Az év közepétől csökkenhet az infláció

Az infláció emelkedik – tényállításhoz teszi hozzá a GKI Gazdaságkutató Rt.: - átmenetileg. A GKI előrejelzése szerint az év eleji adatok is alátámasztják, hogy folytatódik a gazdasági növekedés tavaly ősszel elkezdődött export- és beruházás-vezérelt gyorsulása és az egyensúly némi javulása. Az Ecostat pedig a korábbi éves szintű növekedés előrejelzését felfelé korrigálta, 2004-ben Magyarországon a GDP bővülési üteme átlagosan elérheti a 3,5 százalékot. Az Ecostat prognózisa szerint 2004-ben az éves fogyasztói árindex 6,5 százalék lehet, a GKI az év végére 6 százalék körül várja az inflációt.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az ipar kivitele – olvasható a GKI Gazdaságkutató Rt.-nek az Erste Bank együttműködésével készült előrejelzésében - a januárban 18,7 százalékkal nőtt, miközben belföldi értékesítése 3,6 százalékkal csökkent. Több mint 25 százalékkal emelkedett a villamos gépek és műszerek gyártása, főleg a híradástechnikai cikkek exportja révén. Csaknem 4 százalékkal csökkent az energiatermelés - a melegebb időjárás hatására -, s a textilipar, az élelmiszeripar - ezen belül a dohányipar - valamint különösen a bőr- és cipőipar teljesítménye. Az építőipari termelés nagy bővülésében szerepe volt a kedvező januári időjárásnak is.

Januárban a népesség nagyobb hányada jelent meg a munkaerőpiacon, mint egy éve, a foglalkoztatottak és a munkanélküliek száma is nőtt. A munkanélküliségi ráta a november-januári átlaghoz képest 0,2 százalékponttal emelkedett. A 15-24 éves fiatalok aránya az összes munkanélküli mintegy ötöde, a korcsoport munkanélküliségi rátája 13,4%. A versenyszférában valamivel többen, a költségvetési szektorban kevesebben dolgoztak, mint egy éve. A bruttó keresetek 8,1 százalékkal, a nettó bérek 7 százalékkal, a reálkeresetek 0,4 százalékkal voltak magasabbak, mint tavaly januárban. Ezen belül a költségvetési szektorban 6,6 százalékkal, a versenyszektorban 10,5 százalékkal nőttek a bérek.

A külkereskedelmi és a folyó fizetési mérleg hiánya januárban - 2003. utolsó negyedévéhez hasonlóan - kisebb volt, mint egy évvel korábban. Különösen örvendetes a kivitel magas szintje. Idén - főleg a beruházási fellendüléshez kapcsolódóan - a külkereskedelmi hiány még emelkedni fog, ezt azonban ellentételezheti az idegenforgalmi aktívum bővülése.

A következő hónapokban az áremelkedés még 7% fölött lesz, az év végére azonban ismét 6% körül várható. A gyorsulást főleg a forgalmi adók és a szabályozott (például energia-) árak éveleji emelése okozta. Az infláció csökkenése a magas bázis mellett a jövedelem-növekedés lassulásának és az EU-csatlakozással tovább erősödő versenynek lesz köszönhető. Ez utóbbi különösen az élelmiszerek körében lesz jellemző.

A jegybank, ha egyelőre inkább szimbolikusan is, de csökkentette az alapkamatot. További kamatmérséklés várható, miközben a forint viszonylag erős marad.


A honi nagycégek megkérdezésén alapuló Ecostat-előrejelzés ugyancsak javulást mutat: a márciusi "TOP-100 konjunktúra index" 52 százalék. A 2003. évi konjunktúra indexek alakulására a múlt évi három pénzügyi spekulációs rohamhoz kapcsolódó bizalomvesztés nyomta rá bélyegét. A rövidtávú üzleti várakozásokat összegző mutatók tendenciája az elmúlt félévben emelkedő, együtt mozog a reálgazdaság teljesítményének pozitív változásával.

A nagyvállalati kör utóbbi hónapokban tapasztalt bizalomerősödése összefügg a világgazdaság tartósnak ígérkező fokozatos fellendülésével. A külföldi piacok változásától erősen függő magyar gazdaságban 2003 második félévében a bruttó nemzeti termék gyorsuló ütemben nőtt, az ipari termelés éves szinten több mint kétszerese lett a GDP növekedésének. A második félévben a növekedésben komoly szerepet játszott az export és az üzleti beruházások bővülése.

Az idén a nemzetközi konjunktúra és a javuló rendelésállomány tükrében a hazai gazdaság kilátásai kedvezőbbek a korábbinál, idén a fejlődés motorja az üzleti szféra fejlesztései és a kivitel bővülése lesz. A kormányzati programok, kiadás racionalizálási tervek végrehajtása mellett van esély az államháztartási hiány mérséklésére és a külkereskedelmi deficit kézben tartására.

A multinacionális vállalatok gazdasági várakozásai 2004 első negyedévében erősödő optimizmust tükröznek, a cégek különösen a nemzetgazdaság lehetőségeire tekintetnek a korábbinál nagyobb derűlátással. A januári és februári makrogazdasági adatok a hazai gazdaság teljesítményének fokozatos javulását mutatják, a pesti tőzsdeindex március első felében történelmi csúcspontjára jutott, a forint euróval szembeni árfolyama tíz havi rekordszintre erősödött.

Az ECOSTAT korábbi éves szintű növekedés előrejelzését felfelé korrigálta, 2004-ben Magyarországon a GDP bővülési üteme átlagosan elérheti a 3,5 százalékot.A magyar gazdasági folyamatokban háromnegyed éve kimutatható trendváltás nyomán javul a külső egyensúly, a gazdaság dinamizálódik. A külpiaci kereslet bővülése és a január-február havi forint árfolyam gyengülése valamennyi termékcsoport külkereskedelmére élénkítően hatott, az export növekedési üteme meghaladta az import növekedését. Kedvezően értékelhető, hogy 2004-ben lefékeződik a bérkiáramlás üteme és a lakossági fogyasztás. 2004-ben a költségvetési kiadások elkerülhetetlen és következetes csökkentésétől az egyensúly javítása, Magyarország kedvezőbb megítélése, a tőkebefektetők növekvő érdeklődése várható. A nagyvállalatok rövidtávú fejlesztési elkötelezettségét összegző mutatók tendenciája korábban szerény mértékben emelkedett, az utolsó félévben – erőteljes ingadozás mellett – stagnált. A TOP-100 nagyfokú bizonytalansága ellentmond a tavalyi tényadatoknak, amelyek egyértelműen az üzleti szféra fejlesztéseinek élénkülését jelezték. A kedvező tendenciák – és szerkezeti változás – folytatódása 2004-ben reális várakozás. Az Ecostat előrejelzése szerint a beruházások növekedésének üteme az ideinek kétszerese, azaz 6-7 százalék lehet.

Január-februárban az egy évre visszatekintő infláció a várakozásoknak megfelelően jelentősen emelkedett. A pénzromlást az adókulcsok emelése, az energia és élelmiszer árak növekedése idézte elő. A következő hónapokban az infláció fokozatos emelkedése, a második félévben mérséklődése várható. Az Ecostat prognózisa szerint 2004-ben az éves fogyasztói árindex 6,5 százalék lehet.

Véleményvezér

Sok nagy okos már világháborút lát

Sok nagy okos már világháborút lát 

Az orosz ballisztikus rakéta bevetése egy teszt volt.
Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat

Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat 

A büntetés mértéke nevetséges.
Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo