Egy átlagos átlag feletti gázfogyasztónak havi 50 ezer forint körül lesz a számlája

Egy átlagos gázfogyasztónak Magyarországon maximum havi 14 688 forintot kell fizetnie. Az átlagfogyasztás felettieknek körülbelüli középértéken számolva havi 50 ezer forint lesz a gázköltsége.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A gázáremeléssel az állam sem jár rosszul, hiszen havonta, csak a gázár többletköltségének áfájával számolva, körülbelül 5 milliárd forint pluszra tesz szert. A németek teljesen másként határoztak e tekintetben. Az eddigi 19 százalék helyett a kedvezményes, 7 százalékos áfakulcs alá sorolják a földgázt - jelentette be épp tegnap Olaf Scholz kancellár Berlinben.

Az áfacsökkentés “újabb lépés” az emberek terheinek csökkentését szolgáló munkában – emelte ki a kancellár sajtónyilatkozatában. Magyarországon viszont további tehernövelés a 27 százalékos áfa mellett, hogy az átlag felettiek fogyasztásának egy nagy része a rezsicsökkentésből is kiesik, hiszen bár az állami beszerzési ár ismeretlen, abban szinte biztosak lehetünk, hogy az átlag felett érkező hetes szorzó körülbelül megfelel a piaci helyzetnek.

Forrás: theice.com

Egy átlagos háztartás a kormány szerint 144 köbmétert, vagy annál kevesebb gázt fogyaszt havonta és maximum 14 688 forintot fizet. A Technológiai és Ipari Minisztérium (TIM) tájékoztatása szerint 3,5 millió háztartás kap gázt, 900 ezer többet az átlagnál. Ez azt jelenti, hogy a háztartások havonta körülbelül 504 millió köbméter gázt fogyasztanak. Innentől további hivatalos adatok híján csak tippelni lehet, valójában mi történik majd a hazai piacon. Ha úgy számolunk, hogy a 2,6 millió átlag és átlagalatti fogyasztó összességében 10 százalékot takarékoskodik a gázzal, akkor 130 köbméter jön ki havonta fejenként vagyis ők körülbelül 338 millió köbmétert fogyasztanak majd összesen.

Az átlagfelettieknek így várhatóan 166 millió köbmétert marad egy hónapban, a minisztérium szerint ez 900 ezer háztartást érint, vagyis átlagosan 184 köbmétert fogyaszt majd egy nem átlagos háztartás. Ennek pontos összege a rezsikalkulátor szerint 44 568 forint, amit inkább 50 ezer forint felé kerekítenénk bizonyos statisztikai okokból. Például a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint nem minden ingatlanban laknak, vagyis a minisztérium által közölt 3,5 millió háztartás nem mindig üzemel. Torzító tényezőt jelentenek a központi fűtéses panelházak is, amelyekben gázzal csak főznek.

Egy biztos, rendkívül izgalmas hónapok következnek rezsiszámítási szempontból. Ismerünk olyan nagy házban, ma már egyedül élő nyugdíjast, aki kiszámolta, hogy az ő összes gázköltsége télre 2 millió forint körül lesz. Így olcsóbb számára, ha a didergősebb hónapokra beköltözik egy olcsóbb hotelbe.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo