Elfedi a drágulást a hitelmoratórium
A hitelmoratórium miatt azonban számos adós nem érzékeli a kamatemelést. Ez érthető is, hiszen 2020. március 18-a óta nem kell fizetni egyes adósoknak a hitelük után semmit. Ezen adósoknak a kamatokat nem engedik el a szüneteltetés alatt, és törlesztőrészletük is megemelkedhet a moratóriumot követően az esetleges kamatemelkedések miatt.
A moratórium kezdete óta 1 százalékponttal emelkedett a 3 havi BUBOR értéke, vagyis az érintett kölcsönök kamata is. Márpedig októbertől – jelen állás szerint szeptember 30-ig tart a moratórium – az érintett adósok a kamatemelkedés miatt a törlesztőrészletek növekedésével fognak szembesülni. Egy 10 millió forint összegű, 10 éves futamidejű kölcsön adósa 4 700 forint törlesztőrészlet emelkedéssel fog szembesülni a futamidejének megnövekedése mellett is.
Mi történt a devizahitelek forintra váltása óta?
A 3 havi BUBOR-hoz kötött kamatozású kölcsön jó részét még mindig a régi devizahitelek teszik ki. (Ilyen konstrukcióvá alakították át ugyanis az egykori devizahiteleket.) Ez a lépés azonban egyelőre sikeresnek tűnik. Hiszen a kamatkockázat nem jelent mást, mint a kamatszint relatív gyakori módosulását. Ez a változás pedig az elmúlt 6 évben – még az elmúlt 1,5 év emelkedése mellett is – kedvező volt. A forintra váltás idején – 2015. februárjában – a 2,10% volt a 3 havi BUBOR értéke. Ehhez képest a mutató jelenlegi 1,61 százalékos értéke még mindig 0,5 százalékpontos csökkenést jelent. (Két további alapkamat-emelés mellett futhat fel a referenciamutató értéke a 2015. év eleji szintjére.) Márpedig a 0,5 százalékponttal kedvezőbb kamat miatt a törlesztőrészlet 2 300 forinttal kedvezőbb egy 10 millió forint összegű, 10 éves futamidejű hitelnek szeptembertől, mint a forintra váltás idején volt.
Összegzés:
- A BUBOR emelkedése miatt jelenleg növekszik a változó kamatozású kölcsönök kamata. Ez igen gyorsan megjelenhet az érintett hitelek törlesztőrészletében is.
- A hitelmoratórium miatt sok adós nem érzékeli jelenleg a kamatemelkedést, ők várhatóan októbertől szembesülnek a megváltozott törlesztési feltételekkel.
- A régi devizahitelek esetében nem szabad megfeledkezni arról, hogy a forintosításkor érvényes BUBOR magasabb volt a jelenleginél. Az érintett adósok a mostani kamatemelkedés mellett is kedvezőbb feltételekkel törlesztik hitelüket, mint 2015. év elején.
- Ettől függetlenül számos adós hozzászokhatott a csökkenő, kedvező kamatkörnyezethez. Ezen adósok egy része bajba kerülhet a kamatok tényleges emelkedése miatt. (Függetlenül attól, hogy az eredeti kamatszint magasabban volt.)