Árnövekedés volt tapasztalható az belföldi értékesítések esetében dacára annak, hogy folytatódott a februárban megindult mérséklődés és az ipari termelői árak 2004 márciusában 0,8%-kal voltak alacsonyabbak, mint egy hónappal korábban – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal gyorsjelentéséből.. A forintban mért exportértékesítéseknél 1,8%-os csökkenést mértünk, ez csaknem megegyezik a forintárfolyam-változás mértékével. A 2003 márciusához viszonyított 12 havi árváltozás a termelői árak összességében 3,2%-os emelkedést jelzett, ezen belül a belföldi értékesítéseknél 7,3%-kal nőttek az árak, az exporté gyakorlatilag szinten maradt (–0,1%).
Az év első negyedévében az iparitermelőiár-növekedés átlagosan 4,3% volt, a belföldi értékesítések árszintje 7,2%-kal, az exporté 2,1%-kal emelkedett az előző év első negyedévéhez viszonyítva. A belföldi értékesítésekmárciusi 0,5%-os áremelkedésének hátterében a feldolgozóipari ágazatok 0,7%-os átlagos árnövekedése áll, amit elsősorban – a világpiaci árnövekedéssel összefüggésben – a kőolaj-feldolgozásban mért 6,6%-os áremelkedés indukált. Ennek következtében a vegyipari ágazatok árszintje összességében 2,5%-kal haladta meg az előző havit: a vegyi anyagok és termékek esetében 0,5%-kal nőttek, a gumi- és műanyag termékeknél 0,6%-kal csökkentek a havi árak. A belföldi értékesítések meghatározó részét képviselő élelmiszeriparban 0,1%-kal emelkedtek az árak, tavaly ugyanezen hónapban 0,1%-kal csökkentek. A jellemzőbb fogyasztást képviselő termékek esetében a feldolgozóipari átlagnál erőteljesebben, illetve akörül növekedett a dohánytermékek (2,5%), a keményítő, a haszonállat-eledel gyártása (1,3-1,5%), a baromfihús-feldolgozás, a malomipari termékek, valamint a sörgyártás (0,7–0,8%) árszintje, ugyanakkor jelentősebben csökkent a tejtermékeké, a cukoré és a tésztaféléké (0,8–1,8%). A feldolgozóipari átlagot meghaladó mértékben növekedett az elsősorban építőanyagokat előállító nem ásványi termékek ágazat (1,2%), továbbá a textília-, textilárugyártás (0,9%) árszintje is.
A villamosenergia-, gáz-, vízellátás ágazat 0,1%-os havi ármérséklődését a víztermelésben a nagyfogyasztóknak nyújtott árengedmény miatt csökkenő árak (2,0%) eredményezték, amely gyakorlatilag ellensúlyozta a gázgyártás, -elosztás áthúzódó árnövekedését is (0,5%).
A 12 havi áremelkedés a belföldi értékesítésben átlagosan 7,3% volt, ezen belül az ún. energiaágazatban 16,4%, a feldolgozóipari ágazatokban 4,7%, a bányászatban közel 5%. Jelentősebb árnövekedések a gázgyártás és -elosztás (34,5%), a gőz-, melegvízellátás (14,4%), a vegyianyag-, -termékgyártás (8,1%), és az élelmiszer, ital, dohány ágazatban történtek (7,2%). Továbbra sem érte el az előző évi árszintet a kőolaj-feldolgozás termékeinek belföldi árszínvonala (97,1).
A belföldi értékesítés rendeltetés szerinti csoportjainakmárciusi árváltozását – az előző hónapokhoz hasonlóan – az energiatermelő ágazatok átlag feletti (1,3%) árnövekedése jellemezte. A továbbfelhasználásra kerülő anyagok árszintje 0,5%-kal volt magasabb. A beruházási javakat 0,2%-kal magasabb áron értékesítették, mint egy hónappal korábban. A fogyasztási cikkek ára nem változott.
A forintban mért exportértékesítési árak márciusban az előző hónaphoz mérten a feldolgozóiparban átlagosan 1,8%-kal mérséklődtek, mindössze egyetlen ágazatban, a kőolaj-feldolgozásban alakult ki 100 feletti árindex (102,3). A többi ágazatban 97,5–99,8 között szóródtak az árindexek. Az ipari kivitelt meghatározó gépiparban forintban 2,0%-kal, az élelmiszer-ipari kivitelben pedig 2,3%-kal alacsonyabb árakat mértünk, mint egy hónappal korábban. A teljes iparra vonatkozóan a 12 havi árváltozás 0,1%-os, kismértékű csökkenést mutat. Az első negyedévben mért összes árnövekedés 2,1% volt 2003 első negyedévéhez viszonyítva.
Csökkenve nőttek az ipari árak
Árnövekedés volt tapasztalható az belföldi értékesítések esetében dacára annak, hogy folytatódott a februárban megindult mérséklődés és az ipari termelői árak 2004 márciusában 0,8%-kal voltak alacsonyabbak, mint egy hónappal korábban – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal gyorsjelentéséből.
Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!
Klasszis Befektetői Klub
2025. május 27. 17:00, Budapest
Véleményvezér

Donald Trump hivatalos közösségi oldalán pápának öltözve látható, sokan kiakadtak
Rossz vicc, vagy egy politikusi tréfa?

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből
Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát
Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek
Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.