Magyarországon már csak 1800 boltban lehet szórakoztató elektronikai készülékeket és háztartási gépeket kapni, a két évvel ezelőtti 2000-rel szemben. Az adatokat a bolthálózat részletes felmérése tárta fel, amit idén mindegyik legalább 10 000 lakosú, és további 30 kisebb településen végeztek el. Így rendelkezésre áll minden bolt profilja és pontos címe.
A szórakoztató elektronikai készülékek forgalma ebben az évben várhatóan 105-110 milliárd forint lesz, az elektromos háztartási nagygépeké 90, a kis gépeké pedig 15-20 milliárd forint. A három kategória tavalyi forgalma 95, 80 és 17 milliárd forintra tehető.
A kereskedelem koncentrációja következtében idén az elektromos háztartási készüléket árusító boltok összes eladótere 215 000 négyzetméterre becsülhető. Legdraszti-kusabb a csökkenés a 30 négyzetméternél kisebb üzletek-nél, mivel megfeleződött a számuk. Az öt boltnál kevesebbet működtető kis láncok szinte eltűnnek a kínálati oldalról.
Ugyanakkor azonban a nagy eladóterű üzletek száma sem növekszik látványosan, csak a jellegük és helyük rendeződik át. Például az elektromos háztartási készülékek korábban fontos beszerzési forrásának számító általános áruházak száma két év alatt 120-ról 73-ra csökkent. Szerepüket a hipermarketek és a bevásárlóközpontok nagy eladóterülettel rendelkező szaküzletei veszik át.
Másik tendencia a színhelyek koncentrálódása. Amíg ugyanis két éve a működő boltok 20 százaléka Budapestre és Pest megyére jutott, addig idén már közel 25 százalék.
A Kelet- és Nyugat-Magyarország közti arányok nem változtak.
Városközpontokban található az összes bolt háromnegyed része. A szórakoztató elektronikai cikkeket és elektromos háztartási nagy gépeket leginkább belvárosi szaküzletekben lehet megvenni. A kis gépek szélesebb választékát inkább a nagy tömegű fogyasztási cikkek vegyes profilú kiskereskedői.
Az elektromos háztartási készüléket forgalmazók több, mint fele szaküzlet. Közülük 114 foglalkozik kizárólag szórakoztató elektronikával. Az összes boltszámból tíz százalékkal nagyobb részt képviselnek a fotó szakboltok, továbbá a sokféle fogyasztási cikket árusító áruházak és hipermarketek. Öt százalék feletti rész jut a vas- és edényboltokra.
Az adatokat a GfK Piackutató Intézet úgynevezett Non-Food Tracking területe tárta fel. A szórakoztató elektronikai cikkek, elektromos háztartási kis- és nagygépek 28 árucsoportja, valamint a mobiltelefon kiskereskedelmét folyamatosan figyelik. Így követik a piac változásait: elsősorban a forgalom alakulását, a piaci részesedéseket modell szintre lebontva, továbbá márkák és termékcsoportok szerint. A vizsgálatok rendszeresen informálnak a kereskedelem termékellátottságáról, illetve az egyes márkák, termékek elterjedtségéről is.
Fellendült az elektromos háztartási készülékek piaca
Az elektromos háztartási készülékek forgalma idén elérheti a 210-220 milliárd forintot, ami közel 15 százalékos növekedést jelent tavalyhoz képest. A kereslet legnagyobb mértékben növekszik a hifitorony, videokamera, illetve lejátszó iránt, állapítja meg Schiller Tamás, a GfK Piackutató Intézet kiskereskedelmi panel vezetője.
Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?
Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!
2025. április 22. 15:30
Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak
Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia
Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak
Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.

Szijjártó Péter nagyon megdicsérte magát az USA vámok felfüggesztése kapcsán, bár semmi köze nem volt hozzá
Szijjártó Péter rettenetesen büszke önmagára.

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja
A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.