Adókedvezményekre számít a kutatás-fejlesztési tőke

A kutatás-fejlesztés gazdaságunk versenyképességére gyakorolt hatása volt a témája a Menedzserek Országos Szövetsége tegnapi, a Parlament Felsőházi üléstermében rendezett konferenciájának. Az eseményen többek közt a hazánkban kutatóközpontot létesített 18 multiancionális cég vezetői számoltak be térségünkben szerzett tapasztalataikról.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

- A kelet- és közép európai országok uniós tagságát úgy is tekinthetjük, mint egy korábbi rend helyreállását, hisz Varsó, Prága és Budapest régebben jelentős szereplők voltak Európa szellemi életében - hangsúlyozta az esemény megnyitóján Kiss Péter kancelláriaminiszter. A felzárkózás egyik kulcsfontosságú tényezője a technológiai lemaradás behozása és a kutatás-fejlesztés nemzetközi hálózatába való bekapcsolódás: az elmúlt évben az Egyesült Államok GDP növekedésének 74%-a innovációból származott, míg hazánkban az elmúlt években ez az arány mindössze 44-45% volt, mutatott rá Dr. Pakucs János, a Magyar Innovációs Szövetség elnöke.

A hazai K+F fő előmozdítója az lehet, vallották a vállalati képviselők, ha a kormány a gazdasági szereplők kutatás-fejlesztési tevékenységét adókedvezményekkel ösztönzi, hisz ezeken a cégeken keresztül jelentős összegek jutnak el a felsőoktatási intézményekbe is. Az együttműködés, melyet a vállatok kutatóközpontjai műszaki egyetemeinkkel tartanak fenn, a szakember-utánpótláson túl egészen az alapkutatások egyeztetéséig is terjedhet. Annak elismeréséül, hogy a K+F vállalkozásokba tett befektetések társadalmi haszna nagyobb, mint a vállalkozói, Kiss Péter miniszter és Lepsényi István, a Menedzserek Országos Szövetségének elnöke a kormány okleveleit adta át annak a 18 vállalatnak, melyek hazánkban innovatív tevékenységet is folytatnak.

Magyarországon fejletlen a K+F-hez szükséges infrastruktúra, nem áll rendelkezésre elegendő mennyiségű szakember, a munkabérek az EU-tagság után emelkedni fognak és a jelenlegi adószabályaink sem a legelőnyösebbek, hangoztatták a nagyvállalatok képviselői. A szoftverfejlesztést érintő hazai 10-12%-os adóteher ugyan fele annak, amit Németországban kellene fizetni, Csehországban viszont ennek csak mindössze harmada, Szlovákiában és Romániában - ahol ennek a tevékenységnek nincs személyi jövedelemadója - pedig csak a negyede lenne, emlékeztetett a Sysdata Siemens képviselője. Emellett a vállalatok hangsúlyozták, hogy a felelős tárcától, az Oktatási Minisztérumtól jelentős, esetenként több milliárd forintos támogatásokat kaptak kutatórészlegük hazai megalapításához.

A megfelelő adókörnyezet kialakítása mellett egy Innovációs Alap létrehozása is szerepel az Innovációs Törvény terveiben, melynek koncepcióját a kormány tegnap fogadta el, tájékoztatott Siegler András, az Oktatási Minisztérium kutatás-fejlesztési helyettes államtitkára. Az első évben 40 milliárdosra tervezett, félig állami, félig magánforrásokból fenntartott alap a magyar vállalatok jelentős részét kitevő - 10 főnél kevesebbet alkalmazó - mikro-vállalkozásokat nem fogja terhelni, mint ahogy a K+F tevékenységgel foglalkozókra nézve is korlátozottabb kötelezettségeket jelent majd. A cél, hogy a GDP jelenleg K+F-re fordított aránya, mely 2001-ben lépte át az 1%-ot, 2006-ra a jelenlegi uniós átlag, 1,6% fölé emelkedjen.

Az Innovációs Törvény gondoskodni fog a K+F tevékenységet támogató intézményrendszer megalapozásáról - például az alap kezelésére a jövő év elejétől felálló Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal létrehozásáról - és az innovációbarát jogi feltételek kialakításáról. Az utóbbi területen fontos például, hogy az egyetemek ne csak közalkalmazotti státuszban foglalkoztathassanak kutatókat, hisz emiatt számuk korlátozva van, illetve, hogy egy kutató spin-off alapíthasson saját találmánya megvalósítására.

Saját kutatás-fejlesztési központot Magyarországon először az Ericsson alapított 1996-ban, a részleg jelenleg 380 főt alkalmaz. A kancelláriaminiszter és a MOSZ elnöke által kitüntetett cégek: Audi (Győr), Bosch Power Tool (Miskolc), Continental (Veszprém), Denso (Székesfehérvár), Draxlmaier (Érd), Electrolux (Jászberény), Ericsson (Budapest), Flextronix (Zalaegerszeg), General Electric (Budapest), Knorr Bremse (Budapest), Nokia (Budapest), Philips (Győr), Temic-Telefunken (Budapest), Samsung DSI (Göd), Sysdata Siemens (Budapest), WET (Pilisszentiván), Zenon (Oroszlány).

Véleményvezér

Sok nagy okos már világháborút lát

Sok nagy okos már világháborút lát 

Az orosz ballisztikus rakéta bevetése egy teszt volt.
Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat

Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat 

A büntetés mértéke nevetséges.
Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo