Ebből idén nemigen lesz drágulás

Banki elemzők szerint gyengültek a fogyasztói árak éves csökkenése felé mutató tényezők és az index, amely egyelőre a fogyasztói árak csökkenését jelzi, egyre inkább közelít az egy évvel korábbihoz képest változatlan árszinthez.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: Pixabay

Áprilisban a fogyasztói árak 0,3 százalékkal voltak alacsonyabbak, mint egy évvel korábban, a márciusi szinthez képest pedig átlagosan 0,4 százalékkal emelkedtek a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken közölt adatai alapján. Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője szerint a mostani kilátások alapján a nyári hónapokban már a magasabbak lehetnek az árak, mint egy évvel korábban voltak.

Kiemelte, hogy a feldolgozatlan élelmiszerek árait, valamint a hatósági és energiaárakat nem tartalmazó maginfláció is gyorsult áprilisban a márciusi 1 százalékról 1,2 százalékra, ami az inflációs tényezők erősödésére utal. Hozzátette, hogy a következő időszakban a feldolgozatlan élelmiszerek drágulása átgyűrűzhet a feldolgozott élelmiszerek árába, ami felfelé hajthatja az inflációs mutatót. Az üzemanyagáraknál is inkább áremelkedés várható az olajárak növekedése miatt, ez pedig szintén emeli az inflációs rátát. A K&H Bank elemzője arra számít, hogy az éves átlagos infláció valamivel nulla százalék felett lehet az idén, decemberben pedig a 12 hónapra visszatekintő infláció mértéke meghaladhatja a 2 százalékot.

Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint az olajárak emelkedése és a dollár jelentős erősödése miatt az inflációra nézve mérséklődtek a lefelé mutató kockázatok. Hozzáfűzte, hogy az olajárak még így is közel 45 százalékkal maradnak el az egy évvel ezelőtti szintjüktől.  A szakértő arra számít, hogy októberig 0-0,1 százalék körül mozoghat az infláció, majd az év végére bázishatások miatt 1,8 százalékra emelkedik. Az idei átlagos infláció nulla körül lehet, 2016-ban pedig 2,5 százalékos átlagos inflációval számol.

Na, Magyarország, mennyi lesz az annyi?
Csökkenő államadósságot és költségvetési hiányt, lassuló gazdasági növekedést, de hat százalék körüli munkanélküliséget prognosztizál az Európai Bizottság legfrissebb előrejelzése Magyarországnak. Európában is feléled az elkövetkező években a gazdaság, a növekedést az alacsony olajár és az euró leértékelődése is segíti.
Az elemző kifejtette, hogy mivel belátható időn belül az infláció nem éri el az MNB által kitűzött inflációs célt, a jegybank tovább csökkentheti, majd a jövő év végéig alacsony szinten tarthatja az alapkamatot. Suppan Gergely arra számít, hogy két lépésben júniusig 1,50 százalékra mérséklődik a most 1,80 százalékos alapkamat.

Nem az üzemanyag húzta az árakat

Barczel Vivien és Ürmössy Gergely, az Erste elemzői szerint áprilisban nem az üzemanyagáraknak volt köszönhető az infláció ütemének gyorsulása, hanem olyan termékcsoportoknak, mint például a szolgáltatások, illetve az élelmiszerek. Véleményük szerint érdemes azt is megjegyezni, hogy a tartós fogyasztási cikkek esetében évek óta először láthattuk áprilisban azt, hogy éves összevetésben drágultak a csoportba tartozó termékek.

Várakozásuk szerint idén átlagosan pedig 0% lehet az infláció. Azonban továbbra is kockázatot jelent az olajárak változása. Az elmúlt hetekben annak ellenére emelkedett az olaj ára, hogy a legfrissebb jelentések szerint továbbra is jelentősen meghaladja a kínálat a keresletet. Így, nagy az esélye annak, hogy a következő hónapokban újra az olajárak csökkenésének lehetünk szemtanúi, amely lefelé mutató nyomást helyezhet az inflációs mutatóra, ami ennek következtében a jelenleg vártnál tovább maradhat a negatív tartományban.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo