Az OMV megeszi a Molt?

Kedd délelőtt felfüggesztették a Mol-papírok kereskedését a budapesti tőzsdén, miután az OMV bejelentette, hogy részvényeként 32 ezer forintért felvásárolná a magyar olajcéget. A Mol menedzsmentje valószínűleg nemet mond és folytatja saját részvény vásárlását, hogy megakadályozza a fúziót. A kormány nem szól bele, bár készül a "lex Mol-ként" megismert törvényjavaslat a stratégiai cégek megvédésére. Minden a részvényeseken múlik...

"Kilencmilliárd euró áll készenlétben az OMV-Mol egyesülés finanszírozására" - mondta  Wolfgang Ruttenstorfer, az OMV vezérigazgatója sajtókonferenciájánn, miután a cég kora reggel bejelentette: a Mol részvényei 20,2 százalékának birtokában "olyan helyzetben van", hogy kész vételi ajánlatot tenni a Molra, részvényenként 32.000 forintért.

A vezérigazgató jelezte, hogy  ismételten megkeresték mind a magyar  kormányt, mind a Mol vezetését, de egyelőre sehonnan nem kaptak olyan választ, ami a korábbi elutasításhoz képest pozitívabb véleményt tükrözne. Arra a kérdésre, hogy személyesen Gyurcsány Ferenc miniszterelnökkel tárgyaltak-e, a vezérigazgató nem adott választ. Az OMV a magyar kormány előtt is nyilvánvalóvá akarja tenni, hogy egyenlő felek összeolvadását szeretnék elérni, amin mindenki csak nyerhet.

Ami pedig a 9 milliárd euró szindikált hitelt illeti, elmondta, hogy az általa meg nem nevezett bankok az után mutattak készséget az egyesülés finanszírozásra, hogy az OMV európai és amerikai roadshow keretében megvizsgálta, hogyan fogadnák a befektetési alapok az egyesülés lehetőségét.

Brüsszel, Gazprom

Arra a kérdésre, hogy Brüsszel mit szól az egyesüléshez és a magyar fél ellenkezéséhez, elmondta: az OMV szigorúan tartja magát az európai előírásokhoz. Emlékeztetett arra, hogy Brüsszel korábban az úgynevezett aranyrészvény ellen foglalt állást. (Bár a magyar államnak nincs aranyrészvénye a Mol-ban, a kijelentés minden bizonnyal a kormánybefolyást ellenző brüsszeli álláspont példaértékét idézte.)

Arra a kérdésre, hogy az orosz Gazprom növekvő agresszivitására válasz-e az OMV akvizíciós terve, Wolfgang Ruttenstorfer azt válaszolta: nem akarja csak a Gazpromot kiemelni a sok lehetséges versenytárs közül. Megjegyezte, hogy a Lukoil, a Rosznyeft, a kazah olajtársaság, a volt Szovjetunió országaiban működő olajtársaságok komoly versenytársak, és Nyugat-Európában is sok komoly cég szeretne ebben a régióban terjeszkedni. Az egyesülés a résztvevőknek jobb versenyfeltételeket biztosítana - mondta Wolfgang Ruttenstorfer.

Rendkívüli közgyűlés

Miró József, az ERSTE Bank elemzője szerint a Mol részvényesei döntenek majd arról, hogy az OMV-vel képzelik-e el a jövőt, vagy hisznek a Mol menedzsmentjének.  Az elemző szerint a kérdést az fogja eldönteni, hogy a Mol menedzsmentje, illetve az OMV meg tudja-e győzni a részvényeseket arról, ki tud nagyobb értéket teremteni a részvényesek számára.#page#

A szakértő arra számít, hogy az OMV hamarosan rendkívüli közgyűlés összehívását fogja kezdeményezni a Molnál. Az OMV jól felkészült, komplett stratégiája van a jövőre nézve, amelynek néhány részletét már le is tette az asztalra. Korábban a Mol menedzsment is előállt a 2010-ig szóló növekedési terveivel, ami nem volt túl meggyőző, de azóta változott a cég, és ez alapján változhat a menedzsment stratégiája is - fejtette ki az ERSTE elemzője. 

Tapaszti Attila, a Takarékbank elemzője szerint az egyik lehetséges variáció, hogy a Mol menedzsment továbbra is elutasítja az OMV ajánlatát, és további saját részvény vásárlásokba kezd, hogy elérje az 50 százalékos kontrollt. (Jelenleg a Mol különböző konstrukciókban több mint 40 százaléknyi részvényt ellenőriz).

A másik szcenárió szerint közelednek az álláspontok az OMV és a Mol menedzsmentje között, és a Mol a korábbi kommunikáció ellenére, mégis hajlandó valamiféle megegyezésre az OMV-vel. Ebben az esetben a 32 ezer forintos vételi ár lehet a kiindulási alap - mondta az elemző.  Az OMV-nek azonban szüksége van arra, hogy a Mol független részvényesei őt támogassák, és ennek hatására a Mol igazgatósága hajlandó legyen az együttműködésre.

Egyelőre a piac várja a további híreket, és kulcskérdés lesz a Mol reakciója. Az OMV ajánlata azonban mindenképpen az árfolyamemelkedés irányába hat - fejtette ki Tapaszti Attila. Az elemző elmondta azt is, hogy az OMV részvények árfolyama 3-4 százalékos mínuszban is volt délelőtt a bécsi tőzsdén, ami azt mutatja, hogy az ottani részvényesek egyelőre nem állnak pozitívan az ajánlathoz a sok kérdőjel miatt.

A kormány kivár

A kormányszóvivő szerint egy piacgazdaságban a kormánynak nem dolga kommentálni egy tőzsdei ügyletet, ha az a jogszabályoknak mindenben megfelelően zajlik. Daróczi Dávid erről azt követően nyilatkozott az MTI-nek kedden, hogy a OMV bejelentette: a Mol részvények 20,2 százalékának birtokában "olyan helyzetben van", hogy kész vételi ajánlatot tenni a Molra, részvényenként 32.000 forintért.

Daróczi Dávid emlékeztetett arra, hogy a kormány korábban két dolgot jelzett: egyrészt azt, hogy az osztrák vállalat addigi akcióit barátságtalan lépésnek, ellenséges felvásárlásnak tekinti. Másrészt azt, hogy több más európai uniós tagállamhoz hasonlóan fontosnak tartja, hogy a lakosság ellátása szempontjából stratégiai jelentőségű vállalatok esetében legyen a közösségi jogszabályokkal teljes összhangban lévő lehetősége a kontrollra, ha az adott vállalatban egy külföldi állam próbál befolyást szerezni.

Ez utóbbit tekintve nem változott a kormány álláspontja; az ezt a célt elérni hivatott törvényjavaslat pedig már az Országgyűlés döntésére vár - közölte a kormányszóvivő.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo