Az árindex azonban jelentősen csökkenhet a májusi 7.6 százalékos csúcsról, bár augusztusban átmeneti stagnálásra számitanak az elemzők. Összességében nem javult a problematikusnak tekintett gazdasági egyensúly képe: az elemzők némileg csökkentették az államháztartás deficitjére, de emelték a folyó fizetési mérleg hiányára vonatkozó előrejelzéseiket.
A hétfői 50 bázispontos kamatvágás után némileg optimistábbá vált a piac az év hátralévő részére várt további csökkentések iránt. A konszenzus további egy százalékpontnyi vágást helyez kilátásba az év végéig, ami 10 százalékra vinné le az alapkamatot, némileg az egy hónapja várt 10.25 százalék alá.
A jövő évre további két százalékpontos csökkentést várnak az elemzők.
A forint azonban még igy is a magas hozamú devizák kategóriájában marad. Az alapkamat jelenleg kilenc százalékponttal van az Európai Központi Bank irányadó kamata felett, bankházak azonban ezzel együtt is óvatosságra intik a befektetőket a gazdasági egyensúlyi és az újonnan megjelent politikai kockázatok miatt.
„A forint még mindig a legmagasabb hozamú likvid feltörekvő piaci devizák közé tartozik és ezen az alapon része kell legyen a befektetők portfóliójának,” irja a Dresdner Kleinwort Wasserstein havi jelentésében.
„Azokon a piacokon, amelyek a kamatcsökkentési ciklusban vannak, mint a forint vagy a szlovák korona, alkalmi lehetőségeket látunk a carry (hozam) kereskedésre, de óvatosság indokolt a belépési árfolyamszintet illetően.”
Az MNB következő kamatcsökkentésének időzitéséről megoszlanak a vélemények. Az elemzők többsége szerint a Monetáris Tanács szeptemberi kamatülésén még nem nyúl újra a kamathoz, de 11-ből öt elemző szerint már akkor sor kerülhet egy 25-50 bázispontos újabb lépésre.
Lazább célkövetés
Az elemzők annak ellenére is tovább ereszkedő jegybanki kamatra számitanak, hogy inflációs előrejelzésüket jelentősen az MNB 2005 végi négy százalékos célja fölé emelték: a konszenzus 25 bázisponttal 4.55 százalékra emelkedett.
Hétfőn, a kamatvágással egyidőben az MNB maga is megemelte inflációs prognózisát, 4.0 százalékról 4.4 százalékra. Ezt az elemzők egy része ellentmondásként értékelte, mindenesetre a konszenzus szerint az inflációs kockázatok nem kényszeritik a jegybankot monetáris szigoritásra. Kommentárjaikban azonban az elemzők felhivták rá a figyelmet, hogy a forint esetleges gyengülése csökkentheti az MNB hajlandóságát a kamatlazitásra.
A jövő év végi inflációs előrejelzés megemelése ellenére az elemzők továbbra is biztosra veszik, hogy májusban az árindex 7.6 százaléknál elérte a tetőpontot. A konszenzusok szerint augusztusban ideiglenesen megszakad a mérséklődés és 7.2 százalékon stagnál az infláció, az év végére azonban a másjusi csúcsról másfél, a jövő év végére pedig további másfél százalékponttal csökkenhet.
Egyensúly: vegyes kép
Összességében nem javult a magyar gazdaság egyensúlyáról alkotott kép.
Az államháztartás hiányának konszenzusa 2004-re is és 2005-re is a GDP 0.2 százalékával csökkent, 4.9, illetve 4.3 százalékra. A kormány célja 4.6, illetve 4.1 százalék, kisebbek tehát a valószinűsitett túlteljesitések összegei.
A túllövés mértéke azonban már hónapok óta ezen szintek körül mozog, a folyó fizetési mérleg deficitjére vonatkozó előrejelzések viszont folytatták a trendszerű emelkedést. A konszenzus 2004-re 100 millió euróval, 2005-re 350 millió euróval emelkedett, 6.8 milliárd, illetve 6.5 milliárd euróra.
A számok ugyanakkor még mindig azt jelzik, hogy az elemzők az egyensúly lassú javulására számitanak.
„A fő kérdés, kitart-e a befektetők bizalma addig, amig elkezdenek látványosabb jelei mutatkozni az egyensúlyi helyzet javulásának a fiskális pozició javulásán keresztül,” mondta Vojnits Tamás, az OTP Bank elemzője.
„Bár törékeny az egyensúly, még tart, mert a külföldiek kezében lévő (állampapir)állomány, ha kevéssel is, de az almúlt hónapban emelkedett, és a felmérések szerint az elkövetkező hónapok során kamatcsökkentésre számitanak a befektetők, egyes befektetési bankok (pedig) a jelenleginél is erősebb forintot várnak év végére.”
A felmérés konszenzusai egyébként inkább enyhe forintgyengülést jeleznek előre az euro ellen: szeptember, illetve az év végére 250 körüli, a jövő év végére pedig 253 körüli árfolyamot.
Év végére 10 százalékos kamatot várnak az elemzők
A Reuters augusztusi felmérésének konszenzusa szerint a hétfői fél százalékpont után idén még egy százalékponttal csökkentheti kamatait a Magyar Nemzeti Bank, annak ellenére, hogy jövő év végi inflációs konszenzusukat jelentősen a jegybanki cél fölé emelték az elemzők.
Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!
Találkozzunk személyesen!
2024. november 21. 16:00 Budapest
Véleményvezér
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben
Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát
Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba
Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
A Jobbik volt elnöke megerősítette Magyar Péter állítását, hogy a Fidesz titkosszolgálati eszközöket is használ az ellenzék lejáratására
Régi-új szereplő jelent meg a belpolitikai porondon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten
Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt
A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.