A két százalékpontos növekedés értékben azonban 25 százalékos bővülést mutat. Mindez azt jelenti, hogy 2003-ban a teljes értékesítési volumen meghaladta a 314 milliárd forintot. Csak összehasonlításként: a napi fogyasztási cikkek piaca 21 ezermilliárd forintot tett ki. 20002-ben egyébként a saját márkás termékek forgalma „csupán” 252 milliárd forintra rúgott.
Az egyes termékcsoportok közül a sűrített tej esetében (50 százalékos piaci részesedés), a papír zsebkendőknél (43 százalék), valamint a papírtörlőknél (42 százalék) a legerősebbek a kereskedelmi márkák. Az átlagosnál szintén kedveltebbek a háztartási papíráruk, tejtermékek, illetve a különféle állateledelek. Ugyanakkor a saját márkás tea, sampon és csokoládé nem képes betörni a piacra.
Ha lánconként nézzük a forgalmat, akkor azt tapasztaljuk, hogy a Tesco áll az élen. A hipermarket-lánc egyébként harmadik éve vezeti a listát. Tavaly őt követte a Penny, illetve a Coop hálózat. 2000-ben ebben a versenyben még a Penny-lánc vitte a prímet. Bolttípusok esetében a diszkontok tűnnek a legsikeresebbnek.
A teljes értékesítésen belül a Penny, a Plus, illetve a Profi forgalmának negyedét adják a saját márkás termékek. Ezt a konglomerátumot követi a CBA, a Coop, valamint a Reál üzlethálózat. Esetükben 19 százalék az értékesítésen belül a kereskedelmi márkák részaránya. A bolttípus szerinti következő szegmens a hiper-, és szupermarketek, valamint cash&carry fajtájú boltok álltak a harmadik helyen 2003-ban. Esetükben a saját márkás termékek forgalma a teljes értékesítés 16 százalékát tette ki.
Az önálló boltok viszont az átlagosnál jóval kisebb mértékben értékesítenek kereskedelmi márkájú terméket. Csupán a forgalom öt százaléka származik ilyen fajtájú termékekből. A Cash&Carry áruház viszont jól jár ezzel is, hiszen a termékek zömét innen szerzik be a boltosok. Ugyanakkor a reklámtámogatás nélküli kis magyar márkák részesedése igen nagy: eléri a 37 százalékot.
A márkák közötti megoszlás mindenképpen az úgynevezett „A” márkáknak kedvez. Ezek akár hazaik, akár külföldiek, de mindenféleképpen kapnak valamilyen marketingtámogatást. Az e körbe tartozó termékek részesedése 56 százalékra rúg. A hazai, reklámtámogatást nem élvező, „B” márkák piaci részaránya 28 százalékos.
A saját márkás termékeket vásárlói is jól körülhatóak. A felmérés szerint az átlagos fogyasztó 30-50 év körüli, családban él, egy vagy több gyermekkel rendelkezik. Jövedelem szempontjából pedig legalább közepes szinten áll. A GfK úgy vélekedett, hogy a kiskereskedelm további koncentrációja révén tovább erősödhet a saját márkás termékek piaci szerepe.
Árérzékeny magyar fogyasztók
Úgy tűnik, hogy a magyar fogyasztó egyre árérzékenyebb. Legalábbis ezt jelzi, hogy a kereskedelmi márkás (és így az átlag piaci ár alatti) kategóriába tartozó termékek piaci részesedése két százalékkal bővült, 2003-hoz képest. A teljes forgalom a napi fogyasztási cikkek piacán meghaladta a 300 milliárd forintot.
Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!
Vegyen részt és kérdezzen Ön is!
2024. november 28. 15:30
Véleményvezér
Sok nagy okos már világháborút lát
Az orosz ballisztikus rakéta bevetése egy teszt volt.
Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat
A büntetés mértéke nevetséges.
Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten
A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt
A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben
Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről
Az elmaradt reformok tragédiája.