Starmann Mária, a irodapiacért felelős vezetője elmondta, hogy a bérbeadók egyre kevesebb ösztönzőt adnak új bérlőiknek. Csökken a költözési hozzájárulás mértéke, és a kezdeti - akár egyéves - bérleti díjmentes időszak 5-6 hónapra esett vissza. A bérleti díjak a 10,5-16 euró sávba esnek, de a Lánchíd két végén álló irodáknál már meghaladja a 20 eurót. A vidéki egyetemi városokban is keresnek már irodákat külföldi cégek.
A kihasználatlanság a múlt évben enyhén nőtt, de a tendencia erősen esik, az utóbbi három évben alig haladta meg a 10 százalékot. A következő két-három évben várhatóan 200-300 ezer négyzetméternyi iroda épülhet éves szinte, bár a 2009-es év adatait nehéz előre megmondani, mivel addig számos beruházás elindulhat. A cégek jelenleg a Nemzeti Színház környékén vagy a Hungária krt. vonzásában keresnek irodákat. Lassan a nyugat-európai példához hasonlóan a repülőtérre vezető utak mentén is fejlesztések indulnak, egyfajta üzleti központot létrehozva. Az irodabérléseknél fontos szempont a közlekedés is, a metró környezete igen kedvelt a nagy cégek számára, a metrót csak a 4-6-os villamosok által érintett területek válthatják ki az eddigi tapasztalatok szerint.
Az ingatlan befektetési piac a régióban a múlt évben közel duplájára nőtt, a beérkezett tőke meghaladta a 11 milliárd eurót. Lengyelország vezetett 4,5 milliárddal, Oroszország volt a második helyen közel három milliárddal, míg a harmadik helyet Magyarország foglalta el egy milliárddal. Furulyás Ferenc biztosra vette, hogy Oroszország idén megelőzi Lengyelországot.
A legalacsonyabb irodapiaci hozamok alakulása a 2006 utolsó negyedévében előre vetítheti miként alakul a piac ebben az évben, a régióban a legerősebb hozamcsökkenést a román fővárosban tapasztalták, ahol 9 százalékról hatra változott ez az érték, míg Moszkvában 12-ről 10 százalékra módosult. Az ipari ingatlanok értékesítésénél általánosságban elmondható, hogy egyre gyakoribb a spekulatív befektetői ajánlat. A vásárlói oldalt elemezve Furulyás Ferenc kihangsúlyozta, hogy egyre inkább készpénzzel vásárolnak a befektetők, és már a beruházás befejezése előtt megegyeznek a kivitelezővel.
M0 mellett továbbra is
A modern ipari ingatlanok állománya meghaladja az 1,1 millió négyzetmétert, és 130 ezer áll fejlesztés alatt. Mára ebben a szegmensben is nagyobb a kereslet az új építésnél, a kihasználatlansági ráta 6 százalék körüli. Vannak természetesen olyan bérleti díjak is, ahol magasabbak az árak, mert speciális anyagok tárolására keresnek raktárakat (pl.: veszélyes anyagok), ilyen esetben elérheti a 10 eurót is.
A magyar 6 eurós bérleti díj a magasabbak közé tartozik a régióban, ezért több nemzetközi cég inkább Prágába telepítette logisztikai központját, ahol 2 euróval alacsonyabb a havi bérleti díj - mondta Harasztosi Krisztina, a terület menedzsere. A régióközpontok kialakítása során a magyarországi cégek adott esetben hátrányba is kerülhetnek. A jelenlegi trendek szerint a cégek a Budapestről kivezető utak mentén, az M0-ás körgyűrű közelében keresnek raktárépületeket. Például voltak fejlesztések, amik felgyorsultak a körgyűrű építkezése miatt. A 2006 végén kezdődő fejlesztési hullám kitarthat egészen 2008 elejéig is. A fő irányvonal továbbra is a főváros és közvetlen környezetére korlátozódik, bár pár vidéki fejlesztés már befejeződött. A keresletet pedig a nemzetközi logisztikai cégek és a nagyobb cégek tenderei generálják. A bérleti díjak tekintetében a következő időszakban enyhe emelkedés várható a készülő átadások miatt.
Aréna az élen
A magyarországi kiskereskedelmi piac változásai ellenére a nyugati országokéhoz képest még mindig csak a kezdeti szakaszban jár. A főváros telítettsége miatt főleg a vidéki nagyvárosok felé fordult a befektetők.
Budapesten a bevásárló központok, outlet centerek, szakáruházak jelenlegi teljes állománya közel 650 ezer négyzetméter. Tavaly mindössze egy bevásárlóközpontot adtak át Budapesten, ez az Újbuda Center volt, ezzel az ilyen létesítmények száma 23-ra emelkedett. Az épülő legnagyobb bevásárló és szórakoztató központ a volt lóversenypályán létesülő Aréna Pláza, amelynek az év végéig kellene elkészülnie. A mérete akkora, hogy biztosan sikeres lesz - mondta Pál Erika. A jelenleg 25-100 euró közti (havi, négyzetméterenként) bérleti díj idén 10-15 euróval emelkedik Budapesten, az új szerződéseket már így kötik. Új elem lesz ezen a piacon a 20 ezer négyzetméteres Bauhaus barkácsáruház Dunakeszin, amelynek alapterülete a kétszerese az eddig itt épült áruházakhoz képest.