A cégek javuló helyzetére és várakozásaira utal az MKIK Gazdaság és Vállalkozáselemző Intézet május 17-én közzétett vállalati konjunktúra vizsgálata. A megkérdezett cégek 30%-a az iparba, 13%-a az építőiparba, 26%-a a kereskedelembe és az idegenforgalomba, 5%-uk a szállításba és 26%-uk az egyéb szolgáltató szektorba tartozik. A válaszadók 51%-a foglalkoztatott kevesebb, mint 10 főt, 28%-uknál a létszám 10 és 49 fő közé, 15%-uknál 50 és 249 fő közé esik, és 6,1%-uk létszáma meghaladja a 249 főt. A cégek javuló helyzetére és várakozásaira utaló adathoz az MKIK GVI hozzáteszi, hogy a javuló tendencia eléggé törékeny és lassú pozitív változást sejtet.
Az október óta tartó tendenciaváltás egyértelmű jele az is, hogy csökkent a cégek üzleti döntéseit befolyásoló bizonytalanság. A konjunktúra mutató értéke a legmagasabb az iparban és az építőiparban, alacsonyabb a szolgáltatásoknál, az utóbbin belül legalacsonyabb a szállításban és némileg javult az idegenforgalomban. A legnagyobb különbséget a cégek tulajdonosi típusai között lehet megfigyelni: a részben, vagy egészben külföldi tulajdonban lévő cégeknél jóval magasabb értéket kaptak, mint a tisztán magyar tulajdonban lévőknél Radikálisan javultak a részben külföldi tulajdonban lévő cégek várakozása a legutóbbi felvétel (2003 október) óta. A nagy cégek, valamint a mikrovállalkozások kilátásai javultak, míg a közepes cégeké némileg romlott az elmúlt félévben
A GVI konjunktúra mutató részletesebb vizsgálata szerint a magyar üzleti szektor javuló kilátásai az exportáló cégekhez köthetők: e cégcsoportban figyelhető meg 2003 első negyedéve óta folyamatos javulás. A régiók közül a nyugati, a közép-dunántúli, valamint az alföldi cégeinek kilátásai javultak, míg Észak-Magyarországra továbbra is a romló kilátások a jellemzőek. A konjunktúra mutató javulása leginkább a beruházási aktivitás növekedéséhez, a vállalat jelenlegi jövedelmi helyzetének a korábbaktól pozitívabb megítéléséhez kapcsolódik Óvatosságra ad okot, hogy a jelenlegi üzleti helyzet tekintetében megállt a korábbi javuló tendencia, és a várható jövedelmezőség esetén tovább folytatódott a várakozások rosszabbodása. A várható létszám – azaz a cégek várható munkaerő-kereslete – esetében némi növekedés valószínűsíthető, azaz megállt a munkaerő kereslet radikális csökkenésének Különösen a részben külföldi tulajdonban lévő cégek létszámbővítési szándékai váltak határozottabbá, míg a többségében külföldi tulajdonban lévőknél erőteljes csökkenés látszik: újra visszafogottabbá váltak szándékaik e téren. A külpiaci helyzet bizonytalanságát, a magyar exportáló cégek legfontosabb partnerének számító német gazdaság ingatagságát jelzi, hogy a rendelésállományon belül erőteljesen romlott a várható export rendelésállomány megítélése, míg a belföldi rendelésállományra továbbra is a változatlanság jellemző.
Az MKIK GVI: kisebb a bizonytalanság, rosszabbodik a jövedelmezőség
Javuló, de törékeny tendenciát jelez a MKIK Gazdaság és Vállalkozáselemző Intézet konjunktúra indexe. Az elemzés szerint a külföldi, illetve vegyes tulajdonú cégek kilátásai a kedvezőbbek. Figyelmeztető jel, hogy a várható jövedelmezőség esetén tovább folytatódott a várakozások rosszabbodása.
Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!
Klasszis Befektetői Klub
2025. május 27. 17:00, Budapest
Véleményvezér

Donald Trump hivatalos közösségi oldalán pápának öltözve látható, sokan kiakadtak
Rossz vicc, vagy egy politikusi tréfa?

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből
Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát
Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek
Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.