Az ipari termelés 2004 októberében 5,7%-kal, munkanaphatástól megtisztítva 8,4%-kal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva. A termelés volumene az év első tíz hónapjában 8,5%-kal magasabb volt, mint az előző év azonos időszakában. Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel is kiigazított ipari termelési index októberben 1,8%-kal emelkedett.
Az ipari termelésnek az előző év azonos időszakához viszonyított növekménye továbbra is teljes egészében az export teljesítményéből származik. 2004 első tíz hónapjában az ipari export 17,1%-kal, októberben 11,8%-kal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva. Az idei exportteljesítmény mintegy kétharmadát a feldolgozóipar két alága adta. A január-októberi időszakban a feldolgozóipar legnagyobb exportőrének számító, a feldolgozóipari kivitel több mint 42%-át képviselő villamos gép, műszer gyártásának exportvolumene 26,3%-kal bővült. A feldolgozóipari export másik meghatározó alága, a feldolgozóipari kivitelből 22%-kal részesülő járműgyártás 13%-kal növelte külpiaci eladásait.
Az ipar január-októberi belföldi értékesítése az előző év azonos időszakához viszonyítva 0,9%-kal csökkent.
2004 első tíz hónapjában a feldolgozóipari termelés 9,9%-kal haladta meg az előző év azonos időszakit. 2003-ban ugyanekkor alacsonyabb, 5,9%-os volt a volumenbővülés.
2004. októberben a feldolgozóipar termelése 5,7%-kal, a bányászaté 8,8%-kal nőtt 2003 azonos hónapjához képest. A villamosenergia-, gáz-, gőz- és vízellátás teljesítménye 3,8%-kal emelkedett.
Az ágazatok közül a legnagyobb mértékben, 24,6%-kal a feldolgozóipari termelés egyhetedét kitevő járműgyártás volumene nőtt, ez teljes mértékben az exportértékesítés kedvező alakulásának eredménye. A feldolgozóipari termelés mintegy harmadát képviselő villamos gép, műszer gyártása jelentősen, 15,6%-kal emelkedett. A legnagyobb súlyú alág kiemelkedő teljesítményéhez elsősorban a híradás-technikai fogyasztási cikkek átlagon felüli exportértékesítése járult hozzá. Hasonlóan az előző hónaphoz, a feldolgozóipari termeléshez mintegy 9%-kal hozzájáruló fémalapanyag, fémfeldolgozási termék gyártásának volumene csupán 1%-kal haladta meg az előző év azonos időszakit, amihez a magas bázisszint is hozzájárult.
Kismértékű visszaesés figyelhető meg a gép, berendezés gyártása (1,1%), a gumi-, műanyag termék gyártása (2,1%), valamint a vegyi anyag, termék gyártása (2,2%) alágakban. A feldolgozóipari termelés több mint egyhetedét képviselő élelmiszer-, ital- és dohánygyártás vovolumene 4,1%-kal csökkent. Az alág termelésének visszaesésében továbbra is az EU-csatlakozást követő megváltozott szabályozórendszer (importvám, exporttámogatás megszűnése) játszik szerepet. Az ágazatok közül legnagyobb mértékben, 23%-kal a kis súlyú bőrtermék-, lábbeligyártás termelése maradt el az egy évvel korábbitól.
2004 októberében a megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új megrendelése 17,4%-kal nőtt. 2003 azonos időszakához viszonyítva az új exportrendelések számottevően, 23,7%-kal emelkedtek, az új belföldi megrendelések ezzel szemben 5,9%-kal csökkentek. Az összes rendelésállomány 18,2%-kal haladta meg a tavalyi bázis szintjét.
Az egy főre jutó ipari termelés a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozások körében az év első tíz hónapjában - 2,4%-os létszámcsökkenés mellett - 11,4 %-kal volt magasabb, mint 2003 azonos időszakában.
Az előző év azonos időszakához képest az ipari termelés 2004 első tíz hónapjában Magyarország minden régiójában nőtt. A legnagyobb mértékű volumennövekedés az észak-magyarországi (13,8%), valamint a közép-dunántúli régióban figyelhető meg (13%).