól, leterheltségünk fokától, gondolkodásunktól. Az emberi test pedig tökéletesen működő biológiai gépezet, melyet még elrontani is nehéz, de az embereknek sikerül. A lelki, gondolkodásbeli problémák, a folyamatos stresszekre adott hibás válaszok, a rossz feldolgozások fokozatosan robbantják le testünk tartalékait, öngyógyító képességét.
De most foglalkozzunk csak a testtel!#page#
Az emberi test önmagában képes felépíteni, fenntartani, kijavítani, megújítani önmagát, ha... Feltéve, ha megadjuk neki azokat a tápanyagokat, energiaforrásokat, amelyekből erre a fantasztikus teljesítményre képes.
Sejtjeink működése, megújulása, kicserélődése érdekében testünknek energiaforrásokra: fehérjékre, zsírokra, szénhidrátokra, valamint vitaminokra és ásványi anyagokra, nyomelemekre van szüksége. Táplálkozásunkkal tudjuk csak a sejtműködéshez szükséges anyagokat bevinni szervezetünkbe. Jó lenne, ha az élelmiszerekbe benne volna minden, éspedig megfelelő mennyiségben, amire szükségünk van ahhoz, hogy testünk jól szolgáljon bennünket, ne legyen alulműködéses, sejtjeink megfelelő táplálkozással tudják dolgukat végezni. Alulműködés esetén jön a betegség. De sajnos korunk emberének már nem adatik meg, hogy megfelelő tápértékű táplálékot vegyen magához. Minőségi éhezésnek hívja a szakirodalom azt a jelenséget, hogy ugyan sokat eszünk, de nem eleget. Hiába vesszük magunkhoz a megfelelő mennyiséget, még akár választékban is a megfelelőt, ha hiányzik ételeinkből a jó minőségű sejtépítő anyag, és nagyon kevés bennük a mikrotápanyag (vitaminok, ásványi anyagok, nyomelemek).
Civilizációs mérgek
Az élelmiszeripar "nagy adománya" az egészségtelen, nagyon sok mesterséges, káros anyagot tartalmazó élelmiszer. A növény- és állattenyésztés iparszerűvé tétele következtében kiszipolyozott, tápanyaghiányos, agyonvegyszerezett a föld, genetikailag és más módon drasztikusan lecsökkentett a gyümölcsök, zöldségek, állatok húsának tápanyagtartalma, viszont károsanyag-tartalmuk megnőtt. Ha a ma boltban kapható zöldségekből és gyümölcsökből akarnánk vitamin-, antioxidáns- és flavinoid-igényünket kielégíteni, naponta minimum hat kilót kéne megennünk belőlük. Azok vegyszertartalmával együtt.
Teljes cikk a Piac és Profit Magazin februári számában.