Az új kormánynak a második félév már jó lehet

A GKI Gazdaságkutató Zrt.-nek az Erste Bank együttműködésével készült előrejelzése szerint a magyar gazdaság 2009 őszén a visszaesés mélypontján van, ehhez képest a IV. negyedévben már minimális növekedés várható, Idén összességében 6-7%-os visszaesés, jövőre stagnálás körüli állapot várható.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A külső egyensúly látványosan javul, a belső pedig megfelel a nemzetközi követelményeknek. A magyar gazdaság 2009-ben nem vesz igénybe külső nettó finanszírozási forrást (mert a felvett hiteleket vagy a devizatartalék növelésére, vagy korábbi hitelek visszafizetésére fordítja). Magyarország külfölddel szembeni nettó adóssága 2010-ben érezhetően csökkenni fog. Az államháztartás hiánya európai összehasonlításban már idén is kedvező, jövőre pedig egyike lehet a legkedvezőbbeknek.

Ismeretlen gazdaságpolitika

A magyar gazdaság 2010. évi fejlődése főleg a világméretű kilábalási-konszolidációs folyamat függvénye. A gazdaságra természetesen hat a jelenlegi kormányzat ismert (egyensúlyvédő és hitelességet építő), illetve az országgyűlési választásokat követően felálló kormány egyelőre ismeretlen gazdaságpolitikája is. Mivel azonban a pénzpiac világossá tette, hogy csökkenő államadósság-rátát, illetve mérséklődő külföldi adósságot, vagyis összességében legfeljebb nagyon mérsékelt külföldi forrásbevonást hajlandó finanszírozni, a jelenlegitől makrogazdasági hatásaiban lényegileg eltérő gazdaságpolitika tartósan aligha valósítható meg, miközben a részletek változtatásában az új kormány lehetőségei szinte végtelenek.

A magyar gazdaság 2010-ben az EU egészéhez hasonlóan stagnálni fog. Az előző év azonos időszakához képest a II. félévtől várható (szerény) növekedés. A mezőgazdaságban a 2008. évi csúcs és az ehhez viszonyított 2009. évi visszaesés után átlagos időjárást feltételezve stagnálás várható. Az építőipar a növekvő EU-forrásokból finanszírozott infrastrukturális fejlesztések révén a leggyorsabban fejlődő ágazat lesz 6% körüli termelés-növekedéssel. Az iparban a lassan javuló exportlehetőségek és a belföldi kereslet minimális bővülése révén 2-3% körüli növekedés várható. A szolgáltatásokban - a még némi visszaesés elé néző pénzügyi és ingatlanszektor kivételével - ugyancsak stagnálás valószínűsíthető.

Keresetek, megtakarítások, euróárfolyam

A lakosság fogyasztása érdemben nem változik. A bruttó keresetek - az szja-csökkentésre is tekintettel - várhatóan csak 1%-kal nőnek. A nettó keresetek azonban a módosuló szja-szabályok következtében 7-7,5%-kal emelkednek, ami a reálkeresetek kb. 3%-os növekedését eredményezi. A reáljövedelmek nagyjából stagnálnak, mivel a munkanélküliek támogatása az idő előrehaladtával csökken, a családtámogatások nominálisan sem nőnek, egy részük az adóalap (nem adózó) részévé is válik, a nyugdíjak reálértéke pedig a 13. havi nyugdíj teljes megszűnése miatt csökken. A lakosság hitelhez jutása könnyebbé válik, de magatartása óvatos lesz. A nettó megtakarítási ráta 5% környékén marad. A munkanélküliségi ráta éves átlagban az ideivel megegyező, 9,8%-os lesz. A foglalkoztatás mélypontja 2010 I. negyedévében várható.

A forint árfolyama 2010 I. félévében a választások okozta bizonytalanság miatt a 2009. II. félévre jellemző 270 forint/euró környékén marad, majd a pénzpiac és a nemzetközi szervezetek által támogatott gazdaságpolitika esetén a II. félévben 260 forint/euróra erősödhet. Folytatódhat a jegybanki alapkamat csökkentése is.

A GKI Gazdaságkutató Zrt. prognózisa a magyar nemzetgazdaság 2009-2010. évi folyamatairól

  

2008.

2009.

I-VIII. hó

2009

2010

(előrejelzés)

A GDP volumenindexe (%)

100,6

92,8*

93,5

100

Az ipari termelés indexe (összehasonlító áron, %)

98,9

78,2

84

103,5

Nemzetgazdasági beruházások indexe (összehasonlító áron, %)

97,0

94,0*

95

106

Az építési-szerelési tevékenység indexe (összehasonlító áron, %)

94,9

96,9

95

106

A kiskereskedelmi forgalom volumenindexe (%)

98,2

96,3**

96

100

A kivitel változása (folyó áron, euróban, %)

105,6

76,0

86,5

104

A behozatal változása (folyó áron, euróban, %)

105,6

69,9

80

106,5

A külkereskedelmi mérleg egyenlege (milliárd euró)

-0,2

2,8

4,5

3,0

A folyó fizetési és tőkemérleg együttes egyenlege (milliárd euró)

-6,5

0,6*

0

-0,5

Az euró átlagos árfolyama (forint)

251,2

283,8***

280

265

Az államháztartás hiánya (pénzforgalmi szemléletben, helyi önkormányzatok nélkül, milliárd forint)

909

1059***

1000

870

A bruttó átlagkereset indexe

107,5

101,3**

102

101

Fogyasztói árindex

106,1

103,9***

104,2

103,5

Fogyasztói árindex az időszak végén (tavalyi azonos hónap=100)

103,5

104,9***

105,3

103

Munkanélküliségi ráta az időszak végén (%)

8,0

9,9****

10,5

9,8

    * 2009. I. félév
** 2009. I-VII. hó
*** 2009. I-IX. hó
**** 2009. VI-VIII. hó
A tényadatok forrása: KSH, MNB, PM 

Kamat és kockázat
Biztosra veszik a magyar jegybank hétfői, fél százalékpontos kamatcsökkentését a londoni City felzárkózó piaci elemzői, a további magyarországi pénzügypolitikai enyhítés mértékéről és időzítéséről azonban eltérnek az előrejelzések. Az agresszív kamatcsökkentés folytatódását jósló nagy londoni házak között van a Barclays Capital, amely szerint az "egészen biztosnak tűnő" hétfői fél százalékpontos csökkentés után az MNB minden hónapban további fél százalékpontos csökkentéseket hajt végre, egészen addig, amíg a jelenleg 7,50 százalékos alapkamat februárban 5 százalékra nem mérséklődik. A Barclays Capital szerint elképzelhető, hogy a magyar jegybank decemberben és/vagy januárban szünetet tart, és csak akkor folytatja a monetáris enyhítést, amikor a teljes kosárra számolt infláció erőteljesebben csökkenni kezd. Ebben az esetben a jövő év második negyedére tolódhat át az 5 százalékos kamatszint elérése, de a 6 százalékos "történelmi küszöb" ezzel együtt is átléphető - jósolják a ház londoni elemzői.
Kockázatok
A cég szerint azonban e forgatókönyv "nyilvánvaló kockázata" a forint potenciális árfolyam-kilengése. Ezzel kapcsolatban a bankcsoport elemzői három fő rizikótényezőt neveznek meg: a 2010 tavaszán esedékes választásokat, a lettországi vagy az ukrajnai problémák okozta esetleges térségi szintű piaci kilengéseket, valamint annak lehetőségét, hogy a fejlett gazdaságok jegybankjai a vártnál korábban és agresszívabb mértékben kezdenek pénzügypolitikai szigorításba.
Infláció 3 százalék alatt
A Barclays Capital elemzői ugyanakkor kiemelik, hogy a magyarországi inflációs ütem 2010 végére várhatóan az MNB 3 százalékos célja alá csökken, emellett továbbra is mérséklődik a forint volatilitása, és szűkül a magyar szuverén adósságra köthető határidős törlesztésbiztosítási csereügyletek (credit default swaps, CDS) felára is.

Véleményvezér

Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo