„A körülöttünk lévő energiaválság nem csak magánszemélyként érint bennünket, a vállalatok életébe is begyűrűzik. 2022 őszére mindennapi életünk része lett, hogy szorosan nyomon követjük a rezsiköltségeink alakulását. Mára már fokozottan fontossá vált, hogy az érintett társaságok tisztában legyenek az adózási kedvezmények lehetőségeivel" – hívja fel a figyelmet dr. H. Nagy Dániel, a Mazars adóigazgatója.
Milyen adónemben vehető igénybe a kedvezmény?
A társasági adó rendszerében érvényesíthető adókedvezmény az energiahatékonysági célokat szolgáló beruházások és felújítások után. A jogszabály a 2017-es bevezetés óta ugyan többször módosult, de a kialakult energiaügyi környezetben különösen érdemes megfontolni az energiahatékonysági célú beruházások megvalósítását. Hosszú távon a vállalat energiafelhasználása ezáltal csökkenthető, míg a beruházást az adókedvezményen keresztül az állam is támogatja.
Mikor vehető igénybe és milyen mértékben?
Az adókedvezmény először a beruházás, felújítás üzembe helyezését követő adóévben – vagy a társaság döntése szerint a beruházás, felújítás üzembe helyezésének adóévében – és az azt követő öt adóévben vehető igénybe. A kedvezmény egy adóéven belül a számított társasági adó legfeljebb 70 százalékáig vehető igénybe.
Az adókedvezmény összege a beruházás elszámolható költségének 45 százaléka, Budapesten 30 százaléka, de maximum 15 millió eurónak megfelelő összeg. Az elszámolható költség a kizárólag a magasabb energiahatékonysági szint elérését elősegítő tárgyi eszköz, immateriális jószág bekerülési értékének egésze is lehet. Amennyiben viszont nem erről van szó, mert nem kizárólag energiahatékonysági célokat szolgál a beruházás, felújítás (ilyen például egy elektromos haszongépjármű beszerzése), akkor az ún. különbözeti módszert kell használni. Ennek értelmében az elszámolható költség az a többletköltség, amely egy alternatív, kevésbé energiahatékony beruházáshoz, felújításhoz képest merül fel.