Ár szerint választanak gyógyszert az idősebbek

Csak egy gyógyszert szokott ajánlani az orvosok többsége a betegeinek. Ugyanakkor a közvélemény közel fele szeretné tudni, hogy milyen terápiák állnak a rendelkezésére, illetve azok mennyibe kerülnek.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

„Jogomban áll tudni, hogy milyen gyógyszerek állnak rendelkezésre”, - állítja a felnőtt lakosság jó egyharmada a GfK Piackutató Intézet kérdésre válaszolva, amit a lakossági gyógyszerhasználatról idén tavasszal végzett felmérésben tett fel. További 9 százalék számára nagyon fontos a gyógyszer ára, mert az alapján maga szeretne választani.

A megkérdezettek egyharmada vélekedik úgy, hogy nem igényel tájékoztatást a rendelkezésre álló gyógyszerekről, mivel bízik orvosában, „aki tudja, hogy mi a legjobb nekem.” A válaszadók 14 százaléka azért nem kér információkat a gyógyszer-lehetőségekről, mert „úgysem tudnék dönteni.”

A 20-49 évesek az átlagot meghaladó mértékben szállnak síkra a jogukért, hogy megtudják, milyen terápiák közül lehet választani. A legfiatalabb (15-19 éves) és legidősebb (60 éves vagy több) korosztály tagjai viszont az átlagosnál nagyobb arányban mondják azt, hogy nincs szükségük információkra, mert úgysem tudnának dönteni. A gyógyszerek ára, mint választási kritérium nagy szerepet játszik az 50 évesnél idősebbek, kevésbé fontos pedig a fiatalabbak körében.

A felnőtt lakosságot több szempontból reprezentáló 1000 fő személyes megkérdezésével készült a kutatás, idén áprilisban.

A kérdésre, hogy felajánlotta-e orvosa a választás lehetőségét több gyógyszer közül, a megkérdezettek 72 százaléka válaszolt nem-mel, és csak 28 százalék igen-nel.

Ebből a szempontból a beteg-orvos kapcsolatot az iskolai végzettség is befolyásolni látszik. A legalább érettségizett betegek ugyanis az átlagosnál nagyobb, az annál alacsonyabb végzettségűek pedig kisebb arányban kaptak tájékoztatást a gyógyszerekről.

A budapestiek előnyösebb helyzetben vannak, mint a vidékiek. A fővárosban a válaszadók 33, vidéken viszont csak 27 százaléka számára ajánlott fel orvosa többféle gyógyszert.

A férfiak 31, a nők 26 százalékával beszélte meg orvosa, hogy melyik gyógyszer, milyen hatásokkal jár, és mennyibe kerül.

A „Lakossági gyógyszerhasználat” című kutatást a GfK azért végezte el, hogy képet nyerjen a hazai lakosság általános egészségérzetéről és gyógyszerhasználatáról. A GfK csoport többi leányvállalatához hasonlóan ugyanis Magyarországon idén szintén létre hozták a gyógyszer- és egészségügyi kutatások divíziót, hivatalos nevén HealthCare-t. Magyarországon is érzékelhető ugyanis a wellness szegmensben termékeket és szolgáltatásokat kínáló cégek élénkülő érdeklődése.

Véleményvezér

Sok nagy okos már világháborút lát

Sok nagy okos már világháborút lát 

Az orosz ballisztikus rakéta bevetése egy teszt volt.
Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat

Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat 

A büntetés mértéke nevetséges.
Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo