Áprilisban a fogyasztói árak 0,3 százalékkal voltak alacsonyabbak, mint egy évvel korábban, a márciusi szinthez képest pedig átlagosan 0,4 százalékkal emelkedtek a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken közölt adatai alapján. Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője szerint a mostani kilátások alapján a nyári hónapokban már a magasabbak lehetnek az árak, mint egy évvel korábban voltak.
Kiemelte, hogy a feldolgozatlan élelmiszerek árait, valamint a hatósági és energiaárakat nem tartalmazó maginfláció is gyorsult áprilisban a márciusi 1 százalékról 1,2 százalékra, ami az inflációs tényezők erősödésére utal. Hozzátette, hogy a következő időszakban a feldolgozatlan élelmiszerek drágulása átgyűrűzhet a feldolgozott élelmiszerek árába, ami felfelé hajthatja az inflációs mutatót. Az üzemanyagáraknál is inkább áremelkedés várható az olajárak növekedése miatt, ez pedig szintén emeli az inflációs rátát. A K&H Bank elemzője arra számít, hogy az éves átlagos infláció valamivel nulla százalék felett lehet az idén, decemberben pedig a 12 hónapra visszatekintő infláció mértéke meghaladhatja a 2 százalékot.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint az olajárak emelkedése és a dollár jelentős erősödése miatt az inflációra nézve mérséklődtek a lefelé mutató kockázatok. Hozzáfűzte, hogy az olajárak még így is közel 45 százalékkal maradnak el az egy évvel ezelőtti szintjüktől. A szakértő arra számít, hogy októberig 0-0,1 százalék körül mozoghat az infláció, majd az év végére bázishatások miatt 1,8 százalékra emelkedik. Az idei átlagos infláció nulla körül lehet, 2016-ban pedig 2,5 százalékos átlagos inflációval számol.
Nem az üzemanyag húzta az árakat
Barczel Vivien és Ürmössy Gergely, az Erste elemzői szerint áprilisban nem az üzemanyagáraknak volt köszönhető az infláció ütemének gyorsulása, hanem olyan termékcsoportoknak, mint például a szolgáltatások, illetve az élelmiszerek. Véleményük szerint érdemes azt is megjegyezni, hogy a tartós fogyasztási cikkek esetében évek óta először láthattuk áprilisban azt, hogy éves összevetésben drágultak a csoportba tartozó termékek.
Várakozásuk szerint idén átlagosan pedig 0% lehet az infláció. Azonban továbbra is kockázatot jelent az olajárak változása. Az elmúlt hetekben annak ellenére emelkedett az olaj ára, hogy a legfrissebb jelentések szerint továbbra is jelentősen meghaladja a kínálat a keresletet. Így, nagy az esélye annak, hogy a következő hónapokban újra az olajárak csökkenésének lehetünk szemtanúi, amely lefelé mutató nyomást helyezhet az inflációs mutatóra, ami ennek következtében a jelenleg vártnál tovább maradhat a negatív tartományban.