Ilyen spekulatív tulajdonszerzésre tudomásunk szerint nem is került sor – közölte az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség elnöke, dr. Kiss Endre. Előzőleg a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete közleményben adta tudtul: veszélyessége miatt minden lehetséges eszközzel fel fog lépni az ellen, hogy bizonyos befektetői körök spekulatív módon tulajdont, majd irányítói jogokat szerezzenek takarékszövetkezetekben.
A 159 hazai takarékszövetkezet érdekképviseleti szövetsége, az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség (OTSz) és az Országos Takarékszövetkezeti Intézményvédelmi Alap (OTIVA) szerint is fel kell lépni az ellen, hogy alapvetően tőkebefektetéssel foglalkozó személyek vagy vállalkozások szindikátusi szerződéssel tulajdonosként jelenjenek meg takarékszövetkezetekben – jelentette ki az OTSz elnöke. Dr. Kiss Endre elmondta: a hitelintézetekről és a pénzügyi vállalkozásokról szóló 1996. évi CXII. törvény (Hpt) 37. paragrafusa korlátot szab az ilyen spekulatív tranzakcióknak, és az OTSZ tudomása szerint szindikátusi szerződéssel egyetlen takarékszövetkezetben sem tudtak tulajdonrészt szerezni főként tőkebefektetéssel foglalkozó magánemberek vagy cégek. Ez is azt bizonyítja, hogy jogsértés, visszaélés nem történt, kár nem keletkezett a takarékszövetkezeti integrációban részt vevő 159 pénzintézet közül egyben sem. Ebből pedig az is következik, hogy nem érte, mert nem is érhette kár a takarékszövetkezetek tagságát, ügyfeleit és betéteseit sem.
Az OTSz álláspontjával egybecseng a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) szeptember 2-án kelt, és az MTI által 3 nap múlva ismertetett közleménye is – tette hozzá Dr. Kiss Endre elnök. A PSZÁF közleménye ugyanis szó szerint úgy fogalmaz, hogy a felügyelet „törekvéseket tapasztalt” arra, hogy „egyes, alapvetően tőkebefektetéssel foglalkozó személyek, vállalkozások, befektetői körök szindikátusi szerződéseken keresztül részjegy-szerzéssel, tulajdonosként lépjenek be a takarékszövetkezetekbe.” A közlemény tehát nem megtörtént tranzakciókat említ, hanem csak kísérletekre utal. Dr. Kiss Endre elnök mégis kijelentette: az OTSZ a figyelmeztetésért köszönettel tartozik a PSZÁF-nak, de nem csak neki.
Elismerés jár a takarékszövetkezeti integráció belső ellenőrző szervezetének, az intézményvédelemmel foglalkozó OTIVA-nak is, amiért szűrőrendszerén az ilyen ügyeskedések helyszíni ellenőrzés nélkül is fennakadnak. Az OTIVA „belső ellenőrként” egyébként évente 70–80 takarékszövetnél még átfogó revíziót is tart, és a korábban ellenőrzött pénzintézetekben egyetlen olyan ügyre sem derült fény, mint amire a PSZÁF közleménye utal. A PSZÁF és takarékszövetkezeti integráció kapcsolata különben egyre jobb, az ellenőrzési tevékenység pedig egymásra épül, és mindez azt a kölcsönös érdeket szolgálja, hogy biztonságos legyen a bankszektor ennek a speciális részének a működése.
Az OTSz elnöke reméli, hogy töretlen marad a tagság, az ügyfelek és a betétesek folyamatosan növekvő bizalma a takarékszövetkezetek iránt. Ez abban is kifejeződik, hogy az elmúlt 5 évben 4,5%-ról 6%-ra nőtt a piaci részarányuk.
A gazdálkodás sikerességének igazolására Dr. Kiss Endre azt is elmondta: a takarékszövetkezeti szektor mérleg-főösszege 2004. június végén 818,7 milliárd forintot ért el, vagyis 21 %-kal volt magasabb az előző év hasonló időszakánál, a decemberi auditált adatokat pedig 6,2 %-kal haladta meg. Mindkét adat kedvezőbb az előző évi hasonló értékeknél, ami 2003-ban 18,5 % illetve 3,7 % volt. A mérleg-főösszeg abszolút értékű növekedése 2003 és 2004 júniusa között 142,3 milliárd forintot tett ki, ami lényegesen magasabb az előző időszak 105,6 milliárd forintos növekedésénél. 2004 júniusában az egy takarékszövetkezetre jutó mérleg-főösszeg több mint 1 milliárd forinttal növekedve 5,2 milliárd forintot ért el. Egy takarékszövetkezetre a fenti időpontban 343,1 millió forint saját tőke jutott, ez több mint 60 millió forinttal magasabb az egy évvel korábbinál. Az adatok nyilvánosságra hozatala kapcsán Dr. Kiss Endre kijelentette: az OTSZ abban érdekelt, hogy a takarékszövetkezeti szektor jogszerű, biztonságos és eredményes működése a szükséges állami és civil kontroll mellett valósuljon meg.
Biztonságosan gazdálkodnak a takarékszövetkezetek
Egyetlen takarékszövetkezetben sem történt jogsértés, és kár sem keletkezett, mert a hitelintézetekről és a pénzügyi vállalkozásokról szóló törvény megakadályozza, hogy alapvetően tőkebefektetéssel foglalkozó személyek vagy vállalkozások szindikátusi szerződéssel tulajdonosok legyenek takarékszövetkezetekben
Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!
Találkozzunk személyesen!
2024. november 21. 16:00 Budapest
Véleményvezér
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben
Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát
Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba
Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
A Jobbik volt elnöke megerősítette Magyar Péter állítását, hogy a Fidesz titkosszolgálati eszközöket is használ az ellenzék lejáratására
Régi-új szereplő jelent meg a belpolitikai porondon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten
Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt
A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.