Előnyben lehetünk a régióhoz képest

„A válság idején elvégeztük a nehéz házi feladatot, amelyet a régió országainak majd a konjunktúra időszakában kell megtenniük, ez önmagában is javítja versenyképességünket" - hangsúlyozta Oszkó Péter pénzügyminiszter a CEU Business School budapesti konferenciáján. Gyarmati István biztonságpolitikai szakértő szerint a világ erőszakos demokratizálása óriási kockázatokkal jár.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

„Nem szeretném azt az érzetet kelteni, hogy jött egy szakértői csapat és elfújta a válságot" - kezdte a világgazdaságot és Magyarországot sújtó válság összevetését Oszkó Péter. Egy olyan nyitott gazdaságban, amelynek a saját vállalati szférája komoly hatékonyság és versenyképességi problémával küzd, hiba a belső fogyasztásra alapozott növekedés útját választani, mert ez importfogyasztásra ösztönöz, fizetési mérleghiányt okoz - értékelte a több cikluson átívelő gazdaságpolitikai hibákat a válsághoz vezető út elemzése során. Oszkó szerint 2001-ben még jól tartható növekedési modellt mondhattunk magunkénak, amely a régióban is kiemelkedő volt.

A 2000-es évek azonban új kormányzati irányt hoztak: a belső fogyasztásra alapozott növekedést választotta a politika, melynek hatására megnőtt a fogyasztás és a lakossági hitelfelvétel. Ezt csak tetézte a 2002-es kormányváltást követő béremelés a közszférában. Mindössze 4%-os növekedés, csökkent versenyképesség, növekvő államadósság, magasan tartott alapkamat, drága finanszírozás, drága munkaerő - sorolta a gazdaságpolitikai problémákat a szakértő. Eközben a régióban - itt elsősorban Szlovákiát hozta fel példaként - nem volt ritka a kétszámjegyű növekedés az exportkonjunktúrára alapozott, kkv-szektort is versenyképességre ösztönző gazdaságpolitika és a strukturális reformok hatására.

Mi már megtettük, amit másoknak is meg kell majd

Oszkó Péter szerint 2006-ra a politikai döntéshozók már kellő belátással bírtak, azonban a legkevesebb politikai kockázattal járó rendszerekhez nyúltak hozzá. A költségvetési lyukakat betömni hivatott adóemeléssel azonban nőtt az adócentralizáció, tovább csökkent a versenyképesség. Az olcsó devizahitelek miatt az eladósodás sem állt meg: a magánszférában folytatódott, nem az államháztartás, hanem a bankok finanszírozták külső forrásból. Az importfogyasztás tovább rontotta a folyó fizetési mérleg hiányát: 2008-ban egy versenyképességében, jövedelemtermelő képességében sérült, jelentős államadóssággal bíró, és a magánszektorban is eladósodott országot talált meg a válság.

Oszkó szerint akkora pofont kapott a válsággal az ország, hogy olyan, a rövid távú politikai népszerűséget félre tévő lépésekre volt szükség, mint a családtámogatás, a nyugdíjrendszer átalakítása, illetve a „választási költségvetés" 1994 óta élő gyakorlatának félrerakására. „Az államháztartás átalakítása során mi most hajtjuk végre azt a korrekciót, amelyet a régióban másoknak is végre kell majd hajtani. A válságot követő konjunktúrából jól jöhetünk ki, mert mi elvégezzük azt a nehéz házi feladatot, a többieknek majd azzal kell kezdenie a fellendülés időszakát" - véli Oszkó.

Ne a leépítés legyen az egyetlen út

Az államadósságot csökkentő, a belső fogyasztást kontroll alatt tartó, az exportot támogató politika eredményei az idei számokban már körvonalazódnak a pénzügyminiszter szerint, azonban a közhangulatot mégis a foglalkoztatás kérdései határozzák meg. Oszkó szerint a kívánatos irány, hogy váljon olcsóbbá a munkaerő, így ne a leépítés legyen az egyetlen út a vállalkozók előtt. A magyar munkanélküliség Európa átlagát éri el, az EU átlagát jóval meghaladó visszaesés mellett - ez kedvező jel a strukturális döntéseket illetően. Oszkó arra a kérdésre, hogy mi a magyar növekedés akadálya, mégis egyértelműen a foglalkoztatást jelölte meg. Szerinte az elmúlt tíz év politikája nem hatott kedvezően az aktívak és inaktívak arányára, amely óriási versenyképességi hátrányt jelent.

„Idősebbek, kisgyerekesek, illetve a képzettség, hosszú ideje munkatapasztalat nélküli tömegek" - sorolta fel a legsérülékenyebb csoportokat a pénzügyminiszter. Ha a munkaerőpiac keresne is többletfoglalkoztatást, hiába, ha a képzetlen tömegek, a strukturális válság miatt nem talál. „Nem kerülhető el a precíz, műtéti pontosságú állami beavatkozás a munkaerőpiac strukturális problémáinak orvoslására" - véli, ezért 100 milliárd forintnál is többet költenek az „Út a munkába" programra a szükséges képzettség és munkatapasztalat biztosítása érdekében. Csökkenteni kell a foglalkoztatás terheit, mert a lehető leginkább versenyképtelen kombináció, hogy magas újraelosztás mellett a munkát adóztatjuk meg leginkább. Oszkó úgy véli az egyensúly javulása önmagában is jó hatással lesz a munkaerőpiacra is, hiszen a költségvetési egyensúly maga is versenyképességi tényező.

Oszkó Péter hallgatói kérdésre válaszolva elmondta, nehéz dolga lesz a következő kormánynak is. Ugyan nem lesz gazdaságilag a maihoz hasonló mértékben visszahúzó tényező a válság, de ez az emberek válságtudatát is csökkenti, irreális elvárásokat is megfogalmazva a politikával szemben, amely egy négy éves ciklus tekintetében komolyabb felelősséggel jár a választók irányába, mint egy rövid távú válságkezelő program.

Megszűnt a pusztítás állami monopóliuma

Gyarmati István, a Demokratikus Átalakulásért Intézet igazgatója szerint a világban tapasztalható biztonsági kockázatokat meghatványozza, hogy jelenleg olyan fejlődési utat kíván bejáratni mind a nyugati politika, mind a gazdasági-kulturális globalizáció a fejlődő világgal, amelyeket maga is több száz év alatt tett meg. A szovjet rendszer létezése alatt sok tekintetben egyszerűbb volt a világ: mindenki demokráciában akart élni. Ma egymás mellett létezik számos alternatív rendszer, amelyek között a nyugati kapitalizmus csak egy a lehetséges berendezkedések közül, és sokak számára nem a legkívánatosabb. Itt nem csak az iszlám államok létére utalt a biztonságpolitikai szakember, hanem a döbbenetes növekedési potenciállal bíró kínai államkapitalizmusra is.

Gyarmati szerint a szuverén államok létéből, kölcsönös elismeréséből fakadó ún. vesztfáliai rendszer felbomlása után tovább növeli a biztonsági kockázatot, hogy nincsen hatékony, „mindentudó" nemzetközi eszközrendszer a kezünkben a konfliktusok kezelésére. „2001. szeptember 11-én megszűnt a pusztítás állami monopóliuma" - fogalmazott a nagykövet. Nemcsak, hogy posztmodern és premodern államok élnek egymás mellett, de világpolitika-formáló tényezővé váltak az olyan hatalmas befolyással bíró szervezetek is, mint a terrorcsoportok, vagy bűnszervezetek. Az elemző itt a terrorizmus és a bűnözés kapcsolatára is rávilágított: adatok szerint például a nyugat-balkáni bűnszervezetek kezében akár 2 milliárd euró, bármikor, bármilyen célra mozgósítható szabad készpénz is lehet, nem beszélve arról, hogy flottájuk szervezettebb, mint a környező államoké.

Gyarmati szerint azonban könnyen zsákutcás lehet a nyugati világ erőszakos és leegyszerűsítő stratégiája, amely az „elmaradott" kelet és dél minden áron történő demokratizálást célozza meg. „Nem biztos, hogy az afgán nők akarják azokat a jogokat, amelyeket a nyugati világ deklarál számukra" - érvelt a szakértő. A szakember szerint - a sok szempontból a Nyugat-Római Birodalomhoz hasonlító - Európa számára az a legfontosabb, hogy viszonylag szilárd értékrendet alakítson ki, „még ha nem az uborka kívánatos méretében is kell megegyeznie a tagállamoknak", és ezt folyamatosan egyeztesse az USA-val.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo