Bokros: a reformok kötelezők!

Bokros Lajos volt pénzügyminiszter, a Közép-Európai Egyetem vezérigazgatója szerint a reformokat folytatni kell az országban, ez nélkülözhetetlen Magyarország felzárkózásához.

Az egészségügyi reform során eljutottunk annak fordulópontjához, el kell indítani az egészségbiztosítási piac reformját - közölte Bokros a Figyelő gazdasági hetilap megalapításának 50. évfordulója tiszteletére tartott konferencián mondta csütörtökön Budapesten.

A volt pénzügyminiszter a területi kötöttségektől mentes biztosítási rendszer magyarországi megvalósítása mellett érvelt a konferencián. Véleménye szerint a biztosítók közötti verseny alapozza meg azt, hogy az egészségügyi szolgáltatások minősége javuljon, a hozzáférés kiterjedtebb legyen.

Bokros szerint az egészségügyi reform pozitív lépései közé sorolható a gyógyszerpiac liberalizálása, a gyógyszertámogatás ésszerűsítése, a vizitdíj, a kórházi napidíj bevezetése és az is, hogy az egyes orvosok felelőssége megnőtt a gyógyszerek felírásában.

A Közép-Európai Egyetem (CEU) vezérigazgatója szerint általánosságban elmondható, hogy Magyarországon azért szükséges a reformokat beindítani, mert a növekedést már nem lehet csupán fiskális stabilizációval elindítani.

A volt pénzügyminiszter szerint az adóreformot is minél előbb napirendre kell tűzni, már csak azért is, mert a környező államok az elmúlt években rendre adóreformot valósítottak meg. Ha tehát Magyarországon az adórendszer átalakítása megreformálása túl sokáig késik, az komoly versenyhátrányt okoz az országnak.

Egy kérdés kapcsán, amely a Bokros-csomag és a Gyurcsány-kormány lépéseinek összehasonlítására vonatkozott elmondta: a Horn-kormány idején az akkori stabilizációs lépések között voltak olyanok, amelyek kifejezetten a gazdasági élénkítést szolgálták, de ma már - többek között uniós tagságunk miatt - egyáltalán nem lehetne meglépni őket. Közéjük sorolta például a vámpótlék bevezetését. Bokros aláhúzta, javítani kell a gazdaságpolitika kiszámíthatóságát, s a magyarországi üzleti környezetet.

Aart Jan de Geus, az OECD főtitkár-helyettese szerint világméretekben napirendre került az ellátórendszerek reformjának megvalósítása, hisz több tagországban hasonló gondok jelentkeznek, mint Magyarországon. Azaz részben demográfiai, részben gazdasági okok miatt kell korszerűsíteni az egészségügyi rendszert, illetve a nyugellátást.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo