Fekete: "nem lesz tömeges gyárbezárás"

Fekete István, a Joint Venture Szövetség elnöke a a Piac és Profit "Krízis és túlélés, A hazai cégek válasza a pénzügyi és gazdasági válságra" konferencián a keresletösztönzést, az export erősítését, a kormányzat támogatásait és a felesleges ballasztok kidobását jelölte meg legfontosabb lépéseknek, amelyeket Magyarországon megtehetünk a válság leküzdésére.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Fekete István, a Joint Venture Szövetség elnöke a "Mi lesz a befektetésekkel, milyen mozgásirány várható a külföldi tőkétől: A válság hatása az exportpiacokra" című előadását azzal kezdte, hogy szerinte a krízisnek nagy jelentősége nincs abban, hogy a befektetők éppen jönnek Magyarországra vagy elhagyják. Van, amelyik cég már összecsomagolt és a Távol-Keletre költözött - ezek azok a cégek, amelyek kizárólag a gyártás közvetlen (munka)költsége alapján döntenek a helyszínről. "Nem is kár értük - mondta Fekete István, aki szerint azokra a cégekre van szüksége az ország gazdaságának (és fordítva), amelyek a költségek és adóterhelés mellett termelési kultúra, hagyományok és esetleg a piacszerzés miatt döntenek a magyarországi befektetések mellett.

"Nyilván a közeljövőben szűkül a globális kereslet és szűkülnek a piacok, de nem szűnnek meg az üzleti lehetőségek, nem lesz tömeges gyárbezárás." - mondta a Joint Venture Szövetség elnöke, aki szerint inkább az a kérdés, hogy hoz-e új befektetők a válság Magyarországra, hiszen számos olyan brit, francia vagy német vállalat van, amelyik eddig kivárt a döntéssel, ám most van esély rá, hogy a válság hatására megfontolja a magyarországi beruházását.

Fekete István szerint más előnye is lehet a válságnak: "tisztító tűz" jöhet, azaz a cégek minden felesleges kiadást törölnek, veszteséges üzletágakat megszűntetnek, egyszóval a válság alkalom arra is, hogy a hatékonyság nőjön és logikus döntéseket hozzanak a cégvezetők. A kilábalás egyetlen útja viszont az export: miután pedig Nyugat-Európa gazdasága lassul és recesszió jön, a magyar cégeknek az eddig ki nem használt latin-amerikai, távol-keleti és afrikai piacokon kéne megjelenniük, amihez természetesen az állam piackutatási, piacra jutás támogatása szükséges, hiszen a magyar kkv-knak nincs túl sok információja ezektől a piacokról.

Hasonló lehetőség lehetne az élelmiszerek, kiváltképp a magyar termelők által nem nagyon termelt biotermékek iráni kereslet növekedésének kihasználása is. A kormányzatnak pedig a keresletösztönzés és az adókedvezmények eszközének gyakoribb használatát javasolta a Joint Venture Szövetség elnöke előadásában.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo