Autót, lakást most vegyenek...

Stagnál a Fogyasztói Bizalom Index az előző felméréshez képest. Javult viszont a háztartások jelenlegi és várt anyagi helyzetének megítélése - állapítja meg a GfK Piackutató Intézet és a Corvinus Egyetem közös vizsgálata.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A decemberi Fogyasztói Bizalom Index (FBI) 168 százalék és alig változott a szeptemberi 169-hez képest. Az EU-csatlakozás után, júniusban 173, előtte pedig, márciusban 172 százalékot mutatott a Közgáz-GfK FBI. A családok növekvő része, immár 44 százaléka magasabb jövedelemre számít a következő tizenkét hónapban, mint az elmúlt évben. Változatlan jövedelemben gondolkodik 33 százalék, rosszabban pedig 18 százalék, míg a többiek nem tudják.

Tartós fogyasztási cikket most vásárolni a megkérdezettek 63 százaléka szerint érdemes. Rekordot állított be 32 százalékkal azok aránya, akik úgy gondolják, az elkövetkező tizenkét hónapban érdemes lesz autót venni. További 20 százalék azt mondja, hogy is-is, 24 százalék azt, hogy nem, további pedig 24 százalék pedig nem tudja. Házat vagy lakást most vásárolni a válaszadók 51 százaléka szerint érdemes.

Az index fontos összetevője a családok növekvő vásárlási kedve. Az optimizmus azt mutatja, hogy a reáljövedelmek mellett sokan egyéb bevételi forrásokból is javítják anyagi helyzetüket. Ugyanakkor az ország gazdasági helyzetének megítélése nem javul. A decemberi megkérdezés során a következő öt évben az ország jobb gazdasági helyzetét csak a megkérdezettek 50 százaléka várja. Azért "csak," mert az arány a korábbi 2004-es megkérdezések során mindig magasabb volt.

Az elbizonytalanodás oka inkább az általános légkörben keresendő, mint konkrét jelenségekben. 2004 decemberben ugyanis kevesebben  hivatkoztak kedvezőtlen konkrét hírekre például az inflációról, kormányról, munkanélküliségről vagy a mezőgazdaságról, mint a korábbi megkérdezések során. Úgy látszik, a kormányváltás, a költségvetési és pénzügypolitikai viták miatt alkotnak az ország gazdasági helyzetéről többen negatív véleményt, mint az év többi részében. Feltehetően a népszavazás körüli politikai csetepaték sem használtak a makrogazdasági kilátások megítélésének.

A felmérés egyik érdekes eredménye a hitelfelvétellel kapcsolatos attitűdökre hívja fel a figyelmet. A magyar felnőtt lakosság 46 százaléka soha nem venne fel bankhitelt. A mostani időpont hitelfelvételre megfelelő a megkérdezettek 12 százaléka szerint, 7 százalék azt mondja, is-is, 33 százalék pedig nemleges választ ad.

Véleményvezér

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.
Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.
Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát 

Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.
A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek 

Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo