Egyetlen út: a fejlődés

Takács János, az Electrolux vezérigazgatója, egyszersmind a Magyar-Európai Üzleti Tanács (HEBC) elnöke előadásában ("Egyetlen út: a fejlődés") arról beszélt, hogy melyek azok a tényezők, amelyekre Magyarország építhet és melyek azok, amelyeken mindenképpen változtatni kell.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

"Az emberi erőforrásra - bár korábbi előnyünk más országokkal szemben hanyatló - továbbra is építhet Magyarország, ahogy a központi fekvésére is és ugyan 10 milliós piacot kevésnek tarthatja sok vállalkozás, mégis nem számít a legkisebb piacok közé." - sorolta a pozitív alapokat az Electrolux vezérigazgatója, aki szerint az exportorientált ipar jól menedzselt vállalatokat rejt, az európai kultúra hagyományai, a jó turisztikai célpont és a szolgáltató-központok utóbbi években történt fejlesztései is Magyarország érdeme. Ami viszont hiányzik - sorolta Takács János - az a közös jövőkép és az ország-stratégia. Nem segíti Magyarországot az egyre romló színvonalú oktatás (főleg a mérnökhiány gond), a régiós versenyelőny elvesztése, a túl nagy állam és a költségvetési hiány és az államadósság magas szointje sem.

A Magyar Európai Üzleti Tanács elnöke optimista, szerinte számos lehetőség van a fejlődési ütem gyorsítására és a nagy krízis elkerülésére: ha átfogó ország-stratégia készül, beindulnak a strukturális reformok, és (nem csak a politikai pártok között, hanem a gazdaság szereplői, a civil szektor és a társadalom) konszenzus alakul ki a fontos kérdésekben. "De nem kell egyből az euró-zónához csatlakozni, már az is óriási változás lenne, ha a feltételek teljesítéséhez közelebb állna az ország" - mondta Takács. Az Electrolux első embere azt a statisztikát idézte, hogy a korrupció és protekcionizmus a magánszférában kapható árukat és szolgáltatásokat 3-25 százalékkal, a közbeszerzéseket 15-25 százalékkal drágítja. Ez a helyzet és a feketegazdaság magas aránya is megoldást sürget, hiszen az adóterheknek is csökkenniük kell, miközben az adófizetők köre nő.

"A nagyvállalatok támogatását nem lehet a kkv-k rovására csökkenteni és fordítva" - hívta fel a figyelmet az Magyar Európai Üzleti Tanács elnöke, hiszen mindkettő fontos és nem tud a másik nélkül fejlődni. A beszállítókért az Electrolux is nagyot sokat tett, ami megérte, hiszen ma számos partner már a külföldi piacokra lépett. (A vállalat éppen tegnap kapta meg az Üzleti Etikai Díjat.)

Végezetül Takács János arra figyelmeztetett, hogy ha a fent említett lehetőségek kihasználatlanok maradnak, akkor nagy lemaradásban lesz az ország...

Véleményvezér

Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo