A Magyar Nemzeti Bank (MNB) hivatalból piacfelügyeleti eljárást folytatott, melyben azt vizsgálta, hogy egy magánszemély egyes tőzsdei ügyletei kapcsán sérültek-e a piaci visszaélések tilalmára vonatkozó európai uniós rendelkezések (MAR).
A beszerzett bizonyítékok alapján az MNB megállapította, hogy a magánszemély a vizsgált napon – állítása szerint meghatározott összeg felszabadítása és egyéb befektetés céljából – rövid időn belül, alig egy óra alatt nagy volumenben adott el a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT) egy Prémium tőzsdei kategóriába tartozó részvényből. Bár az érintett részvény adott napi forgalma kiemelkedő volt, a magánszemély megbízásai az érintett kereskedési napon a pénzügyi eszköz teljes kereskedett mennyiségének még így is közel 40 százalékát tették ki. Mindez jelentősen csökkentette az adott papír árfolyamát.
E tevékenység alkalmas volt arra, hogy hamis vagy félrevezető jelzéseket adjon a befektetők számára az adott részvény keresleti-kínálati viszonyairól, árfolyamáról. Így sértette a pénzügyi eszközök kereskedésének tisztaságát és átláthatóságát, ezáltal a tőkepiac integritását.
Piaci manipulációt valósíthat meg valaki akkor is, ha az adott ügyletek kötésére a saját szempontjából akár racionálisnak tekinthető gazdasági cél – így jelen esetben a befektetett összeg felszabadítása – vezeti. A piaci manipuláció ugyanakkor generálisan tilos, és a szabályozás nem teszi lehetővé, hogy valaki – szubjektív szempontjait a tőkepiac többi szereplőjének a megbízható kereskedési adatokhoz fűződő érdeke elé helyezve – olyan tőzsdei ügyletet kössön, ami ugyanakkor félrevezetheti a tőkepiac többi szereplőjét a kereskedés valós volumenét vagy az árfolyamot illetően.