A tavalyi tusványosi előadásában Orbán Viktor egy új fogalmat vezetett be. E szerint világrendszerváltás folyik, aminek eredményeként Ázsia lesz a világ új központja.
Ázsiában lesz, vagy talán már ott van a legtöbb pénz, ott lesznek a legnagyobb pénzügyi alapok, ázsiaiak lesznek a világ legnagyobb vállalatai, ott lesznek a legjobb egyetemek, a világ legjobb kutatóintézetei, legnagyobb tőzsdéi, ott lesz vagy már most ott van a legfejlettebb űrkutatás és a legfejlettebb orvostudomány.
Az Orbán Viktor által elképzeltekkel ellentétben az USA gazdasági fölénye továbbra is megkérdőjelezhetetlen. A céges árbevételeket tekintve az első helyen a Walmart áll, amely Amerika legnagyobb kiskereskedője és magánfoglalkoztatója.
A Walmart minden órában közel 74 millió dollár bevételt generál, átlagosan heti 255 millió boltlátogatással globális ügyfélkörében. Az Egyesült Államok a teljes értékesítés 68 százalékát adja, a belföldi bevételek pedig 36 százalékkal nőttek 2019 óta.
Az Amazon következik a sorban, 574,8 milliárd dolláros bevétellel. Az elmúlt öt évben az Amazon bevételei több mint kétszeresére nőttek a számítási felhő szolgáltatásoknak, az Amazon Prime-nak és a hirdetési bevételeknek köszönhetően. 2025-ben az Amazon azt tervezi, hogy az Egyesült Államokban lévő online piacterén járműveket is értékesít majd, hogy tovább bővítse termékkörét.
Az Egyesült Államokon túlmutatóan a világ számos vezető vállalata az energiaszektorban tevékenykedik. A jelentős cégek, mint például a Saudi Aramco és a China National Petroleum, túlnyomórészt állami tulajdonban vannak, és kiterjedt globális tevékenységet folytatnak.