Európa gazdasága a vártnál jobban teljesít

Az előzetes becslésnél és az előző negyedévinél is nagyobb mértékben nőtt negyedéves bázison az euróövezeti bruttó hazai termék az első negyedévben az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat szerdai jelentése alapján.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az első negyedévben szezonális kiigazítással az előző negyedévhez képest 0,6 százalékkal növekedett a bruttó hazai termék (GDP) az euróövezetben és 0,7 százalékkal az Európai Unióban.

Szépen húzott Európa gazdasága (Fotó: depositphotos)

A bázisként szolgáló tavalyi negyedik negyedévben 0,2 százalékos volt a negyedéves euróövezeti és 0,5 százalékos az uniós GDP-növekedés.

Az Eurostat adatok szűkebb körére alapuló előzetes becslése még 0,3 százalékos negyedéves GDP-növekedést jelzett az euróövezetre.

Negyedéves bázison a legnagyobb növekedést, 10,8 százalékosat Íroroszág érte el. Romániában 5,2 százalékos, Lettországban 3,6 százalékos volt a negyedéves növekedés. A legnagyobb negyedéves GDP-csökkenést Svédországban regisztrálták, 0,8 százalékosat. Franciaországban 0,2 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék az első negyedévben az előző negyedévhez képest, Dániában pedig 0,1 százalékkal.

A bővülés fő mozgatórugói a nettó külkereskedelmi forgalom és a készletváltozás volt. Az export 0,4 százalékkal nőtt, míg az import 0,6 százalékkal csökkent. A bruttó állóeszköz-felhalmozás csekély 0,1 százalékkal nőtt, miközben a háztartások fogyasztása 0,7 százalékkal csökkent, az állami kiadások pedig 0,3 százalékkal csökkentek.

Éves bázison, 2021 első negyedévével összevetve az euróövezeti GDP 5,4 százalékkal, az uniós 5,6 százalékkal nőtt. Az előzetes becslés 5,1 százalékos éves növekedést jelzett az euróövezetre. A 2021. negyedik negyedévben 4,7 százalékos volt az éves bázisú GDP-növekedés az euróövezetben és 4,9 százalékos az EU-ban.

Szezonális kiigazítással az euróövezeti bruttó hazai termék 0,8 százalékkal, az EU-ban pedig 1,5 százalékkal haladta meg az idei első negyedévben a pandémia által nem érintett utolsó negyedév, a 2019-es negyedik negyedév bruttó hazai termékét.

Az euróövezet gazdasági kilátásai visszafogottak, mivel az orosz-ukrán háború még messze nem ért véget, és továbbra is további felfelé irányuló nyomást gyakorol a nyersanyagárakra, ami újabb ellátási zavarokat és növekvő bizonytalanságot okoz. Ugyanakkor az EKB véget vet a 8 éve tartó negatív kamatlábaknak, hogy megpróbálja megfékezni a rekordszintű inflációt, ami valószínűleg a fogyasztási kiadásokat és a beruházásokat fogja terhelni.

Az Európai Bizottság az EU-ban a GDP növekedését 2,7 százalékra várja 2022-re. (MTI)

Véleményvezér

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo