Aki hitelt akar kösse fel a gatyáját, havi 100 ezer alatt már nem nagyon van törlesztőrészlet

A lakáshitelek piacához hasonlóan áprilisban a legtöbb bank szigorított a személyi kölcsön kondícióin is. A változások eredményeképp az átlagosnak mondható, 5 milliós kölcsön esetében már nincs 100 ezer forint alatti törlesztőrészlet. Ráadásul a top-kamatért az átlagbér kétszeresét kitevő jövedelmet kell igazolni – derült ki a money.hu Kamattükréből.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nincs százezres törlesztő alatt 5 milliós személyi kölcsön

A top-kamatok ma a személyi hitel piacon a 294 ezer forintos, kedvezmények nélkül számolt nettó átlagbér több, mint kétszeresét felmutatni képes, a legalább 600 ezer forintos jövedelmet felmutatni képest adósoknak érhetőek el – derült ki a money.hu Kamattükréből. Míg 2021. októberében egy 5 milliós 5 évre felvett személyi hitel esetében a legjobb, 6,95 százalékos ajánlathoz elegendő volt 200 ezer forintos jövedelmet igazolni, addig ma a top-kamatok listáján 5. helyre befutó, 9,49 százalékos ajánlathoz is minimum 300 ezer forintos jövedelem elvárás tartozik.

Az április ugyanakkor a személyi kölcsönök piacán is történelmi változást hozott. A fenti kondíciók mellett a legjobb ajánlatok piacán eljutottunk oda, hogy a money.hu adatai szerint az adós a példában szereplő hitel törlesztését már nem ússza meg 100 forint alatti törlesztőrészlettel (101 623 forint az aktuális érték), s a 4. legjobb ajánlat esetében a Teljes Hiteldíj Mutató (THM) értéke már több, mint 10 százalék (10,35 százalék).

Hegymenetben a kamatok

A jegybank felgyorsult kamatemelése áprilisban nem csak a lakáshitelek esetében indított meg kamatemelési hullámot, de komoly hegymenetbe kapcsolta a személyi kölcsönök kamatát is.

  • Az MKB Banknál az egyesüléssel együtt természetesen megújult a személyi kölcsön kínálat. A legjobb ajánlat kamata 6,99 százalékról 7,99 százalékra emelkedett, ráadásul ehhez már nem elég 350 ezer forintos jövedelem igazolása, a bank 600 ezres jövedelmet vár el. Aki csak 350 ezer forintos jövedelem átutalását tudja vállalni, neki 8,99 százalékról szól az ajánlat.
  • Április 1-től a Takarékbank személyi kölcsönök kamatai is emelkedtek, csak a jövedelem átutalást nem vállaló Plusz kategóriában nem volt emelés a 15,99 százalékos ajánlatról. Az emelés mértéke a többi kedvezménykategóriában 0,5-1,5 százalékpont, a prémium kategóriában 600 ezer forintos jövedelemátutalás vállalásával 7,99 százalékos kamaton kaphatunk kölcsönt, ami 100 bázispontos emelést jelent.
  • A CIB Bank előrelépő személyi kölcsönénél az emelés mértéke a kedvezménykategóriák függvényében 46-60 bázispont volt. A legjelentősebb emelés épp a legjobb bonitású, 450 ezres jövedelmet utalással igazoló, vagy Magnifica kedvezménycsomagra jogosult ügyfeleket érintette – más kérdés, hogy esetükben az emelés után is kiváló, 6,9 százalékos kamatról szól az ajánlat.
  • Hosszú idő után a Cetelemnél április 6-tól átalakították a kondíciós listát, kevesebb 6-ból 3 hitelösszegsáv maradt és 5-ből 3 futamidősávról szól az új kondíciós lista. A legmagasabb elkért kamat mértéke a kis összegű, hosszú futamidőre igényelt kölcsönök esetében 16,3 százalékról 21,49 százalékra nőtt. A legjobb kamatot az 5 évre igényelt, 3 millió forintot meghaladó kölcsönökre kaphatunk, ennek mértéke most 8,99 százalék a korábbi 8,56 százalék helyett.
  • Az Erste Banknál is feljebb kerültek a kamatok. Az emelés mértéke 50-100 bázispont volt hitelösszegtől és jövedelemtől függően. A legolcsóbban 8 millió forintot meghaladó kölcsönt igényelhetünk 400 ezer forintos jövedelem mellett, ám a februári 8,99 százalék helyett ehhez most már 9,49 százalékot kell fizetnünk. A minősített fogyasztóbarát személyi kölcsönök (MFSZ) kamata 0,5-1,77 százalékponttal lett magasabb, itt a 8 millió forint feletti hitelért már 9,99 százalékot kell leszurkolni, igaz, elég 250 ezer forintos jövedelemet igazolni.
  • Április 9-től a kedvezmény nélküli kamat 1 százalékponttal 17,95 százalékra emelkedett a Raiffeisen Banknál, s emiatt a kedvezményes kamatok is emelkednek. Aktív számlahasználat és legalább 400 ezer forintos jövedelemutalás mellett 9,45 százalékon kaphatunk személyi kölcsönt, ám ehhez 1 százalékos egyszeri hitelbírálati díj tartozik. Így a Teljes Hiteldíj Mutató nem marad 10 százalék alatt. Ezt csak az ússza meg, aki a banknál felvett korábbi kölcsönét cseréli le hasonló kondíciókkal rendelkezőre. Ekkor a THM 9,9 százalék.
  • A március végi emelés után a hónap közepétől újra drágultak a személyi hitelek kamatai az UniCredit Banknál. Miközben a Stabil Kamat Személyi Kölcsön kamatkedvezmény nélküli kamata továbbra is 18 százalék maradt, a különböző kamatkedvezmények esetében a legtöbb esetben 19 bázispontos emelés történt. Azonban Prémium Aktív kamatkedvezmény mellett a korábbi 8,8 százalék helyett 11,99 százalékon vehető fel 1,6-3,2 milliós hitel – igaz, a Prémium kedvezménye eléréséhez a korábbi 300 ezer helyett elég csak 250 ezer forintos jövedelmet igazolni. A legkedvezőbb, 7,38 százalékos ajánlat 7,39 százalékra emelkedett, ám ehhez a 6-10 millió forint összegű hitelt igénylő ügyfeleknek a most bevezetett új kedvezménycsomag, a Prémium Aktív Plusz kamatkedvezmény kell, ami minimum 400 ezres jövedelmet igazoló, s hitelfedezeti biztosítás kötését is vállaló ügyfeleknek elérhető.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo